Psikoloji Okumak Zordur Zor

Psikoloji Okumak Zordur Zor

Psikoloji Okumak Zordur Zor

Kanka sen psikoloji okuyosun, anlarsın…” tarzı cümleler duymuyoruz ama vallagi bana da bazen gına geliyor ha. Öncelikle şunu belirtmeliyim; dünya üzerinde ne kadar psikoloji öğrencisi varsa bu bölümü seçme nedenleri şudur: belki kendimi düzeltirim… Ama o iş öyle olmuyor maalesef, zamanla anlıorsun ki asla kendine yardım edemeyeceksin zaten ondan sonra başka insanlara yardım etmeyi düşünebiliyorsun ya da derslerinde daha başarılı olmaya başlıyorsun. Kısaca bölüm manyak dolu, herkes manyak ama ben dahil.

Dediğim gibi mühendis arkadaşlarımız gibi, “kanka sen bilgisayar mühendisliği okuyon demi, şu feysi patlatabilir misin?” tarzı sorulara çok denk gelmiyoruz ancak bizde de bazı sinir gerici durumlar var tabii, meselâ bizim ülkede herkes psikolog. Bunu iki yönlü söylüyorum ilki “ya arkadaştan iyi psikolog mu var?” diyenler, diğerleri de “ya ben çok okuyorum, internette forumlarda falaan” diyenler. Ve tabii yılların gıcıkları “yea napıyonuz ki dinliyonuz sonra alıyonuz parayı“. Tabii türleri fazlasıyla arttırabiliriz, ama ben bu üçünü anlatacağım…

Yea ne psikoloğu:

Bunlar genellikle “en yakın arkadaş” olup. “Bir profesyonelle konuşmam lazım” sorusuna aynen bu şekilde cevap verir. Bu kişiye göre psikoanalizgestalt psikolojisi falan hepsi yalandır ve biz dört yıl lisans ve 2 yıl uzmanlığı boşuna yapmış insanlarız. Bu ibnetor kişinin bir kaç temel kalıbı vardır “ne yapacak lan pişikolok çocukluğuna mı inecek.. ehe“. Abi tamam kabul, konuşmak anlaşmaktır, rahatlamaktır ama bi bitmediniz… Dur bi iyice kurcalayalım, bi bakalım, senin anlayamayacağın bişi var mı?

Tamam internet müthiş bir icat, süper! İstediğin şeyi istediğin anda buluyorsun, sonsuz bilgi falan… Ama bak elinde bilgisayar var ama sen hâlâ kişisel gelişim ve psikolojiyi ayırt edemiyorsun arkadaşım, mal mısın lan! Herkesin hayaliymiş meğer psikolog olmak ama işte hep diğer şeyler. Hayır öyle bir özgüvenle bahsediyor ki bir de susturup araya giremiyorsun. Lan oğlum, kızım, evladım az mantıklı düşün; sen Freud‘un -en çok da bu bilinir ha, e tabi cinsellik varsa biz ordayız toplumca- “iyi düşünün iyi olsun dersiniz sayın psikologlar” dediğini hayal edebiliyor musun? Kafan da canlanıyor mu yani?

Sizin ki kolay para:

Gel de ağzına vurma… Çok söylenecek bir şey yok ama genede söyleyeceğim.. Toplumumuzda eğer fiziksel bir güç harcamıyorsan çalışmıyorsun demektir. “E oğlum sen bütün gün okey onuyosun bilgisayarda” dediğin zaman da mesleklerine hakaret kabul eder hırbolar. Eğitim için döktüğümüz paralara sayın lan!

Bonus: Ay hep dert dinliyorsunuz:

İşte bu laf tam bir bir bitmediniz denilecek! cevaplık laf. Şöyle anlatayım Mühendis dediğin hem İnşaat Mühendisi olup hem de Gıda Mühendisi olmadığına göre psikologlar da sadece milleti deri koltuğa, kendini bürosite oturtup işini yapan birisi değil. Alt dallarını saysam Ağzına sağlık, amin! dersiniz. Abi artık hepsini aynı bilmeyin lan, araştırın biraz ya da sorun “ya bütün psikologlar o bürosite oturuyor mu?” diye sorun, gıkımı çıkartırsam namerdim.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir