Sezaryen Doğum Bebekte Astım Riskini Tetikliyor mu?

Sezaryen Doğum Bebekte Astım Riskini Tetikliyor mu?

Sezaryen Doğum Bebekte Astım Riskini Tetikliyor mu?

Astım hastalığı geçtiğimiz son 30 yıla bakıldığı zaman orta ve yüksek gelirli olan ülkelerde artış göstermeye başlayan bir hastalık olarak gözüküyor. Artışların sebebi olarak ise ülkelerde artmakta olan sezaryen doğumlar gösteriliyordu. Fakat elle tutulur bir örnek olmadığı için bilim dünyası sezaryen doğumun astıma sebebiyet verip vermeyeceği konusunda araştırma yapmaya başlamıştı.

Kuzey İrlanda Belfast Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı testlere göre sezaryen doğum olarak dünyaya gelen bebeklerin astım riskinin %20 oranında daha yüksek olduğu belirtildi. Norma doğum kanallarından gelerek doğan bebeklerin annenin yararlı mikroplar ile temas etmesini ve ilerleyen hayatlarında alerji ve oto-immun hastalıklara karşı dayanıklı olduklarını söylediler.

Yararlı Mikroplar Ne İşe Yarıyor?

Yararlı mikrop olarak adlandırılan mikroplar vücudumuzda meydana gelebilecek çoğu hastalığa karşı bizleri koruyorlar. Cildimizde, boğazımızda ve bağırsaklarımızda aslında mikroplar ile birlikte yaşıyoruz. Anne karnında da yer alan bu mikrop bebekler dünyaya gelirken kanallar tarafından vücuttan atılabiliyor.

Sezaryen doğum yapıldığı zaman bebek mikropsuz bir ortamdan hızlı bir şekilde dışarıya alınıyor ve temiz hastane ortamında tutuluyor. Annesindeki yararlı mikroplardan yararlanamayan bebeklerde ise hücreler alerji lehine bağışıklık sisteminde güçleniyor. Ayrıca bağışıklık sisteminin kendi vücuduna yabancılaşması anlamına gelmekte olan oto-immus rahatsızlıklar da bebeklerde ilerleyen dönemlerde gelişebiliyor. Ayrıca son yıllarda artmaya başlayan diyabet rahatsızlıkları da sezaryen doğumun ufak riskleri arasında yer alıyor.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir