Rezene Çayı Ne İçin Kullanılır?

Rezene Çayı Ne İçin Kullanılır?

Rezene Çayı Ne İçin Kullanılır?

Rezene Çayı Ne İçin Kullanılır?

İçeriğinde B vitamini, C vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyum bulunan rezene bir çok hastalığı rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Ülkemizde rezene kullanımının yaygın olması sadece mide ve bağırsak hareketlerini düzenlemek ve mide ve bağırsak gazlarını gidermek için kullanıldığı alışkanlığını getirmiştir.

Fakat rezene mide ve bağırsak hastalıklarını geçirmesinin yanında bir çok hastalık için de şifa niteliğinde kullanılmaktadır.

Rezenenin anavatanı Yakın Doğu olarak bilinir. Yakın Doğu anavatanı olmasına rağmen çok uzun bir süreden beri bu bitki ülkemizde de rahatlıkla yetiştirilmektedir. Akdeniz Bölgesinde aktif olarak yetiştirilen rezenenin birkaç çeşidi bulunmaktadır.

Çok eski tarihlerde Orta Doğu ve Çin’de aktif olarak ilaç etkisi için kullanılan rezenenin meyan köküne benzer kokusu ve tadı bulunmaktadır.

Aromatik lezzetlerden hoşlanan kişiler için bulunmaz bir çay olan rezene alternatif tıpta tıp bilimcilerin sıklıkla rezene çayını önermelerine neden olmaktadır.

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Üst solunum yolları için bulunmaz bir nimet olan rezene çayı, genellikle kış aylarında görülen, grip, bronşit, faranjit ve laranjit rahatsızlıkları için kullanılır.

Bebeklerde bağırsak gazları oldukça fazla görülür. Çok küçük aylarda bile bebeklerde oluşan gaz sancısını gidermek için rezene çayı kullanılabilir. Bebeklerin gaz nedeni ile oluşan sancılarının hafiflemesini sağlar. Hatta tamamen bebeklerde gaz sancısını geçirme etkisi bulunmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile rezene bitkisi çok da fazla bilinmese de, bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde rezenenin etkisi oldukça büyüktür. Rezene bağışıklık sistemi için mutlaka bir kahve fincanı kadar sabah kahvaltılarından sonra tüketilmelidir. Sabah kahvaltıdan sonra tüketemeyenler akşam yatmadan hemen önce tüketmeleri gerekir.

Bağırsak hareketlerini çoğalttığı için kabızlık çeken kişiler için de bağırsaklarda hiçbir alışkanlık yapmadan kullanılabilen bir bitkidir. Bu bitki düzenli olarak kullanıldığında bağırsak hareketlerinin de düzelmesini sağlayacaktır.

Emziren annelerin bazıları sütlerinin az olduğundan şikayet eder. Emziren anneler için hem süt artırıcı hem de bebeklerinin bağırsaklarında oluşan gaz ağrılarının hızlı bir şekilde giderilmesi için kullanılır. Bebeklere hiçbir zararı bulunmayan rezene rahatlıkla yeni doğum yapmış emziren kadınlar tarafından kullanılabilir.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir