Rekabet Her Zaman İyi midir? Kötü Müdür?

Rekabet Her Zaman İyi midir? Kötü Müdür?

Rekabet Her Zaman İyi midir? Kötü Müdür?

İnsanlığın en büyük güçlerinden biri rekabettir. Sözü sanırım arz artırımı ile fiyatın düşmesine neden olan rekabet için geçerli olsan bir tüketici sözüdür. Firmalar için rekabet her zaman kötüdür demek nasıl bir ahmaklıksa rekabet her zaman iyidir demekte o kadar ahmakçadır. Porter“Rakibiniz de aynı şeyi yapabilecekken fiyatları düşürmek sadece aptallıktır” diyor. Böyle bir rekabette yapmanız gereken tek şey rakiplerinizin yaşamasına izin vermemektir. Ezip geçmek yapılması gerekendir.

İyi bir rekabet nasıldır sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan biri Pepsi’dir. Coca-Cola’nın önemli bir rakibinin olmadığı yıllara göre kişi başı kola tüketimi 10 katından fazla artmıştır. Pepsi, ciddi bir rakip olmanın yanı sıra pazarın ciddi anlamda büyümesi ve tüketimin arttırılmasını sağlayan iyi bir rekabetçidir.


Alka-Seltzar, mucize ürünün (aspirin) yeni kullanım alanını keşfederek tüketimin arttırılmasına ve pazarın büyümesine yardımcı olmuştur. 1986 yılında yayınladıkları çalışmayla her gün alınan bir aspirin kalp krizini azalttığı yönündeki açıklamasıyla kullanım oranında %10’a yakın artış sağlamakla kalmamış artık insanların sadece baş ağrısı, yorgunluk vb. hissetmelerine gerek kalmadan aspirin tüketmelerini sağlamıştır.


Çekim merkezi oluşturmakta rekabette iyi bir yöntemdir. Öğle yemeği için ofisinizden çıktığınızda tek bir restaurantı olan bir cadde de mi yoksa restaurantlarıyla ünlü olan bir cadde de mi yemek yemek  istersiniz? AVM’lerin başarısının sırlarından biri de bu değil midir? Türkiye’de tatil yapmak için 5 yıldızlı bir otel arıyorsanız karşınıza çıkacak ilk şehir Antalya olacaktır. İstanbul’da nargile içeceksiniz Tophane’ye gideceksiniz.
Şimdi bir de rakı sektörüne düşünün artan oyuncu sayısına rağmen tüketim oranı çok düşük oranlarda ya artıyor ya azalıyor. Oysa ki Türkiye de alkol tüketim oranında ki artış çok ciddi hızlarda artıyor. Bu pazarda rekabet iyiye gitmiyor firmalar büyüyen bir pazar yaratıp bundan pay kapmak yerine birbirilerinden pay kapmaya çalışıyor.


Rekabet pazarı büyüten, yeni bir kullanım alanı yaratan, çekim merkezi oluşturan, yenilikçi bir rakip olduğundan iyidir. Sizi taklit eden, aynı hizmeti sunan ve sadece sizden müşteri çalan bir rakip varsa rekabet kötüdür.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir