Revizyon Burun Estetiği (Sekonder Rinoplasti)

Revizyon Burun Estetiği (Sekonder Rinoplasti)

Revizyon Burun Estetiği (Sekonder Rinoplasti)

Sebebi ne olursa olsun daha öncesinde bir veya daha fazla burun estetiği ameliyatı geçiren ve bu ameliyatla istenilen sonuç sağlanamayan kişilere yapılan tekrarlayan burun estetiği ameliyatlarına “sekonder rinoplasti” veya “revizyon burun estetiği” ameliyatları adı verilir. Revizyon burun estetiği operasyonu; başarısız geçen burun ameliyatlarında, ameliyat sonrası oluşan komplikasyon ve deformasyonlarda, nefes alma problemlerinde uygulanır.

Revizyonun kelime anlamı yeniden yapılandırmaktır. Başarısız burun estetiği ameliyatları sonucu genelde burnun kanatlarında çöküklük oluşabilir, fazla çıkarım veya yontma yapıldıysa burun istenmeyen ölçüde küçülebilir veya ameliyat sonrası nefes alma güçlükleri oluşabilir. Tüm bu komplikasyonlar revizyon burun estetiği ameliyatını yani burnu yeniden yapılandırmayı gerekli kılar.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Revizyon burun estetiği ameliyatını uygulayacak olan cerrah mümkünse önceki ameliyatı uygulayan cerrah olmalıdır. Çünkü burun yapınızı ve meydana gelen problemi en iyi ameliyatı yapan doktor anlayacaktır. İstenmeyen bir durumda yine en iyi müdahaleyi ameliyatı gerçekleştiren doktorunuz yapacaktır. Dolayısı ile revizyon burun estetiği ameliyatı için yine kendi doktorunuza başvurup iyi bir iletişim içinde kalmalısınız. Sonuçta hiçbir cerrah hastasını üzmek istemez. Ancak ameliyatı yine de başka bir doktora yaptırmak istiyorsanız referans ile bir plastik cerraha veya KBB uzmanına başvurabilirsiniz.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı Tekniği

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılıyorsa revizyon ameliyatlar da aynı tekniklerle yapılmaktadır. Revizyon burun estetiği ameliyatları genellikle açık teknikle yapılmaktadır. Burun cerrahi yöntemlerle açılarak burun derisi ve etler burun iskeletinden ayrılır. Böylece tüm burun görülmüş olur ve yapılabilecek düzenlemeler uygulanabilir.

Revizyon burun estetiği ameliyatında amaç bozuk olan burna şekil vermektir. Revizyon burun estetiği ile burundaki eğrilikler düzeltilir, burun delikleri birbiriyle uyumlu hale getirilir. Ayrıca burun ucunda meydana gelen deformite giderilir. Burna simetri sağlanır. Kimi zaman da geçirilen burun estetiği operasyonundan sonra burun yüze göre büyümüş ya da küçülmüş görülebilir. Bu durumlarda revizyon burun estetiği ameliyatlarının amacı burunu ideal büyüklüğüne sokmaktır. Ameliyat sırasında çoğu zaman burun için, kıkırdak ya da kemik dokuya ihtiyaç duyulur. Kıkırdak yapı önceki ameliyatlarda harcanmış olabilir. Bu durumda bu dokular burunun septum dediğimiz orta bölmesinden temin edilir. Ancak septumda da yeterli doku bulunamazsa kulak ya da kaburgadan alım yapılır. Tüm bu nedenlerden dolayı revizyon burun estetiği ameliyatının planlanması açısından hastanın geçirdiği önceki ameliyatlar çok önemlidir.

Revizyon burun estetiği ameliyatlarında ihtiyaç duyulan dokuların temini ve bunların şekillendirilip yeni yerlerine taşınması gibi nedenlerden dolayı burunu büyütmeye çalışmak küçültmekten daha zordur. Revizyon burun ameliyatı için en ideal zaman, geçirilen burun estetiği ameliyatından sonra ortalama 1 – 2 yıl beklenerek yapılmasıdır. Revizyon burun estetiği kararını alırken hastalar bir kere daha düşünmelilerdir. Hastalar bilmelidir ki, geçirecekleri revizyon ameliyat, geçirdikleri ameliyattan daha başarılı olmayabilir.

Revizyon burun estetiği ameliyatları ortalama 2 – 3 saat sürer. Genel anestezi ile yapılır.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Revizyon burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat etmeniz gerekenler burun estetiği ameliyatı ile aynıdır. Revizyon burun estetiğinden sonra ilk gün yüze soğuk uygulama ve basit ağrı kesici ilaçlar hastayı rahatlatır.Hasta 1 gece hastanede kalıp ertesi gün eve gidebilir.Ameliyattan 2-3 gün sonra en fazla görülen hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir ancak bu morluklar her geçen gün belirginliğini kaybeder.Ameliyattan ortalama 7. gün, burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır.Hastalar Revizyon burun estetiğinden sonra yaklaşık 7 gün sonra normal hayata geri döner,yolculuk yapabilir ve işlerine başlayabilirler.10-15.günlerde yürüyüş şeklinde fazla yormayacak aktiviteleri hastalarımızın yapmasında fayda vardır.Ancak,tempolu egzersiz ve yüzmeye başlama zamanı ameliyat sonrası 3.ya da 4.hafta olmalıdır.Gözlük kullanımına ortalama 1.ayda hafif çerçeveli bir gözlükle başlanabilir.(Lens kullanan hastalar,ameliyat sonrası 2-3.gün lenslerini kullanmaya başlayabilirler.)Burnun travma alabileceği sporlara ve dalmaya 2.ay sonra başlanabilmektedir.Burun şeklinin oturması ortalama 6 aydır.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir