En Sosyal Blog

Sefiller – Victor HUGO Kitap Özeti

Sefiller – Victor HUGO Kitap Özeti

Evet, hız kesmeden devam diyorum. Bugün bahsedeceğim kitap Victor Hugo tarafından kaleme alınmıştır. Ekim 2013’te basılmıştır. Kuşak Yayınları sayesinde de biz ‘Sefiller‘ ile buluşturulmuştur.

Ah, Jan Valjean. Yoksulluğun içinden gelen ailesini doyurmak için sadece bir tane ekmek çalması nedeniyle kürek cezasına çarptırılmış. Ee tabi o zamanlar küçük olan Jan, bir çok kez kaçmaya kalkışmış. Bu nedenle cezası on dokuz senelik hapse kadar yükselmiş. Jan, koskoca on dokuz seneden sonra topluma nefret besleyerek çıkmış hapisten.

İnsanların hepsinin kötü olduğunu düşünür. Ta ki geçmişine rağmen iyilik gördüğü kasabaya gidene kadar. Burada her şey çok daha farklıdır. En önemlisi insanlar yardımsever, anlayışlı, sakin ve güler yüzlüdür. Jan Valjean burada gördüğü iyilik sayesinde fedakar, iyiliksever bir insan olur. Artık yeni bir hayata adım atacaktır. O çok iyi biri olacaktır. Geçmişini silmeye kararlıdır.

Bu kasabada adını ‘Madlen’ olarak değiştirir. Herkese yardım eder. Kurduğu işi sayesinde zengin olur ve kazandığı paralarla yoksullara destek çıkar.

Ancak kaçtığı geçmişi onu rahat bırakmaz. Dedektif Javer, Madlen’dan -aslında Jan Valjean’dan- şüphelenir ve onun her hareketini gözetler. Her gün takip altındadır Valjean. Ne yapsa peşinde adamları görür. Ancak isim benzerliği nedeniyle başka biri onun yerine tutuklanır. Jan Valjean konusu kapanmıştır. Ancak Madlen’ın vicdanı buna razı gelmez ve gider teslim olur. Tekrar küreğe yollanır. Bir kaç yıl sonra tekrar kaçar. Önceden kazandığı paraları alır. Fantin’e söz verdiği gibi -Fantin nereden çıktı demeyin yahu kitabı okuyun anlarsınız- Fanti’nin kızı olan Cosette’i bulup onunla birlikte bir manastırda kulübeye yerleşirler. Valjean burada bahçıvanlık yapar. Ancak Javer onun izini yine ve yine ve yine bulur. Tabi kovalamaca da bununla birlikte kaldığı yerden devam eder.

Açıkçası bu kitabın adını duyunca sıkıcıdır diye düşündüm. Düşünmez olaydım. Adrenalini gayet yüksek bir kitap. Adam tam rahata erdi diyorsun, obaa birden zırdelinin teki ortaya çıkıveriyor. Bu sefer kesin rahatta deyip ‘oh’ çekmeye hazırlanırken tekrar beliriyor. Sülük gibi yapıştı bir kere bırakmaz tabi.

Kitapta en çok o Javer’a sinir oldum. Yahu adamdan alıp veremediğin ne? Bir de hiç beklemediğin yerde ortaya çıkması yok mu? Adamı deli ediyor. Ama sonunda çok güzel bir karar alıyor. Kararından dolayı alnından öpesim geldi.

Karakterimiz yoksul olduğu için kitaba ‘Sefiller’ denmiş. Peki, Victor Hugo biz öğrencilerin halini görse kitabın adını ‘Buna da Şükür’ diye değiştirir miydi? Neden olmasın? Bence değiştirirdi.

Fazla uzatmamla birlikte daha fazla uzatmamayı dileyerek, benim gibi düşündüyseniz ve kitabı okumadıysanız alıp okuyun derim. Ne de olsa geç değil.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.