Sevgi Nedir? Sevgi Bir İhtiyaç mıdır?

Sevgi Nedir? Sevgi Bir İhtiyaç mıdır?

Sevgi Nedir? Sevgi Bir İhtiyaç mıdır?

İnsanın en temel ihtiyaçları nelerdir diye sorsam ne derdiniz?

Beslenme?

Barınma?

Peki sevgi?

Ya da güven?

Çoğu insan sevgiyi temel ihtiyaçlarımızdan saymaz, oysa gelişim psikolojisi kapsamında insan gelişimini incelediğimizde sevginin hayatımızı şekillendiren en temel gereksinimlerimizden biri olduğunu görüyoruz. Bebek, ‘duyarlı dönem’ dediğimiz belirli deneyimlerin düzgün gelişime en iyi şekilde katkıda bulunabileceği dönemde bakım veren anneden temel ihtiyaçlarını yani beslenme, boşaltım, sevgi ve güven bağını sağlayamaz ya da eksik kalırsa hayatının ilerleyen dönemlerinde çok ciddi fiksasyon yani istenmeyen sorunlarla karşılaşabilir.

Kendi deneyimlerimden de yola çıkarak sevgi gereksiniminin hayatımızdaki öneminden bahsetmek istiyorum.

Yakın zamanda şimdiki tabirle ‘Sevgi Evleri’ denilen, devletin himayesi altındaki 6-12 yaş arası çocukların bulunduğu evleri ziyarete gittim. Tahmin edersiniz ki, hemen hepsi tabiri caiz ise sevgiye aç çocuklar… Öyle ki, bir tatlı söze veya sıcak bir gülümsemeye katbekat karşılık verip o bir türlü kuramadıkları sevgi bağını sizinle kurmak istiyorlar.

Gözlerindeki ışık aslında o kadar çok şey anlatıyor ki… Yedikleri yemeği sizinle paylaşmak, birlikte eğlenirken size sarılmak istiyorlar. İşte o zaman, hayatımızda hep olan bir şeyi yeniden fark ediyorsunuz; aile kavramı ve sevilme hissi.

Orada, o çocuklarla oynarken ne kadar çok eğlendiysem döndüğümde de bir o kadar üzgündüm; her çocuğun hakkı olan sevilmek, sahiplenilmek, koruyup kollanmak bizim hayatımızda o kadar yerleşmiş ve onların hayatında o kadar eksik ki…

Ünlü görme ve işitme engelli aktivist Psikolog Hellen Keller’ in dünyayı öğrenmesinde ona her adımında sabır ve sevgiyle yardım eden öğretmeni Anne Sullivan, bebeğin güven duygusunu geliştirmesinde anne bakımının önemini vurgulayan Psikososyal teorisyen Erikson, bağlanma kuramını ortaya atan Piaget gibi psikolojiye yadsınamaz katkıları olan tüm bilim insanları aynı noktada birleşiyor: güven ve sevgi. 

Günümüzdeki suçluların altında yatan en temel nedenlerden birinin de sevgi eksikliği kaynaklı şiddet olması, tüm teorisyenleri doğrular nitelikte.

Velhasıl baştan beridir hep aynı şeyi tekrarladık ama, sevgi ve güven; insan gelişiminin en temel taşlarından biridir. Özellikle ebeveynler evlatlarına sevgilerini göstermeli, biz de geleceğin anne-baba adayları olarak bunu dikkate almalıyız, derim.

 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir