Sarımsaklı Ekmek Çubukları

Sarımsaklı Ekmek Çubukları

Sarımsaklı Ekmek Çubukları

Hazır konu ekmekten açılmışken, ekmekli tariflere devam edelim diyorum. Ekşi mayanın nimetlerini savunsak da, arada bir beyaz ekmek kaçamağı yapmadan olmaz. Benim için bu kaçamakların en keyiflisi, her zaman sarımsaklı ekmek olmuştur. Ekmekle yatıp, ekmekle kalkan bir halk olarak nedense şu sarımsaklı ekmek konusu bize hep çok uzaktır. Ben ilk defa, okumak için yurtdışına çıktığımda denemiştim. O zaman bayılmıştım. Marketlerde dondurulmuş ürünler reyonunda satılan o sarımsaklı ekmekler rüyalarıma girer olmuştu. Çorbanın, etin, salatanın yanına ya da tek başına şahane oluyordu.

Fakat zamanla, dondurulmuş gıdalarla ilgili bilinç düzeyim geliştikçe o işleri bıraktım tabii. En güzeli ev yapımı olanı diyerek tarif arayışlarına giriştim. Bu ilk tarif aslında çok basit. Komşularımız, Güzide ve Mutlu’nun evinde, mantının yanında yediğimiz bu basit sarımsaklı ekmek çubukları çok hoşuma gitti. Sarımsak tozu, zeytinyağı ve keyfinize göre içine koyacağınız baharatlardan oluşan bu sosu ekmeklere sürüp fırınlıyorsunuz. Hepsi bu! Kış çorbalarının yanında afiyetle yemek için de birebir.

Tereyağıyla yapılan özgün tarifi ise bir dahaki sefere paylaşacağım. Denemelerim ve arayışlarım sürüyor!

Malzemeler:

  • 4 dilim beyaz tost ekmeği
  • ½ tatlı kaşığı sarımsak tozu (bu miktarı kullandığınız sarımsak tozunun keskinliğine göre ve damak tadınıza göre ayarlamanız gerekebilir) 
  • 3-4 çorba kaşığı zeytinyağı
  • Kuru nane
  • Kekik
  • Toz paprika
  • Pul biber vs.

Sarımsak tozunu, baharatlarla birlikte zeytinyağının içinde harmanlayın. Zeytinyağı miktarını da isteğe ve duruma göre arttırıp, azaltabilirsiniz. Sade bir çorbanın yanına daha yağlı, etin yanına az yağlı bir ekmek tercih edebilirsiniz. Önemli olan ekmekleri kuru bırakmayacak kadar zeytinyağı eklemek. Yağ gereğinden az olursa baharatlar fırında çabucak yanar.

Tost ekmeklerini önce uzunlamasına dörde bölüyoruz. Elde ettiğimiz 16 adet ekmek çubuğunu, yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine dizip bir yüzlerine, fırça yardımıyla karışımdan sürüyoruz. Artan malzemeyi kaşıkla ekmeklerin üzerine paylaştırıyoruz.

Ekmekleri, 175 derecelik fırında yakmadan, kenarları kızarana kadar pişiriyoruz.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir