Seo Uyumlu Tanıtım Yazısı Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Seo Uyumlu Tanıtım Yazısı Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Seo Uyumlu Tanıtım Yazısı Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Tanıtım yazısı ya da bir başka ifadeyle basın bültenleri, sizin sitenize ya da kurumunuza dair bilgileri ve verileri bir başka sitede ücretli ya da ücretsiz bir biçimde paylaştırtmanızdır.

Biraz daha basite indiregeyecek olursak, backlink stratejisi doğrultusunda gidip bir başka siteden ücretli bir biçimde konu içi link almanızdır. Google bildiğimiz gibi parayla link alış satışına karşı olduğunu her seferinde dile getiriyor ve bu işi abartıp da sitesini link çöplüğüne dönderen siteleri kısa süre içerisinde farkedip, cezalandırıyor.

Tanıtım yazısı dediğimiz kavram başlangıçta tamamen doğal bir halde iken zamanla daha fazla kişinin haberdar olması ve kullanmasından dolayı giderek etkisini kaybetmeye başladı. Fakat yinede kalıcı ve doğal bir backlink olmasından ötürü etkisini belirli bir süre için değil, site ömrü boyunca hissettirecektir.

Footer link olarak tabir edilen bir link aldığımızı düşünecek olursak, 3 ay sonra ödeme yapmadığımızda link kaldırılacak ve google bunun doğal olmadığını algılayacak. Fakat tanıtım yazısı çalışmasında google botları ilgili yazıya her gelişinde sizin bağlantınızı görecektir.Bu yüzden zamanla size olan faydası artacak ve katlanarak gidecektir.

Peki seo uyumlu tanıtım yazısı çalışması nasıl olmalıdır?

Periyodik Olmalıdır

Bu konuda bugüne kadar r10.net üzerinden sunduğum tüm hizmetlerimde prensipli olmaya özen gösterdim ve hala aynı tavır içerisindeyim. Tanıtım yazısı kavramı bir süreç işidir ve bu yüzden çalışma periyodik olmalıdır. Yani siz son 2 aydır sitenize hiç link almamışken, ayırdığınız bütçe ile 10 tanıtım yazısı alıyorsanız ve bunu bir gün içerisinde yayınlatıp siteyi tekrar kendi haline bırakıyorsanız, tanıtım yazısı çalışmasından bir verim beklememelisiniz.

Çalışma için bir bütçe oluşturmalı, alacağınız yerleri genel olarak tespit etmeli ve bu sitelere yazılarınızı periyodik bir biçimde vermelisiniz. Günde bir adet tanıtım yazısı yayınlatmak ya da iki günde bir yazı yayınlatmak gibi.. Bu zaman genişliği sitenizin anlık trustrank durumuna göre tarafınızca ayarlanabilir.

Özgün Olmalıdır

Tanıtım yazıları birer forum yazıları değildir, ki onlarca yüzlerce sayfada aynı şekilde yayınlansın. Eğer botların değerlendirmesinde sorun yaşamamak istiyorsanız ve tanıtım yazısı çalışmasının etkisini optimize etmeyi planlıyorsanız, tanıtım yazılarınızı olabildiğince özgün hazırlamalısınız.

Diyelim ki 30 adet tanıtım yazısı alacaksınız, 30 farklı makale hazırlatmanız gerekecektir. Fakat bütçeleme aşamasında bu kadar makale hazırlayamadığınızı varsayalım. Bu durumda 1 adet yazıyı 30 farklı siteye vermektense, 10 farklı makale hazırlatıp her yazıyı ortalama 3 sitede kullanmasını isteyebilirsiniz. Burada yapılabilecek şeylerden birisi de yazıların biraz değiştirilerek tam olmasa da %10 oranında özgünleştirilmesi olabilir.

Çok link içermemelidir

Tanıtım yazıları doğal içeriklerdir ve temiz seo çalışmalarının bir parçasıdır. Öyleyse herşeyin olabildiğince doğal olması gerekir. Peki ya 150+ kelimelik bir makalede 10′dan fazla link olması sizce ne kadar doğaldır? Doğallığın korunması, text / link oranının abartılmaması adına 150+ kelimelik bir makale için ortalama 3 adet link kullanmanızı önermekteyim.

Yazılar arasında ağ kurulabilir

Tanıtım yazılarınız arasında bir link ağı kurabilirsiniz. 20 yazılık bir tanıtım yazısı serinizi, her yazının sonunda bir önceki yazıya başlığından link vererek, yazıları daha aktif hale getirebilirsiniz.

Bunların dışında tanıtım yazılarının etkisini artırmaya ve uzun vadedeki faydasını sağlamlaştırmaya yönelik yapabileceklerimiz var mutlaka ki. Bu basit yöntemler üzerine yazacağımız bir sonraki içeriğimizde beyin fırtınası yapabiliriz.

Backlink Paketlerinin Sitelere Faydası

Web sitesi geliştirici ve proje üreticisi iseniz; hususunun sizleri fazlasıyla ilgilendiren bir husus olduğunu söyleyebiliriz. İnternet sitenizin geleceğini belirleyen ve ilerleyen dönemlerde sitenizin ne tarz sonuçlarla karşılaşacağını merak ediyorsanız sitenize geçmişte yapılan çalışmaları inceleyebilirsiniz. Size net ve somut detaylar verebilecek bir analiz varsa o da sitenize alınan backlinklerin niteliği, sosyal medya çalışmalarıdır.

Google’ın yıldan yıla güçlenerek insan zihnine yakın bir şekilde düşünebilen dev bir yazılım haline geldiğini fark etmişsinizdir. Yıllar öncesinde hedef kelime üzerine alınan birkaç backlink ile google’ı aldatarak arama motoru üzerinde ilk sıralarda boy gösterebileceğiniz günlerden gerçek anlamda kaliteli sitelerin ilk sıralara kendine yer bulabildiği bir döneme gelmiş bulunmaktayız. Bu bakımdan yapılacak çalışmaların mantıklı bir hikaye oluşturması çok önemli! Profesyonel webmaster’ların yaptığı ve yapacağı tüm çalışmaları mantıklı bir kurgu içerisinde hareket ettirmesi kısa vadede başarıya ulaştıran tekniklerden bir tanesidir. İnternet sitenizin gelecekte önemli bir konumda bulunması adına çalışmalarınız belirli bir mantık dahilinde olmalıdır.

Web platformlarınızda çalışmalarının sağlayacağı faydaların saymakla bitmeyeceği su götürmez bir gerçek! Sitenizin hiti, alexa değeri, index hızı, google gözünde değeri ve daha pek çok hususta ciddi atılımlar gerçekleştirebileceğiniz çalışmaları bünyesinde barındırmaktadır. Birden fazla çalışmayı da bünyesine dahil ettiğini ilave edelim. Çalışmalarınızı sıkı bir şekilde planladığınızda sonuçları ilk günden görebilmeniz dahi mümkün.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir