Sağlığımıza Yararlı Bitkiler -2

Sağlığımıza Yararlı Bitkiler -2

Sağlığımıza Yararlı Bitkiler -2

Rezene – Rezene bitkisi nelere iyi gelir

Çok yıllık, yaprakları ipliksi şekilde parçalı, çiçekleri sarı, meyveleri 5-10 mm boyunda ve 3,5 mm kalınlığındadır. Tadı tatlımsı ve yakıcıdır. Bitkinin meyve ve yaprakları ezilirse anason gibi kokar. Olgun meyveleri baharat olarak kullanılır.
Rezene’ nin özellikleri ve iyi geldiği hastalıklar:
Yetiştiği yerler: Anayurdu Akdeniz olan rezenenin Orta ve Doğu Avrupa ile Balkanlar’da kültürü yapılmaktadır. Türkiye’de ise Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yetişmektedir. Arapsaçı, irziyan, raziyane adlarıyla da bilinir.
Etken Bileşikleri: özellikle anetol ve fenkon açısından zengin olan uçucu yağ içerir.
Kullanım Alanları:
Sağlıkta:
rezene, mide ve bağırsak hareketini artırır. Uçucu yağı düz kaslar üzerinde spazm giderici niteliktedir.
Bronş mukozası üzerine salgı artırıcı olarak etki eder, iltihap giderici özelliği de vardır, solunum yolları ve hazımla ilgili rahatsızlıklarda kullanılır.
Çocuklarda iştah açıcıdır ve sindirimi kolaylaştırır. Balla karıştırılarak hazırlanan şurubu veya bonbon şekcri, (özellikle çocuklar için kullanılan) balgam söktürücü ve gaz gidericidir.
Yemeklerde:
Meyvelerinden elde edilen su, göz banyosunda ve gargara suyu olarak kullanılmaktadır.
İzmir’de yaprakları ile genç sürgünlerinden yemeği ve lezzetli köftesi yapılmaktadır. Tohumları şarap yapımında kullanılır. Hem yaprağı hem de tohumu özellikle balık yemeklerinde yer alır.
Akdeniz mutfağı için değerli bir sebzedir, alkollü ve alkolsüz içeceklerde, fırın yemeklerinde, etlerde, şekerlemelerde, çikletlerde, dondurmalarda, pudinglerde ve çeşitli karışımlarında kullanılır.

Tere tohumu-tere tohumu nelere iyi gelir

Tere Tohumu
Turpgiller familyasından olan bitki, 20-25 santimetre boylarında, beyaz veya morumsu çiçekler açar. 1 yıllık ve otsu bitkilerdendir. Yabani olarak bulunmakla beraber kültürü de yapılmaktadır. Türlerinden biri olan su teresi beyaz çiçekli çok yıllık otsu bir bitkidir. Özel bir kokusu ve lezzeti olan bitki su kenarlarında yetişir.
Tere Tohumu şu hastalıklara iyi gelir:
İştah açar, hazmı kolaylaştırır, bronşları temizler, öksürüğü söktürür, böbrekleri ve idrar yollarını temizler ve karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır. Grip ve soğuk algınlığının çabuk atlatılmasını sağlar. Cinsel istekleri kampılar. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Kansızlığı önler, kanı temizler, kandaki şeker miktarını düşürüp sinirleri yatıştırılır. Vitamin eksiklerine karşı iştah açıcı olarak yol açar.

Sarı Kantaron- Sarı Kantaronun faydaları

Sarı Kantaron

I-İyperzLutn perforatum L. (Guttiferac) ve buna yakın diğer türlerin dallarıdır. Bu tür 30-80 cm yükseklikte, tüysüz, çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Yaprakları karşılıklı ve sapsızdır. Çiçekleri parlak sarı renklidir.
Yetiştiği yerler: sarı kantaron Avrupa’da, Kuzey Afrika’da ve Batı Asya da doğal olarak yetişmektedir.
Kullanım Bilgileri: bu bitkinin birçok tedavi edici uygulaması, geçmişte I-lippokrares, Dioskurides ve Galenos tarafından kullanılışlarından kaynak almaktadır. Huzursuzluk ve uykusuzluk durumlarında rahatlatıcı özelliktedir.
Anadolu’da yaygın olarak yetişen ve “binbirdelikotu” olarak tanınan bu bitkinin geleneksel kullanımı oldukça yaygındır.
Kullanım tavsiyeleri: yüksek miktarlarda ışığa karşı hassasiyet oluşturur. Kullanımındaki önemli bir başka nokta da şudur; pek çok kişi depresyona karşı bu bitkiyi çay yapıp içmektedir, ancak bu konuyla ilgili etken madde olan hiperisin suda ancak yüzde 3 oranında erirken, esas alkol içinde çözünmektedir. Bu nedenle alkol içinde çözündürülmüş hapları ve çayı, depresyon amaçlı kullanımda aynı etkiye sahip değildir.

Çörek Otu-çörek otunun faydaları

Çörek Otu
Nigella satıva türünün tohumları kullanılır, tohum 1,S2 mm uzunlukta, siyah renkli, acımsı lezzetli ve özel kokulu tanenlerdir. Koku, tohum ezilince kolayca hissedilir.
Yetiştiği yerler: Anadolu’da yabani olarak bulunduğu gibi Afyon, Burdur ve lsparta’da yetiştirilmekıedir. Cöcce, cöccem, cüccam, cüccem, cüccüm, cütcan (Konya), çöreotu, karaca occanı (Ermenek Konya), karaca otu, kara çörek, otçam, siyah kimyon adlarıyla da bilinir. Erken bileşikleri: yüzde 30-45 oranında sabit yağ, uçucu yağ, acı madde ve saponin içermektedir.
Kullanım alanları
Sağlıkta: idrar ve süt artırıcı, iştah açıcı ve fıdet düzenleyici etkileri vardır.
Gıdada: mutfakta ve gıda sanayisinde tüm olarak unlu ürünleri süslemek ve onlara lezzet vermek için kullanılır. —— Türkiye’de baharat olarak yaygındır. Fırın ürünlerinde (ekmek, çörek, bisküvi) ve tulum, çökelek gibi bazı peynir çeşitlerinde tüm olarak kullanılır. Küçük çapta sabit yağ üretimi vardır, ancak bu yağ gıda amaçlı kullanılmaz.

Safran bitkisinin özellikleri ve faydaları

Safran bitkisi, özellikleri ve faydaları
Kokulu safran elde etmek için çiçekler güneş doğana kadar toplanmalı,stilusları kesilip gölgede çabuk kurutulmalıdır. Bitkinin kullanılan kısmı elle kopartılarak toplanır. Ayrılan stigmalar, ince bir tabaka halinde, bir elek üzerine konur ve hafif kömür ateşi üzerinde kurutulur. Safran çok eski çağlardan beri tarımı yapılan bir bitkidir. Teofraste ondan, “Drogların kraliçesi” diye söz etmiştir. Dioskurides’in de tedavi edici olarak kullandığı safran bugün de değerini hiç kaybetmemiştir. Kullanılan kısımları bitkinin çiçeklerinin tekniğine uygun olarak kurutulmuş stigmalarıdır, (dişi üreme organlarının tepe kısmı) ve toz halinde kullanılır. 4 320 çiçekten 25 gram safran elde edilmektedir.
Yetiştiği yerler: Hindistan’dan Balkanlar’a ve Doğu Akdeniz ülkelerine kadar yetişebilen safranın halen en çok Iran ve İspanya’da az da olsa Fransa ve İtalya’da kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde Safranbolu’da az miktarda yetiştirilmektedir. Aspir, cehri, çiğdem, Yemen safranı, safran çiçeği, safran çiğdemi adıyla da bilinir.
Kullanım Alanları
Sağlıkta: sakinleştirici, spazm çözücü ve sindirimi kolaylaştırıcı etkileri vardır. Bu nedenle sindirimle ilgili şikayetlerde kullanılır. Ayrıca kozmetik ve ilaçlarda renklendirme ajanıdır. Düşük dozlarda mide salgısını uyarır, yüksek dozlar (3-5 g) uterus düz kasını uyarır. İştah açıcı ve mide olarak günde 0,2-0,5 gram birkaç defa, yarıştırıcı miktarı günde 1-1,5 gram arasındadır. Düz kasları uyarıcı etkisi nedeniyle mukoza membranda ve uterusta kanama yapabilir. Yanlış kullanımda çocuk düşürücü etkisi vardır.
Gıdada: safran, kullanıldığı yemeğe sarı bir renk verir, zeytinyağında 20-30 cm boyunda, sonbaharda mor renkli ve güzel kokulu çiçekler açan, soğanlı çokyıllık bir bitkidir. Çiçekler yapraklardan evvel açar. Stigma kırmızı ve üç kolludur.

Acı Biber Faydalı mı?

Acı biber çoğumuzun vazgeçemediği bir besin. Faydaları saymakla bitmiyor. Kalp ve damara çok iyi gelen acı biber, cinsel sorun yaşayanların da imdadına yetişiyor..
Acı biber, damarların içerisindeki plakları temizler ve kalbe iyi gelir. n Ayrıca kan hücrelerine yapışan toksinleri de temizler.
Diş ağrısı ve migrene karşı etkilidir. n Hipertansiyonu olan hastalara acı biber önerilmektedir.
Acı biberin içerisinde bulunan kapsaisin maddesi kanser hücrelerini öldürücü etkisiyle bilinir. n Baharatlı acı biber mide ve bağırsak ülserlerine de iyi gelir.
Mide kramplarını, asit ve gaz gibi sorunları çözer. n Solunum yolu rahatsızlığı çekenlerdeki enfeksiyonların giderilmesinde de önemli bir rol oynar.
Baş ağrısı, soğuk algınlığı gibi durumlarda etkilidir. n Kanı incelterek dolaşımı hızlandırır. Bu özelliğiyle cinsel performansı artırır.
Acı biberin zayıflatıcı özelliği de geniş çevreler tarafından bilinmektedir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir