Sapien Network Nedir?

Sapien Network Nedir?

Sapien Network Nedir?

Sapien blokzincir tabanlı sosyal ağ projesidir. Temel özellikleri kullanıcıların sosyal medya kullanırken bir yandan ürettikleri içerikler için para kazanmasını yada bağış almasını sağlar. Gönderim sırasında ve kazanılan haklar SPN tokenler ile ödenir. Sapien ayrıca sahte haberlerin önüne geçmeye yarayacak bir sistem geliştiriyor. İtibar puan sistemine göre haber sayfaları yada kişiler sahte haberler yapmaları durumunda itibarları düşecek. İtibar puanı için yine belirteç olarak SPN tokenleri kullanılacaktır. Blokzincir tabanlı bir sitem olması ile kullanıcıların kişisel verileri güvende olacak.

Problem nedir?

  • Gelirden pay vermiyorlar.

Facebook, youtube, instagram gibi sosyal medya siteleri kullanıcıları üzerinden para kazanmaktadır fakat kullanıcılarını gelire ortak etmiyorlar veya kısmen ediyorlar.

Özellikle Facebook tam bir sömürü aracıdır. Örnek vermek gerekirse Türk markaları facebook üzerinden reklam veriyor, reklamı görenler ise Türk kullanıcılar oluyor. Reklam geliri ise tamamen %100 olarak Facebook’a gidiyor. İçeriği üreten biz, içeriği kullanan biz reklamı veren biz fakat paralar Facebook’a akıyor.

  • Kişisel bilgilerin satılması

Daha önce Facebook bu konuda bir skandala imza atmıştı.

  • Facebook ve Google bizi dinliyor.

Günümüz sosyal medya sitelerinin çalışma algoritmaları hedef kitleye uygun reklam kurmak üzerine kurulmuştur. Uygulamanızı kullandığınız telefonunuzun mikrofonu aracılığı ile ortam ses dinlemesi yapılır ve konuştuğunuz bir konu varsa hemen onunla ilgili bir reklam gösterilir. Konuşmanız sırasında geçen kelimeler reklam veren anahtar kelimelerle karşılaştırılır, uygun bir reklam bulunursa sponsorlu gönderi olarak profil sayfanıza düşer.Dinleme işini otomatik ses algılayıcı bir sistemle yapmaktadırlar. Karşınızdan sizi dinleyen doğrudan bir insan olmasa da bu izinsiz olduğu için kişisel veri ihlali olarak değerlendirilir. Bu söylediklerime inanmayan varsa 10 dakika boyunca arabalarla ilgili bir konuşma yapın daha sonra facebook reklamlarına bakın bakalım neler göreceksiniz. Ayrıca dikkat ettiyseniz pek çok sitede kasmayan bilgisayarınız facebook gruplarında dolaşırken daha fazla ısınmaya başlıyor. Bunun sebebi alt yapısından çalıştırdıkları casus yazılımlardan kaynaklanmaktadır.

Çözüm nedir?
Çözüm merkezsiz sosyal ağlardır, sitelerin ve uygulamaların sahipleri onları kullanan insanlardır.
Gelirden pay hak ederler, eğer gelirden pay verilmese gelirden pay verilen bir sosyal medya tarafından piyasadan silinmek durumunda kalırlar.

Sosyal medya siteleri kişisel verilerimizin güvenliği için açık kaynaklı olmalıdır. (Açık kaynak kodlu sistemler şeffaftır, sitenin yazılımı kamuya açıktır, bir şey gizlenemez.) Kişisel verilerimizin güvenliği için merkezsiz ve blokzincir tabanlı sosyal medya sitelerine ihtiyaç vardır.

Sapien pazarı
Sapien pazarında makale ve videoların yanı sıra oyun gibi çeşitli sanal mallarda bulunmaktadır. Facebook üzerinden oynadığınız oyunların bazıları ek özellikleri para ile satıyor, banka komisyonu gibi gereksiz masraflarla karşılaşıyorsunuz. Sapien ağında doğrudan spn tokenler ile bu tarz oyunlar için zahmetsiz ödeme yapılabilir. Sapien pazarı her türlü içerik oluşturma girişimlerine açıktır, ister makale yazın, ister video çekin isterseniz oyun geliştirip spaien ağına yükleyin. Sapien network Çeşitli sanal mallar için pazar olma potansiyeline sahiptir.

Sapien Network başarılı olabilir mi?

Sapien.Network uygulamasını deneme amacı ile kullandım, iyi bir kullanıcı deneyimi yaşadığımı söyleyemem. Çok fazla eksiği bulunuyor.

Kişisel görüşüm, sapien network projesinin başarılı olamayacağı yönünde. Facebook gibi devasa şirketler piyasayı tekele almış durumlar. Facebook kendisini günceleyecek ve bir kaç milyon dolarlık küçük bütçeli diğer projelere yaşam alanı tanımayacaktır. Yazının girişinde bahsettiğimiz gizlilik ve kişisel veri gibi problemler ise neredeyse insanlar tarafından hiç önemsemeyen konular. Ve sapien network’un sunmuş olduğu token ekosistemi şuan için kullanış kolaylığına sahip değil. Facebook libra’yı yarattığı zaman, bunu en aptal insanların bile kullanabileceği şekilde tasarlayacağına eminim. Sapien Network’un  diğer tanınmış sosyal ağlar ile rekabet edemeyeceğini düşünüyorum.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir