Şair Nabi Kimdir? Eserlerinde Hangi Konuları İşlemiştir?

Şair Nabi Kimdir? Eserlerinde Hangi Konuları İşlemiştir?

Şair Nabi Kimdir? Eserlerinde Hangi Konuları İşlemiştir?

Tarihimizin en önemli şairlerinden biri de şair Nabi’dir. Diğer birçok tarihi şairlerimize göre eserlerinde farklı konuları ele alan şair Nabi bu özelliği sayesinde tarihten günümüze kadar isminden sıkça söz ettirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun duraklama döneminde yaşamış olan şair Nabi yaşamış olduğu dönem boyunca gerek devlet yönetimini ve gerekse de sosyal alanda meydana gelen olumsuzlukları şiirlerinde konu edinmiş ve bu sayede tarihi kaynaklarda önemli bir konuma sahip olmuştur. Tüm eserlerinde yalın bir üslup kullanan şair Nabi yaşadı dönem boyunca çok sayıda şiir yazmış ve bu sayede kuşaktan kuşağa aktarmayı başarmıştır.

Şair Nabi Kimdir?

Tarihimizin önemli şairlerinden biri olan şair Nabi 1641 tarihinde Şanlıurfa ilinde dünyaya gelmiştir. Fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen şair Nabi henüz 24 yaşındayken İstanbul iline giderek eğitimine burada başlamıştır. Asıl isminin Yusuf Nabi olan şair Nabi bir müddet İstanbul’da kaldıktan sonra Halep paşasının vefatından sonra Halep vilayetine gitmiş ve burada yaklaşık 25 yıl boyunca Halep yönetiminin sunduğu çeşitli imkanlar doğrultusunda yaşamını sürdürmüştür.

Eserlerinin önemli bir kısmını Halep vilayetinde kaleme alan şair Nabi aynı zamanda dönemin Halep valisi ile arasının çok iyi olması nedeniyle Halep valisinin emri üzerine darphane emirliği ve baş mukabelecilik görevlerine getirilmiş ve bu görevleri sırasında da birçok eserini kaleme almıştır. Şair olmasının yanı sıra çok güzel bir sese de sahip olan şair Nabi bu özelliği sayesinde de müzik alanında çeşitli bestelere imza atmıştır. Bu bestelerinden ilk olan Seyid Nuh adlı eseri ise bazı tarihi kaynaklarda ilk sıralarda yer almaktadır.

Şair Nabi Eserlerinde Daha Çok Hangi Konuları İşlemiştir?

Osmanlı devletinin duraklama döneminde yaşayan şair Nabi gerek devlet yönetimindeki çarpık politikaları ve gerekse de toplum içerisinde meydana gelen çeşitli olumsuzlukları kaleme alarak birçok eserlerinde dile getirmiştir. Özellikle didaktik nitelikli şiirlere yönelmiş ve tüm eserlerinde devlet yönetiminde oluşan olumsuz durumları ve bununla birlikte toplumda meydana gelen olumsuz durumları konu edinmiştir.

Eserlerinde sade bir dil kullanan şair Nabi özellikle de sosyal hayatta meydana gelen çeşitli sorunların çözümüne ilişkin bir üslup dile getirmiş ve bu sayede devlet yöneticilerine yol göstermiştir. Bazı tarihi kaynaklara göre esprili bir karaktere sahip olan şair Nabi aynı zamanda birçok eserinde esprili bir üslup kullanmış ve bu sayede kimsenin kendisinden alınmaması konusunda özen göstermiştir. 25 yıllık bir dönemden sonra İstanbul’a gelen şair Nabi 1712 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir. Kabrinin İstanbul Karaca Ahmed mezarlığında bulunan şair Nabi vefatının ardından çok sayıda şiir bırakmış ve tarihten günümüze kadar kuşaktan kuşağa akmasını sağlamıştır.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir