Dışkılamak İnsana Neden İyi Hissettirir?

Dışkılamak İnsana Neden İyi Hissettirir?

Dışkılamak İnsana Neden İyi Hissettirir?

Çünkü dışkılamak aslında kaslarınız için bir rahatlama biçimidir. Gece yediğiniz akşam yemeği sindirilmeye başladığında, yediğiniz ister kuru fasulye ile pilav olsun ister hamburger ile kola, bağırsağınızdaki kolon bölümü gitgide genişlemeye başlar.

Bu genişlemeyle birlikte bağırsağınızdaki gerilmiş reseptörler beyninize artık birikmiş şeylerden kurtulma zamanının geldiğini söyler. Çöplüğü boşaltmak istediğini söyler. Temizlik vaktinin geldiğini söyler. Siz anladınız işte!

Tabi bu sırada vücudunuzdaki bazı kısımlar bunları tutmak için direniş içine girerler. Özellikle sfinkter denilen halkasal kaslar. Bu kaslar sayesinde dışkınızı hatta idrarınızı tutabiliyor ve kontrol edebiliyorsunuz. Bu kasların nerede bulunduğunu anlatmama gerek yok sanırım?! Bağırsakta bulunan bazı diğer kaslar da su ve besin maddelerinin emilebilmesi için büzülür ve her şeyi ileri geri hareket ettirmeye yardımcı olur.

Tüm bu dayanışma da bazı bölgelerinizde baskıyı arttırır. Bu baskının verdiği kötü hissi iyi bilirsiniz. Hissettiğimiz bu şeyler bağırsakların hava, sıvı ya da dışkı yüzünden genişlemesinden dolayıdır.

Tüm bu baskılar, alıcılar sayesinde beyninize “bunu alın buradan” sinyalleri gönderir. Sonunda her şey gittiğinde, baskılar azalır ve kasılan reseptörleriniz de gevşer. İçinizde oluşan bu gerginliğin sonunda tabi ki harika hissetmeye başlarsınız. Bazı insanlarda dışkılama sonrasında da karındaki basınç bitmeyebilir. Bunun nedeni gaz üreten bağırsak bakterileri olabilir. Ya da yaptığı bir diyetle alakalı olabilir.

Atıkların geçtiği yerde, yani anüsünüzde çok sayıda sinir noktaları vardır. Sıvıyı, gazı ve katıyı algılayabilen ve ayırabilen tek organdır. Burada bulunan sinirler, vücudunuzdaki herhangi bir bölgede bulunan sinirlere benzerler. Beyninize soğuk, sıcak, acı veya zevk gibi hisleri iletirler. Özellikle de bulunan iki sinir, iyi hissetme konusunda önemli rol oynarlar.

Vagus siniri beyne güzel sinyaller gönderen bir sinir grubudur. Solunum ve sindirim gibi insan vücudunu rahatlatan fonksiyonları, vücuttaki bağırsakları en büyük sinirlerden biri olan vagus siniri yönlendirir. Siz kakanızı yaparken, bu sinir de beyninize karnınızdaki baskının azaldığını iletir. Beyniniz de bu sinyalleri, bir işin daha sonuna geldik edasıyla ilişkilendirerek zevkli olduğunu algılar. Hatta bu vagus sinirinin dışkılama yoluyla uyarılması bir anlığına kalp ritminizi ve kan basıncınızı bile etkileyebilmektedir.

Bu durum bazen pudendal sinirini de harekete geçirebilmektedir. Bu sinir anüsten beyninize duyusal bilgiler taşır. Hatta klitoris ve penis ile de bağlantısı bulunur. Resmi olarak bir çalışma yapılmamasına rağmen, bazı araştırmacılar pudendal sinirin zevk duyularına katkıda bulunabileceğini söylemektedir. Erkekler bu konuda memnun bile olabilirler.

Ama erkekler için prostat riski de taşıyabilmektedir. Bu sinir genellikle büyük bağırsak hareketleriyle birlikte uyarılmaktadır.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir