Sınav Kaygısını Yenmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Sınav Kaygısını Yenmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Sınav Kaygısını Yenmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Ülkemizde uygulanan eğitim sistemi sebebi ile çocukların tüm hayatı sınavlarla geçmektedir. Sadece okul hayatı başlayana kadar çocukluğunu yaşayabilen çocukların, sınav dönemlerinde psikolojisi bozulmakta ve değişik korkular yaşayabilmektedir. Daha ilkokula başlarken aileler, ilk benim çocuğum okumaya geçsin yarışına girer. Bu yarış hem çocuklar arasında hem veliler arasında uzun yıllar sürüp gidecektir. Ailelerin de dâhil olduğu bu yarış çocukta yetersizlik hissi oluşturur ve gelecek korkuları başlar.

Başarının önüne, en büyük engel olarak çıkan korkular; aile ve öğretmenin desteği ile atılabilir. Çocuklardaki kaygıları gören aile ve öğretmenler, iletişim halinde olmalı; bu durumun aşılabilmesi için kendilerini ve çocuklarını sorgulamalı, düzeltilemez hale gelmiş vakalarda uzmandan yardım alınmalıdır. Psikolojisi bozulan çocuk, uzmandan destek almadan hiçbir sınavda başarılı olamayacaktır. Yetersizlik hissi ve sorularda kararsızlıklar yaşayacaktır. Bu durum ilk sınavda yaşanan hüsranla daha da artar.

Sınav Kaygısını Yenmek İçin Ailelerin Yapabilecekleri

 1. Aile çocuğu ile kurduğu iletişimi derslerine göre ayarlamamalı, her dakika ders hakkında konuşarak, çocukta erken kaygılar yaratmamalıdır.
 2. Çocuğa her dakika ders çalış demek onu sıkacak ve ters etki yaratacaktır. Bu çocukların daha çok stres yapmasına neden olur. Okuldan ya da dershaneden gelen çocukla, günlük konular konuşulmalı ve onun her dakika sınavı düşünmesi engellenmelidir.
 3. Çocuğun gelecekten beklentileri dikkate alınmalı ve onu kendi hayal ve becerileri doğrultusunda okumak istediği okullara yönlendirmek istekli ders çalışmasını sağlayacaktır. İstemeden yapılan hiçbir çalışma ve meslek başarı getirmez.
 4. Çocuk asla arkadaş ve akranları ile mukayese edilmemelidir. Her çocuğun zekâ seviyesi ve çalışma isteği farklıdır. Önemli olan kimin daha iyi bir mesleği olduğu değil, kimin mesleğini severek yaptığıdır.
 5. Çocuğu sınav başarısı ile tehdit etmek ona zarar verecek, bildiği soruları yaparken dahi tereddütler yaşamasına yol açacaktır. “Sen bu sınavı kazanmada, o zaman görürsün” gibi yaklaşımlar, çocuğa zarar veren yaklaşımlardır; ailenin bundan kaçınması gerekir.
 6. Çocuklar hep eleştirilmek değil, küçük başarılarında dahi takdir edilmek ister. Bu ona başarılarının önemsendiğini gösterecek ve daha iyi olması için şevk verecektir. Örneğin ilk deneme sınavından düşük not alan bir öğrenci, ikincisinden biraz yüksek aldığında takdir edilmeli, çocuktan hemen mucizeler yaratması beklenmemelidir.
 7. Sınava girecek çocuk için evin tüm düzenini değiştirmek, onun daha çok kaygılanmasına yol açacaktır. Kendisini daha fazla ders çalışmaya mecbur hisseden çocukta, sınav kaygıları kaçınılmazdır.
 8. Özellikle sınavın olduğu hafta, mümkün olduğu kadar sıradan günlermiş gibi davranılmalı, çocuktan son günlerde aşırı ders çalışması beklenmemelidir. Öğrenim yılının başından itibaren çalıştığı kadar ders çalışmalı, ailede sürekli sınavı konuşarak çocuğa hatırlatmamalıdır.

Sınav Kaygısını Yenmek İçin Çocuğun Yapabilecekleri

Sınav Kaygısını Yenmek İçin Çocuğun YapabilecekleriUzun öğrenim hayatları boyunca çocuklar verimli çalışma alışkanlığı edinemezse, son dakika çalışmak sınav heyecanını artırır ve istedikleri başarıya ulaşamazlar.Sınav kaygısını yenmenin en kolay yolu, vaktinde ve verimli çalışmaktır.

 1. Okul açıldığı andan itibaren az ama düzenli çalışmak hem başarı hem huzur getirecektir. Sınav çalışmasını zamana yaymak gereksiz korkuların önüne geçer.
 2. Okula sadece gözükmek için değil öğretmenlerden yardım almak için gitmek önemlidir. Bazı çocuklar dersi dinler, anlamasa da hiç soru sormaz. Ders anlaşılmadığında öğretmenden yardım istenmeli ve yapılamayan sorular birlikte çözülmelidir.
 3. Gece geç saatlere kadar ders çalışmak, başarı getirmez; tam tersi götürür. Uykusuz kalmak, dalgınlığa ve geç anlamaya yol açacaktır. Verimli çalışmak için en az 8 saat uyunmalı ve güzel ve dengeli beslenmeye önem verilmelidir.
 4. Ders çalışılan saatlerde cep telefonu ve televizyon izlenmemeli, dikkatin dağılması önlenmelidir. Özellikle cep telefonundan her dakika gelen mesajlar, yarım kalan konunun hiç bitmemesine yol açar.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir