Sağırlara Müjde: Kulak İçi İşitme Cihazı

Sağırlara Müjde: Kulak İçi İşitme Cihazı

Sağırlara Müjde: Kulak İçi İşitme Cihazı

Koklea veya iç kulağa konan implantlar binlerce sağır vatandaşa işitme duyusunu kazandırarak onları mutlu etmiştir. Yaklaşık 30 yıl önce başlayan bu başarılı uygulama tüm dünyada 220.000 kişiyi tekrar normal yaşama döndürmüştür. Ancak bu tıbbi gelişme kulağın arkasına, kafatasına dışardan bir küçük cihaz bağlanmasını zorunlu kıldığı için kullanımında bazı rahatsızlıkları da beraberinde getirir. Örneğin duş almak veya bazı sporları yapmak özel dikkat ister veya engellenir.

Şimdi bu dış cihazı kafatasının içine alarak ilgili zorlukları ortadan kaldıran yeni bir gelişmenin haberi verilmektedir. Mevcut koklea implant cihazlarının dışarda olmasını zorunlu kılan, belirli aralıklarda pilinin değiştirilmesi gereğiydi. Yeni tasarımda şarj edilebilir pil dışardan telli bağlantı olmadan doldurulabildiği için cihaz tamamen kafatasının içine konabilmiştir.
ABD’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacılarından Anantha Chandrakasan ve ekibinin yeni tasarımındaki anahtar gelişme, düşük enerji ile çalışabilen bir işaret işleme yongasıdır (microchip). Toplam cihaz, bu yonga ile birlikte bir piezoelektrik sensör ve elektrotlardan oluşuyor.
Dışarıdan gelen ses dalgaları piezoelektrik sensörde elektrik dalgalarına dönüşerek özel yongaya iletiliyor. Özel yonga bu işaretleri işledikten sonra koklea içine yerleştirilen elektrotları besliyor. Elektrotlar kokleadaki sinir uçlarını uyarınca beyne giden işaretler işitmeyi sağlıyor.Tamamen kafatası içine yerleştirilen cihazın pili, bir cep telefonu ve özel adaptörü ile 2-3 dakika içinde dışardan doldurulabiliyor.
Cihaz bir insan kadavrası üstünde denendi ve işaretlerin beyne ulaştığı görüldü. Cihazın gerçek sağır insanlarda denenmesinden önce aşılması gereken bazı engeller var. Bunlar, cihazın diğer beden seslerinden etkilenmemesinin sağlanması, cihazı yerleştirme ameliyatı tekniğinin tam olgunlaşması ve yetkili makamlardan izin alınması olarak belirtiliyor.
Bir başka tamamen kafatası içine giren cihaz, Utah Üniversitesinde geliştirilmekte. Orta kulağa yerleştirilen bir mikrofona dayalı bu tasarımın 2012’de ilk denemesi yapılmış, fakat birkaç milivat elektrik çeken devrenin pili sorun olmuştu. Şimdi bu ekibin, güç harcamasını 20 kat küçülterek 100 mikrovat düzeyine indirmek ve pil sorununu çözmek için çalıştığı bildirilmekte.
Önümüzdeki yıllarda kullanıma girmesi beklenen her iki yeni cihazın da sağır vatandaşlar için rahat kullanım sağlayan birer çözüm getireceği ümit edilmekte.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir