Semizotu Konservesi Tarifi

Semizotu Konservesi Tarifi

Semizotu Konservesi Tarifi

MALZEMELER

  • Semizotu

Semizotu Konservesi Tarifi’nin Yapılışı

Merhaba hanımlar, kış hazırlıkları denildiği zaman benim aklıma taze fasulye gelir ama aslında taze fasulyeden de öte bence hazırlanması gereken bazı tarifler vardır. Bunlardan birisi de semizotudur. Semizotu çevremizde özellikle yaz aylarında sıklıkla bulunur ama bulunmayanlar da dilerlerse pazardan alabilir, pazardan da alınsa aynı tat ve dokuda olacaktır bu sebze.
Öncelikle edindiğimiz semizotlarını bol su ile güzelce yıkayalım ki içerisindeki toprak, pislik aksın gitsin ve daha sonra güzelce ufaltalım elimizle ve tencere içerisinde pişirmeye koyulalım. İçerisine su eklemesi yapmayacağız zira bu durum semizotlarının kendilerine has o ekşimsi lezzetleri kayıp olur gider.
Kaynarken ocağın altını kapatıp kavanozlamaya başladığımız semizotlarımız için daha önce kullanılmamış konserve kavanozları bulun ya da alışverişlerinizden edindiğiniz kavanozları açarken bıçak gibi sivri cisimler kullanmayın eğer bıçak dokunur ise kavanoz muhakkak bozulur.
Kış için konservemiz hazır demektir, semizotu konservesi nerede ise 1 sene oda sıcaklığında dayanır ki soğuk yerlerde saklamaya da gerek yoktur. Soğukta saklayacaklar için kavanozların iyice soğuduktan sonra dolaba alınmasını tavsiye ederiz yoksa o an bozulur semizotu konserveleriniz, emekleriniz heba olur.
Semizotu konservesini hazırlamakta çok basittir, çıkartın (zamanı geldiğinde) yağda ince kıyım ve salçayı sırası ile kavurun ve ardından konservemizi ekleyin ve enfes lezzet sizlerle.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir