Sağlığımıza Yararlı Bitkiler -1

Sağlığımıza Yararlı Bitkiler -1

Sağlığımıza Yararlı Bitkiler -1

Enginarın Faydaları Nedir?

Enginar Neye İyi Gelir?
Enginar hepimizin bildiği ama çoğumuzun yemediği bir sebzedir. Her yerde bulabileceğimiz, çok az kişi tarafından tüketilen enginar aslında çok faydalı bir sebzedir.
Bilim insanlarının yaptığı son araştırmalar, enginarın sapının ve kabuklarının çok faydalı olduğunu ispatlıyor.
Bilindiği gibi genellikle sebzelerde karbonhidrat ve protein bulunmaz. Ancak enginarda karbonhidrat protein, A, B6, C, D, D2 vitaminleri bulunmaktadır.
Karbonhidrat protein ve mineral bakımından bu kadar zengin olan enginarda, birçok mineral de bulunmaktadır. Bu minareler: kalsiyum, magnezyum, fosfor ve manganezdir.
Sağlık açısından bu kadar faydalı bir içeriğe sahip olan enginar neye iyi gelir?
Kalp Hastalıkları: Kalbi besleyen ve kanı temizleyen enginar, kolesterole iyi gelir. 6 haftalık bir kullanım sonucu kolesterol düzeyinizin yüzde 10 ile 15 arasında düştüğüne şahit olacaksınız.
Karaciğer Yağlanması: Enginar Karaciğer yağlanmasına iyi gelir. Aşırı alkol kullanan kişilerde görülen karaciğer yağlanması sorununa karşı bir çok doktor, enginar yaprağı suyunun kullanılmasını önermektedir.
Sindirim Sistemi Hastalıkları: Enginar “ cynarine “ isimli bir maddeyi içerir. Bu madde sindirime çok ama çok yardımcı olan bir maddedir. Cynarine sayesinde en sert besin maddelerini bile sindirebiliyorsunuz. Bunun dışında bağırsaklara da çok iyi gelen bu sebze bağırsakları resmen yıkar.
Şeker Hastalığı: Bilim adamları enginarın kandaki şeker oranını da düşürdüğünü söylüyor. Vücuda canlılık veren enginar düzenli kullanıldığında kandaki şeker oranını bayağı bir düşürmektedir.

Keten tohumu yağı- Keten tohumu yağının faydaları

Keten Tohumu Yağı Hakkında Bilgi
Keten tohumu yağı en önemli bitkisel omega 3 yağ asitlerinden biridir. Balık yağında da bolca bulunan omega 3 yağ asidini bitkisel bir maddeden almak isteyenler için keten tohumu yağı idealdir.
Kullanımı:
Keten tohumu yağı omega 3 yağ asitlerinin kullanılmasının gerekli olduğu durumlarda bitkisel bir kaynak olarak kullanılabilir.
Keten tohumu yağı kabızlığa karşı etkin bir çözümdür. Son yıllarda yapılan klinik araştırmalar bu yağ asidinin prostat kanserinden korunmada önemli bir yere sahip olduğunu gösteriyor.
Dikkat edilmesi gereken noktalar:
Keten tohumu yağı, ilk kez kullanan hastalar için ilk başlarda hafif bir mide bulantısı yapabilir ancak kullandıkça mide bulantısı şikayetlerinizin sona erdiğini göreceksiniz.
Keten tohumu yağı hangi ilaçlarla kullanılmamalıdır?
Bu yağın kan sulandırıcı etkisi olduğu için, kan sulandırıcı ilaçlarla (Warfarin, heparin, cournadin) kullanılmaması önerilir.

Sarmısak-Sarımsağın Faydaları

Kullanımı: Sarımsak, tıbbi değeri binlerce yıldır bilindiği için yaygın bir biçimde kullanılan bir bitkidir.
Soğuk algınlığı, öksürük ve değişik mikroorganizmalara karşı olan etkisinden dolayı halk ilacı olarak kullanılmıştır.
Yapılan araştırmalar, sarımsağın, damar sertliğini azaltıcı, kan sulandırıcı, kolesterolü ve tansiyonu düşürücü etkilerinin bulunduğunu göstermiştir.
Sarımsak aynı zamanda iyi bir doğal antibiyotiktir. Sadece bakterilere karşı savaşmakla kalmaz mantar ve diğer mikroorganizmaların çoğalmasını da yavaşlatır. Zayıflama programlarında da kilo vermeye yardımcı bir yönü vardır.
Hoş olmayan kokusu, midesi hassas kişilerde rahatsızlığa yol açtığı için, taze sarımsağın kokusu değişik yöntemlerle azaltılmış tablet veya kapsüllerinin kullanımı son yılarda giderek yaygınlaşmıştır.
Sarmısak Kullanımında Dikkat edilmesi gereken noktalar: midesi çok hassas olan kişilerde mide ve bağırsak rahatsızlıkları, bağırsak gazı ve bulantı yapabilir. Bazı düşük tansiyonlu kişilerde sarımsağın tansiyonu iyice düşürdüğü de saptanmıştır.
Sarımsağın ilaçlarla kullanılmasında bir sakınca var mı?
Sarımsak içerdiği bazı etken maddeler sebebiyle kanın pıhtılaşmasını engellemektedir. Bu yüzden sarımsağın kan sıvılaştırıcı ilaçlarla beraber kullanılmaması gerekmektedir.

Mercanköşk-mercanköşkün yararları

Origanum Majorona L. Türünün çiçekli dallarıdır. Bu tür 20-80 cm yükseklikte, çalı görünümünde, yaprakları tüylü çiçekleri beyaz veya pembe renkli bir bitkidir. Mercanköşkün yaprakları karşılıklı, saplı veya sapsız, 1,5- 2 cm uzunlukta, küt uçlu beyazımtırak tüylü ve kuvvetli kokuludur. Çiçekleri çok küçük, genellikle beyaz renklidir.
Mercan Köşk Nerelerde Yetişir?
Genellikle orman açıklıklarında ve kayalık alanlarda yetişir. Anadolu’da nadir rastlanan bir bitkidir. Yalnızca güney Anadolu’da 20 kadar Origanum türü vardır.
Mercanköşk bitkisinin sağlık açısından faydaları nelerdir?
Mercan köşk, antimikrobiyal, antiviral ve antioksidan özellikler taşır bu nedenle tedavi amaçlı sıkça kullanılan bir bitki olma özelliği taşımaktadır.
Kullanım tavsiyeleri:
Bu bitkinin tadı çok sert olduğu için çaylara çok az miktarda konulması tavsiye ediliyor.

Mate yaprağı-mate yaprağının faydaları

Mate Yaprağı
Ilex Paraguariensis L. Türünün kullanılan yeşil yapraklarıdır.
Mate yaprağı nerelerde yetişir?
Mate yaprağı Brezilya ve Paraguay da yetiştirilip bu bölgelerden tüm dünyaya ihraç edilen bir bitkidir.
Mate Yaprağı nelere iyi gelir?
Mate yaprakları doğal yenileyici ve tazeleyicilik özellikleriyle bilinmektedir. Bu etkisini içersinde bulunan yüksek miktarda minarelerle sağlamaktadır. Bunun yanında mate yaprağı içerisinde bol miktarda kafein bulundurur. İdrar sökücü özelliği vardır ve aşırı iştahlı kişilerin iştahının dengelenmesinde önemli bir role sahiptir. Bütün bu saydıklarımın yanında mate yaprağı antioksidan özelliğe de sahip ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olan bir bitkidir. Bu özellikleriyle sağlık açısından büyük bir öneme sahiptir.
Mate yaprağı nasıl kullanılır?
Doktor Ender Saraç mate yaprağı çayını keyifle kullandığını belirtiyor. Hem lezzeti hem canlandırıcı etkisiyle doğal bir doping olan bu çay Doktor Ender Saraç tarafından tüm hastalarına tavsiye ediliyor.

Bitkisel kanser tedavisi: Astragalus (geven)

Kanserin tedavisinin olmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Ancak dün kanal 7 ekranlarında, kanserin bitkisel tedavisinin astragalus bitkisiyle sağlanmaya çalışıldığı belirtildi.
Peki nedir bu astragalus bitkisi
Astragalus (geven) özellikler çinliler tarafından bitkisel tedavilerde en çok kullanılan, en şifalı bitkilerden bir tanesi olarak biliniyor. Çinli doktorlar astragalus bitkisinin bedenin bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilediğini ve bir çok hastalığın astragalus bitkisi yardımıyla tedavi edildiğini öne sürüyorlar.
Yıllardan beri Çin alternatif tıbbında kulanılan astragalus, kanserin bitkisel tedavisinde de kullanılıyor. Bunun yanında kemoterapinin yıkıcı etkisini,kırgınlığı, bitkinliği, iştah kaybını önlemek için de astragalus bitkisinden hazırlanan ekstreler öneriliyor.
Astragalus bitkisinin bir çeşiti olan Aatragli Polysaccharoses bitkisi ise özellikle kanser tedavisinde kullanılıyor.
Aatragli Polysaccharoses ile hazırlanan ekstrelerin, akciğer kanseri hastalarının tümör ilerleyişini durdurduğu kanıtlanmıştır. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde, astragalus kullanan farelerin idrar torbası kanserine yakalanma ihtimalinin çok daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Kısaca bu bitki çinde kanserin alternatif tedavisi olarak kullanılan bir bitkidir. Kısa zaman içinde ülkemizde de bu bitki ile kanserin alternatif tedavisi yapılmaya başlanacaktır.
Bu konuda hastalara kesin bir umut da vermek istemiyoruz, astragalus bitkisiyle kanserli hücreler tamamen yok oluyor demiyoruz, sadece çinde bu bitki ile kanserin alternatif tedavisinin yapıldığını, bu bitkinin kanserili hücrelerin ilerleyişini durdurduğunu belirtiyoruz.
için geçerlidir.

Safran bitkisinin özellikleri ve faydaları

Kokulu safran elde etmek için çiçekler güneş doğana kadar toplanmalı, stilusları kesilip gölgede çabuk kurutulmalıdır. Bitkinin kullanılan kısmı elle kopartılarak toplanır. Ayrılan stigmalar, ince bir tabaka halinde, bir elek üzerine konur ve hafif kömür ateşi üzerinde kurutulur. Safran çok eski çağlardan beri tarımı yapılan bir bitkidir. Teofraste ondan, “Drogların kraliçesi” diye söz etmiştir. Dioskurides’in de tedavi edici olarak kullandığı safran bugün de değerini hiç kaybetmemiştir. Kullanılan kısımları bitkinin çiçeklerinin tekniğine uygun olarak kurutulmuş stigmalarıdır, (dişi üreme organlarının tepe kısmı) ve toz halinde kullanılır. 4 320 çiçekten 25 gram safran elde edilmektedir.
Yetiştiği yerler: Hindistan’dan Balkanlar’a ve Doğu Akdeniz ülkelerine kadar yetişebilen safranın halen en çok Iran ve İspanya’da az da olsa Fransa ve İtalya’da kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde Safranbolu’da az miktarda yetiştirilmektedir. Aspir, cehri, çiğdem, Yemen safranı, safran çiçeği, safran çiğdemi adıyla da bilinir.
Kullanım Alanları
Sağlıkta: sakinleştirici, spazm çözücü ve sindirimi kolaylaştırıcı etkileri vardır. Bu nedenle sindirimle ilgili şikayetlerde kullanılır. Ayrıca kozmetik ve ilaçlarda renklendirme ajanıdır. Düşük dozlarda mide salgısını uyarır, yüksek dozlar (3-5 g) uterus düz kasını uyarır. İştah açıcı ve mide olarak günde 0,2-0,5 gram birkaç defa, yarıştırıcı miktarı günde 1-1,5 gram arasındadır. Düz kasları uyarıcı etkisi nedeniyle mukoza membranda ve uterusta kanama yapabilir. Yanlış kullanımda çocuk düşürücü etkisi vardır.
Gıdada: safran, kullanıldığı yemeğe sarı bir renk verir, zeytinyağında 20-30 cm boyunda, sonbaharda mor renkli ve güzel kokulu çiçekler açan, soğanlı çokyıllık bir bitkidir. Çiçekler yapraklardan evvel açar. Stigma kırmızı ve üç kolludur.

Adaçayı nelere iyi gelir- adaçayının faydaları

Yetiştiği yerler: ülkemizde, yaklaşık 90 tane adaçayı türü bulunmaktadır. Salvia fruticosa Miller, Batı ve Güneybatı Anadolu’da yetişmektedir. Dünyada Adriyatik Denizi çevresinde doğal olarak bulunan bitkinin günümüzde Arnavutluk, Türkiye, Yunanistan, İtalya, Fransa, İngiltere ve Amerika’da kültürü yapılmaktadır.
Cins ismi olan Salvia, Latince salvere (eklemek) kelimesinden gelmektedir. Eski Mısırlılar bu drogu doğurganlık, bereket, verimlilik amacıyla kullanmaktaydılar. Adaçayı yaprakları Anadolu’da da çok eskiden beri kullanılmaktadır.
Kullanım bilgileri: adaçayı, kuvvet verici ve uyarıcı etkisi nedeniyle tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra bitkinin bakteri, mantar ve virüslerin oluşumuna karşı da tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Antiseptik etkisi de vardır.
Kullanım tavsiyeleri: demlenerek hazırlanmaktadır. Adaçayını iki dakikadan fazla kaynatırsanız çok yararlı olan bu çay toksik, zararlı bir maddeye dönüşür, dikkat edin.
Adaçayı preparatlarının hamilelik boyunca kullanılmaması tavsiye edilir. İçinde doğal fitoöstrojenlerin olması nedeniyle erkeklerin aşırı miktarda ve çok uzun süreli içmesini önermem, ama günde 1- fincanın sakıncası yoktur.

Biberiye: Biberiyenin Faydaları

Bu yazımızda Doktor Ahmet Topbaş’ ın biberiye bitkisinin faydaları, biberiyenin sağlığa yararı hakkındaki makalesini sizinle paylaşacağız.
Biberiye:
Biberiye yaprağı Alman resmi gazetesinde 30.11.1985 tarihinde yayınlanıp ( Heftnummer:223, ATC-Code:A16AY) modern bitkisel ilaç olarak yürürlüğe girmiştir, ESCOP monografisinde de yer almaktadır. Günümüzde modern tıbbi tedavinin vazgeçilemez bir unsuru olarak başarıyla kullanılmaktadır.
Belirtilen kanuna göre biberiye yaprağı doğal bileşiminde kullanılır, herhangi bir madde katılamaz veya bileşimindeki bazı maddeler ayrılamaz. Çok sayıda firma tarafından ilaç olarak da ( Kneip, Cor-vel vb.) üretilmektedir.
İlaç etkili (Ecza, drog) kısmı: Biberiye bitkisinin ( Rosmarinus officinalis L.)
çiçeklenme zamanında toplanmış taze veya kurutulmuş yaprakları
kullanılır. Kokusu kafuru andırır, tadı baharlı ve acıdır. Kurutulmuş
yapraklarında en az %1,2 oranında esans (Eterik yağ) olmalıdır.
Bileşiminde: 1,8-cineol, campfer, pinen, borneol, bornylasetat ve
kokusunu belirleyen verbenon bulunur. Ayrıca; Flavonoid yapısında
tanen, acı madde ve triterpen asitleri bulunur.
Biberiyenin Etkisi: Safra yolları ve ince barsak kramplarını giderici etki gösterir. Kalp
kasılma kuvvetini artırır. Kalp damarlarında (Koroner) kan akışını
hızlandırır. Deriyi uyarır, harici kullanımda kanlanmayı artırır.
(Ayrıca; İltihaplanmayı önleyici, ağrı dindirici ve HSV-1, HSV-2,
ACVres virüslerine karşı etkili olduğu yönünde bilimsel çalışmalar da
bulunmaktadır.)
Kullanıldığı yerler: Dahilen hazımsızlık sorunlarında kullanılır. Gaz, şişkinlik
giderici etki de yapar.
Haricen; Dolaşım bozukluklarında, koruyucu olarak romatizma
hastalıklarında kullanılır.
Kullanılmaması gereken haller: Yok. Hamilelik ve emzirme döneminde hekim
tavsiyesine göre kullanılmalıdır.
İstenmeyen etkileri: Yok.
İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok.
Kullanım miktarı: Dahilen; 4-6 gr kurutulmuş biberiye yaprağı.
Haricen;Banyo için 50 gr kurutulmuş biberiye yaprağı.
Kullanım şekli: Çayı şöyle hazırlanır: İnce kıyılmış, dövülmüş veya öğütülmüş
1 çay kaşığı biberiye yaprağı fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su
ilave edilir, ağzı kapalı olarak 15 dakika demlenir, süzülerek içilir. Günde
2-3 defa çayı taze hazırlanarak içilebilir.
Haricen: Banyo için 50 gr ince kıyılmış, dövülmüş veya öğütülmüş
biberiye yaprağı üzerine 1 litre kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı
olarak 15-30 dakika bekletilir, süzülerek banyo suyuna ilave edilir.
Hastalıklar bölümündeki bilgiler dikkate alınarak kullanılmalıdır.
Kaynak: Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca yayınevi, İstanbul 2009, ISBN: 978-9944-790-31-4, (0212)5285076-5286005.

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir