En Sosyal Blog

Radyoyu kim icat etti – Tesla mı? Marconi mi?

Radyoyu kim icat etti – Tesla mı? Marconi mi?

Radyonun Mucidi kimdir?

Her ne kadar Nikola Tesla asıl mucit olsa da, dünya literatüründe radyonun mucidi olarak; elektrik mühendisi Birinci Marconi Markizi Guglielmo Marconi ismi geçer. 1874 yılında Bologna, İtalya’da doğan Marconi, aynı zamanda radyonun mucidi olarak 1909 yılında Nobel Fizik Ödülü’nün de sahibidir. Kendinden önce gelen bilim insanlarının icatlarını kullanarak, onlar üzerinde değişimler yapan Guglielmo Marconi, hayalleri ve merakı sayesinde radyo sinyalleri ile birlikte telsiz telgraf sistemini de keşfetmiştir.

İlk gençlik yıllarında elektrik konusuna büyük bir ilgi duymaya başlayan Marconi, 1894 yılında ölen ve elektrik 1895 yılında Edison tarafından keşfedilmeden önce konu hakkında ilk bilimsel makaleyi yayınlayan Heinrich Hertz’den ve sonradan yayınlanan eski çalışmalarından çok etkilenmiştir. Daha önce Hertz ile çalışmış olan fizikçi Augusto Righi’den bu çalışmaları geliştirerek radyo dalgaları ile ilgili araştırma yapmak için izin alan Marconi, ilk deneylerine evinin çatı katında uşağı olan Mignani ile birlikte yapar. Bu deneylerinde öncelikle neredeyse elli yıldır üzerinde çalışılan, ancak bir türlü başarıya ulaşamayan telsiz telgraf sistemi üzerinde çalışmaya başlar. 1894 yılında yaptığı elektrik zilini telgraf düğmesine basarak çaldırmayı başaran Marconi, 1895 yılında açık alanda deneylerine devam eder ve radyo dalgalarını 2.4 km. öteye ulaştırmayı başarır.

Ancak ne yazık ki Marconi, bütün çabalarına rağmen ülkesi İtalya’da gerekli desteği bulamaz. Bunun üzerine henüz 21 yaşındayken Londra’ya gider ve İngiliz Hükümeti’ne yaptığı bir sunum sonrasında beklediği maddi desteği alır. 1897 yılında, Mors Alfabesi sinyallerini 6 km. uzaklığa iletmeyi başararak, Galler’den Penarth’a açık deniz üzerinden dünyanın ilk telsiz telgraf iletişimini gerçekleştirir. Gönderilen mesajda ise; “hazır mısınız?” yazmaktadır. Daha sonraki deneylerde bu süre 16 km. ye çıkar. 12.Aralık.1902 günü ise İngiltere Cornwall’den Kanada Newfoundland’e 150 mt. uzunluğunda bir anten kullanarak ilk Atlantik ötesi sinyali gönderilir. Bu icat aynı zamanda radyo, televizyon, fax ve hatta yüz yıl sonra internetin doğuşunu başlatacaktır. Bilinen ilk radyo yayını ise Marconi sayesinde ve bir daha hiç susmamak üzere; 1906’da ABD’de gerçekleştirilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.