Semizotu Salatası Tarifi

Semizotu Salatası Tarifi

Semizotu Salatası Tarifi

Semizotuna bayılırım. Özellikle yazın, pazarlarda yabanisini satarlar. Küçük küçük yaprakları olur. Saçak saçaktır.  Öyle maydanoz, roka gibi demet halinde olanlar değil bahsettiklerim, dağınık satılır. Genelde pazarlara gelen köylüler satarlar. Onun tadı çok farklıdır. Daha ekşi olurlar ve çiğ yemeye daha müsait olurlar.

Yazın en çok sevdiğim salatalardan biri semizotu salatasıdır. Genelde soğan, domatesle yaparım. Ama bu yıl, annem bu salataya ayrı bir boyut kattı. Semizotu salatası yaparken bakmış ki domates yok, (çünkü ben hala domates mevsimini açmadım ve daha bir aydan önce domates girmez bizim eve) bari sonbaharda yaptığımız konserve domatesten koyayım demiş. İşte o anda olan olmuş. Yani öyle bir olmuş ki dostlar, o günden beri nerdeyse her gün semizotu salatası yiyoruz.

Evinizde ev yapımı konserve domates yoksa, domatesi küp küp doğrayıp, sanki kızartmaya sos yapıyormuş gibi kaynatın. Çok kaynamasın, ama domatesler de çiğ kokmasın. Sonra iyice soğutun. Bu kadar, harika sosumuz hazır…
İşte tarifmiz…

Malzemeler :

  • Yarım kilo semizotu
  • Bir küçük kırmızı soğan
  • Bir bardak domates sosu
  • Zeytinyağı, tuz ve limon

Yapılışı :

  1. Semizotlarını güzelce yıkayıp, kurutuyoruz ve irice doğruyoruz.
  2. Kırmızı soğanları da ince ince jülyen doğruyoruz.
  3. Salata kabımıza semizotunu ve soğanı koyup karıştırıyoruz.
  4. Bir kasede domates sosu, limon, tuz ve zeytinyağını güzelce karıştırıp salatamızın üzerine döküyoruz.

Afiyet olsun…

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir