Şah Damarı Tıkanıklığı Neden Olur?

Şah Damarı Tıkanıklığı Neden Olur?

Şah Damarı Tıkanıklığı Neden Olur?

Probleminin zaman içerisinde gelişmesi ve ortaya çıkmasındaki en önemli nedenin damar sertliği olduğu bilinmektedir. Sağlıksız beslenme, kötü alışkanlıklar ve hareketsiz yaşam gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan damar sertliğinin vücudun en kritik damalarından olan şah damarında problemlere neden olması ciddi bir hastalığı da beraberinde getirmesine sebebiyet verir.

Şah damarın içerisinde oluşan kabarıklık beyne kan akışını engellediği gibi bazı durumlarda pıhtı oluşumunu da tetikleyerek inme ve felç gibi kötü sonuçlarla karşılaştırır. Karotis endarterektomi ameliyatı tıkanıklık sonucu oluşan darlıkları ortadan kaldırarak oluşabilecek kötü sonuçlarında önüne geçer. Bu konuda yapılan pek çok araştırma ve ameliyat bunu açık ve net bir biçimde göstermiştir. Beyne kan taşıma işlevinin bulunması olası bir sorunda anında müdahaleyi gerektirebilir. Erken teşhis ile sorun ciddi boyutlara ulaşmadan çözülmelidir.  Baş dönmesi, göz kararması gibi şikayetlerle kendini göstermeye başlar. Kişinin bu tarz durumları geç olmadan fark edip bu uzmana görünmesi önerilir.

Vücutta yer alan atar damarların duvarlarında ortaya çıkabilen anevrizma gerçek ve yalancı olarak iki grupta incelenebilir. Anevrizmalar sıradan bir damara göre çok daha zayıf duvar yapısına sahip olan damarlarda ortaya çıktıklarından ciddi problemlere davetiye çıkarabilirler.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir