Shivom Projesi Nedir? (OMX Token)

Shivom Projesi Nedir? (OMX Token)

Shivom Projesi Nedir? (OMX Token)

Bugünkü incelememizin konusu genetiği konu alan Shivom projesi olacak.

Shivom nedir?
Shivom, insanların genetik bilgilerini toplayıp bu veriler sayesinde hastalıkların araştırılması ve tıbbı çalışmalar için bu verileri kullanılacaktır. Shivom genetik alanında bir bilgi bankası olma amacı taşıyor.

Genetik bilgiler nasıl toplanacak?

Pek çok kişi kendi atalarının nereden geldiğini merak ettiği için günümüzde dna testi yaptırmaktadır. Bu hizmeti veren pek çok firma vardır, 23andMe mesela bunlar arasındaki en meşhurudur. Dna testi yaptırdığınız zaman atalarınızla alakalı geçmişi öğrenebileceğiniz gibi aynı zamanda hangi hastalıklara ne kadar açık olduğunuzu da öğrenebiliyorsunuz.

Bu testler şu şekilde yapılıyor; önce dna testi için 23andMe yada benzer şirket bulmalısınız. Sitesine girip yaptıracağınız testi seçip kredi ile ödeme yapıyorsunuz. Daha sonra sizden örnek almak için bir dna testi kiti kargo ile yola çıkıyor. Kargodan paketi teslim aldığınız zaman dna örneği vereceğiniz tüpler elinize geçiyor. bu tüplere tükürük örneğinizi bırakarak tekrar geriye kargoluyorsunuz. Bilgileriniz firmaya ulaştıktan sonra test yapılıyor ve sonuçlar size bildiriliyor. Bu yolla dünyanın en uzak ve alakasız yerlerdeki akrabalarınızı bile öğrenebiliyorsunuz. Ve hangi hastalıklara meyilli olabileceğiniz konusunda bilgilendiriliyorsunuz.

Shivom yine aynı 23dnaMe gibi insanların dna bilgilerini aynı yolla toplayacak. Ayrıca daha önce dna testi yaptırdıysanız bu bilgileri shivom üzerine yükleyebilirsiniz.

Dna bilgilerimiz ile ne yapacaklar

Arkadaşlar daha önceki yazılarımda belirttiğim üzere yapay zeka çağına doğru ilerliyoruz. Her türlü verinin artık maddi karşılığı olacak. Özellikle hastalıklar ve ilaçlar üzerine araştırmalar yapılırken bu dna verileri kullanılacak. Shivom’da bilgileriniz ilaç firmalarına satılır ve bu satıştan kazanç elde edersiniz. Nereye ve ne şekilde satıldığı şeffaf sistemde görünür ve bu bilgilerin sahipleri olarak kazanç elde edebilirsiniz.

Sonuç: Yapay zekaların çalışabilmesi için veriye ihtiyaç duyuluyor, gelecekte en çok veriye sahip olan ülkeler en etkili yapay zekalara sahip olacaktır. Sadece genetik yatkınlıklar yani genetik bilgiler değil tüm bilgiler önemlidir. Ve bunların birbirileri ile harmanlanması ile sorunlara karşı en etkili çözüm yolları bulunabilir.

OMX Token’de son gelişmeler

Shiviom İCO aşamasında iyi yatırım almış bir projeydi ve güçlü bir ekibe sahipti. Fakat proje en büyük hayal kırıklarından birisi oldu, OMX Token inanılmaz bir değer kaybı yaşadı. Shiviom MVP’sini 1.5 yıl sonra ancak yayınlayabildi, test etmek amacı ile girip inceledim ve gerçekten hayal kırıklığı diyebilirim.

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir