Sarı Kantaron Nasıl Kullanılır?

Sarı Kantaron Nasıl Kullanılır?

Sarı Kantaron Nasıl Kullanılır?

Sarı Kantaron Otu

Ülkemizde birçok yerde görülebilen sarı kantaron otu, çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. 60- 120 cm uzunlukta, ince mine yapraklı, sarıçiçekleri olan bu bitki yüz yıllardır bilinen ve şifa amacı ile kullanılan inanılmaz bir bitki. Yunanlılar, İbni Sina gibi birçok belge ve kullanımda bu bitkinin tarifine rastlamak mümkün. Sarı kantaron bitkisinin içinde inanılmaz maddeler var. Tanen, uçucu yağlardan pinene, limonene, myrcene, carophyllene, Flovan türevleri, Hipericin, Hyperin, Karoten, reçineler, pektin, Zamk ve C vitamini ilk etapta sayılabilecek olan maddeler arasında geliyor. Ve bu özel maddeler bitkinin özelliğini arttırıyor.
Amerika’da başlayan yolculuna Asya ve Avrupa’da devam eden sarı kantaron bitkisi, bayırlarda, yol kenarlarında, yayla, köy ve küçük tepeciklerde görülebilir. Bahar ayları ile birlikte açılan minik ve çoğul sarı çiçekleri ile farklı isimler ile de anılır. Çiçeklere dikkatli bakıldığında minik yağ gözenekleri olduğu görülmektedir. Bu neden ile ciddi faydalar sağladığını söylemek de yanlış olmaz.

Sarı Kantaron Nasıl Kullanılır?

Haziran ayında oluşan çiçekler, dağlardan derlenir ve yöresel pazarlarda yerini alır. Demetleri bağ yapıp, baş aşağı güneş görmeyen aydınlık bir ortamda kurutabilirsiniz. Bu şekilde kuru sarı kantaron ile harika çaylar yapabilir ve şifa bulabilirsiniz. Çayı demlerken ise bitkiden 2-3 çiçek almanız yeterlidir. Kaynayan suya bunları bırakın, 5-10 dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz.
Sarı kantaron yağını yapmak için ise yine toplanmış olan bu bitkiler, sızma zeytinyağının içine ilave edilir. Önce güneş gören bir yere üzerine bir tülbent örterek bekletiyorsunuz. Bu yaklaşık olarak 3 hafta sürüyor. Sonrasında artık tamamen mayalanan ot ve yağı ayırın. Süzerek kırmızı renge ulaşmış yağı mümkünse renkli bir cam kavanoz ya da şişeye aktarın. Bu şekilde 4- 5 yıl kadar kullanabilirsiniz.

Sarı Kantaron Otunun Faydaları Nelerdir?

İnanılmaz şifaları içinde saklayan bu minik çiçekler neye iyi gelir dilerseniz hemen bakalım. Öncelikle ciddi bir anti depresan olan bu bitki, tıbbi kullanım alanları ile de dikkat çekicidir. Sakinleştirici etkisi yüksek olan bu bitkinin aşırı stresli olduğunuz zamanlarda çayını tüketebilirsiniz.
Yara, yanık ve cilt tahrişlerinde inanılmaz etkileri yüzlerce yıldır bilenen sarı kantaron yağı savaş zamanlarında tüm revir çadırlarının vazgeçilmezi idi. Tüm sağlıklı bitkiler içinde özellikle içeriğinde ki maddeler nedeni ile cilde ciddi kuvvet verdiği söylenir. Yara ve yanıklar hızlı şekilde geçtiği gibi, aynı şekilde iz kalmamasına da yardımcı olur.
Romatizma ağrılarında, ağrılı bölgeyi sarı kantaron yağı ile ovduğunuzda kesinlikle sonuç alırsınız. Aynı şekilde baş ağrısı ve sinüzit gibi sorunlarda da etkili bir sonuç elde edeceksiniz. Varisler üzerinde de ayrı bir etkisi olan bu yağ, damarların çok daha etkin şekilde çalışmasını sağlayacaktır.
Sayısız şifaları ile en özel sonuçları elde edeceğiniz sarı kantaron çayı ve yağı aktarlardan temin edilebileceği gibi, yaz aylarında organik pazarlardan temin ederek, kendiniz de bu doğal ürünü kullanabilirsiniz.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir