En Sosyal Blog

Şavşat En Sakin Şehir

Şavşat En Sakin Şehir

Artvin’in Şavşat İlçesi 21-23 Haziran tarihleri arasında Milano’da düzenlenen törenle ‘sakin Şehir (Cittaslow)’ ünvanını aldı. Şavşat Türkiye de bu ünvanı alan 10. şehir oldu.

Cittaslow

Cittaslow, 1999 yılında İtalyada kurulan Belediyeler Birliğinin adıdır. Birlik adını İtalyanca “Şehir (Citta)” ve İngilizce “Yavaş(Slow)” kelimelerinin birleşiminden almıştır. Sakin Şehir Ünvanı “Cittaslow” birliğince yine aynı adla verilmektedir. Dünya üzerinde bugüne kadar 28 ülkede yaklaşık 200 şehir “Cittaslow” ünvanını almıştır. Cittaslow ünvanını alabilmek için birliğin belirlediği 70 kriterin sağlanması gerekmektedir. Birlik aday şehirleri bu 70 kritere göre değerlendirip kentlerin Cittaslow felsefesine uygunluklarını denetlemektedir.

Cittaslow, uluslar arası bir billik olup bu birliğe dahil olmak isteyen yerel yönetimler 70 farklı kriter çerçevesinde projelerini geliştirip, belgeleyerek hazırlanan bir dosya ile birliğe başvuru yapabiliyorlar. Nüfusu 5*0 binin altında olan yerel yönetimlerin başvuruda bulunabildiği Cittaslow’da üyelik kriterleri Çevre Politikaları; Altyapı Politikaları; Kentsel yaşam kalitesi Politikaları; Tarım, Turizm, Esnaf ve Sanatkarlara Dair Politikalar; Misafirperverlik, Farkındalık ve Eğitim İçin Planlar; Sosyal Uyum; Ortaklıklar gibi alt başlıklarda toplanıyor.

Türkiye’deki Cittaslow Şehirler

Bugüne kadar Türkiye’den dokuz şehir Cittaslow (Sakin Şehir) ünvanı almıştı. Artvin’in Şavşat ilçesiyle bu sayı 10’a yükseldi. Şimdiye kadar Cittaslow (Sakin Şehir) ünvanı alan kentler; Muğla’nın Akyaka İlçesi, Çanakkale’nin Gökçeada İlçesi, İzmir’in Seferihisar İlçesi, Sakarya’nın Taraklı İlçesi, Aydın’ın Yenipazar İlçesi, Ispartanın Yalvaç İlçesi, Kırklareli’nin Vize ilçesi ve Şanlıurfa’nın Halfeti İlçesidir.

Şavşat Artık Sakin Bir Şehir

Artvin Valisi Kemal Cirit bir basın toplantısı düzenleyerek geçtiğimiz 21-23 tarihleri arasında İtalyanın Milano kentinde düzenlenen bir törenle Şavşat’ın 70 kriter açısından değerlendirilerek Cittaslow(Sakin Şehir) ünvanı almaya hak kazandığını söyledi. Vali Cirit, Şavşat kırsal alanıyla, kent merkeziyle, kültürünün bozulmadığı bir alan olması hasebiyle, doğal güzelliyle, müziğiyle, kültürel ögeleriyle saklı cennet pozisyonu yaşamaktaydı. Bu unvanımızla birlikte bunu dünyaya ilan ettik” dedi ve alınan bu ünvan ile birlikte Şavşat’ın turizm merkezi olacağını belirtti.

Şavşat Fotoğrafları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.