Saç Dökülmesini Önlemek İçin Evde Neler Yapmalı

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Evde Neler Yapmalı

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Evde Neler Yapmalı

Kadınlarda Saç Dökülmesi son derece rahatsız edici ve ciddi bir problemdir.

Her saç yıkayışınızda veyahut tarayışınızda saçlarınız avuç avuç dökülüyorsa alanında uzman bir doktora gitmeyi savsaklamamalısınız.
Kadınların saçının dökülmesi çeşitli hastalıklardan veyahut çeşitli duygusal şoklardan kaynaklanabilir.

Ayrı olarak, bir takım ilaçlar, yetersiz beslenme, stres veyahut saç rengini sık sık açtırmak, boyamak gibi saç sıhhatini etkileyen kozmetik işlemler de saç dökülmesine sebep olabilir.
Doğum yapan kadınlarda da doğumdan hemen sonra saç dökülmesi görülebilir. Sebebi, östrojen (dişilik hormonu) salgısının ( gebelik müddetince artar) bebeğin doğumuyla ansızın bire azalmasıdır. Böylelikle aşağı yukarıya 6-8 hafta sonra annenin saçı alışılmıştan daha çok dökülmeye başlar. Aynı sebepten dolayı menopoza giren ve ya doğum kontrol hapını bırakan kadınların da saçlarının geçici olarak döküldüğü görülmektedir.

Bunu önlemek için ise, ilk olarak bol miktarda protein (yağsız et, peynir, deniz ürünleri, yoğurt, baklagiller) ve B vitamini alın. Bir müddet saçlarınıza boya, saç açıcılar, fön, maşa gibi saçlara zarar veren uygulamalardan kaçının. Saçlarınızı yıkadıktan sonra olası olduğu kadar kendi halinde kurumaya bırakın. Sert fırçalarla fazla fırçalamayın, sımsıkı at kuyrukları, topuzlar yapmayın.
Saçlarınızı çok sıcak değil de ılık suyla yıkayın, bebe şampuanları kullanın. Saçın ıslaklığını almak için sıcak bir havluyla hırpalamadan ağır ağır kurulayın. Saçlarınız ıslakken fırçalamamaya da özen gösterin.
Saçın başka bir problemi de kuruluktur.

Yaşlandıkça saçlar normal olarak kurur. Ancak bu olay birden bire olurda saçlarınız kolay kırılır hale gelirse, kimi önlemler almanız gerekir.
Önce son birkaç ay içinde aşırı derecede zayıf düşüp düşmediğinizi, soğuk kış rüzgarlarında beresiz ya da eşarpsız dolaşıp dolaşmadığınızı, ya da saçlarınızda boya ve ya açıcılar kullanıp kullanmadığınızı düşünün.

İyi bir kuaföre gidip kırıklarınızı temizletin.

Beslenmenize özen gösterin. Şayet çok katı ve az çeşitli beslenme perhizlerinden uyguluyorsanız, saçlarınızın ( tırnak ve cildinizin de) bundan etkilenmesi kaçınılmaz bir vaziyettir. Aldığınız gıdaları zenginleştirin. Kilo vermek istiyorsanız, bunu yavaş yavaş ve konunun uzmanı bir diyetisyenden yardım alarak yapın. Protein itibariyle zengin besinlere ağırlık verin.

Bol bol salata ve sebze, meyve yiyip, bol su için.

 

Kuru saçlar için hazırlanmış şampuanları kullanın.

Çok yağlı saçlar, gençlik senelerine öz olmalıdır. Zira ergenlik dönemindeki hormonal değişimler yüzünden yağ salgısı artabilir. Fakat bazen 20 ya da 30 yaşlarına kadar da devam edebilir.
Yağlı saç, hem estetik olarak çok kötü, hem de kişiyi çok rahatsız edici bir vaziyettir. Fön tutmaz, kirli, donuk ve yapış yapış görünür.


Yağlı saçlılar, saçlarını sık sık yıkamalıdırlar. Hem de her gün yıkayabilirsiniz. Normal şampuanlar kuvvetli olacağı için sık sık kullanmak ters reaksiyon yaparak yağ bezlerinin salgısını artırabilir. Bu vaziyette bebe şampuanları, veyahut yağlı saçlar için özel bir şampuan kullanabilirsiniz.
Aynı zamanda yağ itibariyle zengin besinlerden, yağlı kızartmalardan uzak durun. Etlerin yağlı bölümlerini atın. Bol salata, taze sebze ve meyve yiyin.

Şayet saçlarınız yıkayacak vaktiniz yok ise ve acele olarak bir yere gitmeniz gerekiyorsa, saçlarınıza talk pudrası serpip, iyice fırçalayarak ya da kuru şampuan kullanarak günü kurtarabilirsiniz. Lakin ilk fırsatta yıkamayı savsaklamayın. Saçlarınızı yıkarken saç diplerinize masaj yaparak yağlardan arındırın. Durulama suyunuza limon ilave etmenizde faydalı olabilir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir