Saç Tipine En Uygun Şampuan Nasıl Seçilir?

Saç Tipine En Uygun Şampuan Nasıl Seçilir?

Saç Tipine En Uygun Şampuan Nasıl Seçilir?

SAÇ BAKIMI İÇİN ÖNERİLER

Sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmak her kadının hayalinden biridir. Bunun için ise saç bakımına dikkat etmek gerekir. Sağlıklı saçlara sahip olmak için, doğru ürün kullanımı çok önemlidir. Böyle saçlara sahip olmak için, bayanların kullanabileceği pek çok yöntem bulunuyor.

Bayanların saç bakımı için en sık yaptığı hatalardan biri saç tipine uygun ürünler kullanmamasıdır.

Her saçın gereksinimi farklıdır. Örneğin boyalı saçlar için, normal şampuan kullanımı uygun değildir. Saç tipine uygun ürün kullanmak, saç sağlığı için ilk kuraldır.

Kuru saçların bakımı farklıyken, yağlı saçların kullanacağı ürünler farklıdır. Bu yüzden ilk önce saç tipi ve kalınlığı bilinmeli ve buna uygun olarak bakıma başlanmalıdır.

Daha sonra ise, bayanların ilk olarak yapması gereken kuaförüne gidip saçları için yoğun bakım maskesi uygulamaktır. Bu işlemi ayda 2-3 defa yapmak saç bakımı için çok önemlidir. Özellikle çok fazla yıpranmış saçlarda bu işlem haftada 1 olarak uygulanmalıdır. Saçlar doğal bir denge oranına sahiptir. Saçı fazla yıkamak bu dengeyi bozar ve saçları kurutur.

Bu yüzden saçları en az 3 günde bir yıkamak gerekir. Ayrıca saçları çok sıcak suda yıkamak saça zarar vereceğinden, kullanılacak su ılık olmalıdır. Saç tokaları saça zarar verecek diğer şeylerden biridir.

Saçı çok sıkı toplamamak gerekir. Saçların gün boyu toplu bir şekilde durması halinde dökülmeler olabilir.  Saç bakımı için öneriler arasında saç kurutma makinesi kullanımı bulunuyor. Saç kurutma makinesini çok sıcak hava akışında kullanmamak gerekir.

Ayrıca uzun süre saç kurutma makinesi kullanmak, saç tellerini kırar. Bu yüzden düşük kademede ve düşük hızda kullanmak daha doğru olacaktır. Saç bakımı için doğru beslenmek oldukça önemlidir.

Sağlıklı saçlar elde edilmek isteniyorsa, düzenli vitamin alımına dikkat edilmelidir. Özellikle E vitamini ve D vitamini saçları güçlendirecektir. Ayrıca A vitamini saçlarınızı onarır ve kepek oluşumunu engeller. B1 ve B6 vitaminleri saç dökülmesini engeller.

B12 vitamini ise saç köklerini tamamen besler ve saçlara parlak bir görüntü kazandırır. Bu yüzden vitamin alımına özen gösterilmeli ve ihmal edilmemelidir. Saç sağlığı için saç düzleştiriciler de bir diğer alternatif oluyor.

Seramik saç düzleştiricilerin amacı ise saçları sadece düzleştirmek değildir. Bu iyon teknolojisine sahip ürünlerle saçların kabarması ve elektriklenmesi önleniyor. Yeni teknoloji bu ürünler saçı onarıyor ve eski parlaklığına kavuşturuyor.

Bunun için ThermoProtect teknolojisi bulunan saç düzleştiricileri tercih edilmelidir. Bu düzleştiriciler saç sağlığını korurken, saçın kırılmasını da önleyecektir.

Saç kremleri ise, saçların sağlığını korumak için diğer ürünlerden biri olarak sayılıyor. Yalnız bunun için saç yapısına uygun kaliteli markaların saç kremlerini kullanmak gerekiyor.

Günlük olarak kullanılan bu kremlerin etkisini kısa bir sürede fark etmek ise mümkün oluyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir