Sağlam Çocuk Takibi Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Sağlam Çocuk Takibi Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Sağlam Çocuk Takibi Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Sağlam çocuk takibi ve sosyal pediatri toplumumuzda henüz amacı ve anlamı anlaşılamamış konular. Buna rağmen anneler bilinçlendikçe sorular sormaya başlıyorlar ve bu konular hakkında bilgi sahibi olmasalar bile çocukları hakkındaki merak ve endişeleri onları sosyal pediatri alanına yönlendiriyor. Annelerin kendilerine ve tabii olarak doktorlarına en çok sordukları soru ise “tekrar ne zaman gelelim ? “ oluyor.

Sağlam çocuk takibi, sosyal pediatri dediğimiz uygulamaların ilki ve belki de en önemlisidir. Çocukların gelişimlerinin takibi; olabilecek hastalıkların erken tanınması, yeni hastalıkların oluşmaması ve salgınlardan korunma açısından oldukça önemlidir.
Özellikle tıbbi hurafelerin çok ve epey yaygın olduğu ülkemizde çocukların profesyonel kişilerce etkin öneriler ve muayenelerle göz önünde olması toplumun geleceği için de değerlidir.

Çocukların doktor muayenesine gelme sıklığı toplumdan topluma hatta çocuktan çocuğa değişim gösterse de bu konudaki yaygın uygulama şu şekildedir:

Doğumda ilk 48 ve 72 saat mutlaka anne ve bebeği profesyonel destek almalıdır. Çocuğun beslenme şekli ve sıklığı , annenin ruh durumu , ailenin anne ve çocuğa bakışı mutlaka değerlendirilmelidir. Özellikle ailenin ilk çocuklarında ilk 3 gün çok önemlidir. Anne bu dönemde çok hassastır ve en az onun kadar hassas olan bebeğin tüm sorumluluğunu alması oldukça yıpratıcıdır.

İlk günler atlatıldıktan sonra ilk ay içinde 2. ve 4. haftalarda hasta olmasa dahi doktor kontrolü uygundur. 4. haftada ülkemizde de uygulanan aşılama takvimi nedeniyle zaten aşı için giden çocuk genel doktor muayenesinden de geçmelidir. Ailelerin fark edemeyebileceği ufak değişimler önemli veya önemsiz olsalar dahi göz önünde olmalıdır.

İlk aydan sonra hem aşılama programına uyum açısından hem de Sağlam Çocuk Takibi açısından 2.-4.-6.-9.-12.-15. ve 18. aylarda muayene ve genel bilgilendirme yapılması çok uygun olur.

Çocuğunuzla ilgili hiçbir probleminiz olmasa bile doktor tarafından tavsiyeler verilmesi, beslenme önerilerinde bulunması hatta bez değiştirme pratiği ve cinsel bölge temizlik pratiği yaptırılması çok yararlı olur.

1.5 yaşından sonra yani 18. aydan sonra anne sütünün azalıp ek besinlerin yoğun olacağı döneme girilir. Bu dönemde 24. ay kontrolü önemlidir. Çocuğun iletişim becerileri ve zekası için 2 yaş önemli bir dönüm noktasıdır. Bu yaş itibariyle çocukların algıları ve öğrenme yetileri oldukça artar ; bu da ilerideki okul-sosyal hayatının temelini oluşturur. Bu nedenle çocuğun ailesinin dışında bir profesyonelle iletişime geçmesi , davranış kontrolünün yapılması ve mümkünse algı ölçümünün niceliksel de olsa yapılması gelişim değerlendirme basamakları açısından önemli bir eşiktir.
2 yaş sonrası takipler yılda bir sıklığına düşürülebilir. Her yıl yapılan görüşme ve muayeneler çocuk için bir bilinç oluşturma açısından , aile için de genel tıbbi bilgi gelişimi açısından yararlı olacaktır.

Toplumumuzda önemli bir dönüm noktası ayrıca yıkılması gereken bir tabu olarak düşünüldüğünde ergenlik döneminde de, artık genç olarak tanımlayacağımız çocukları bu konuları konuşabilmesi için takiplere getirmekte fayda vardır. Ailelerin veremediği veya vermeye “utandığı” bilgileri ve tecrübeleri gençlerin televizyondan, internetten veya arkadaşlarından alması yerine, ergenlik dönemindeki genci doğumundan itibaren takip etmekte olan doktorundan alması çok daha uygun olacaktır. Bu nedenle Sağlam Çocuk Takipleri ergenlik dönemi ve sonrasında da devam etmelidir.

Normalde 18 yaşına kadar erişkin sayılmayan gençler devletimiz tarafından 15 yaşından sonra erişkin sayılır ve hastanelerde “dahiliye” bölümünde muayene olurlar. 15 yaşından sonra gençleri “Sağlam Çocuk Takibi”ne götürmek özellikle gençler tarafından tepkiyle karşılanabilir ancak erişkin olana dek hatta bu dönemden sonra dahi sürekli bir sağlık profesyoneli ile iletişim halinde olmak temelde kişinin genelde ise toplumun sağlığı açısından çok önemlidir.

Sağlıklı ve saygılı-saygın bir toplum için Sağlam Çocuk Takibi…

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir