Pratik Deniz Börülcesi Tarifi

Pratik Deniz Börülcesi Tarifi

Pratik Deniz Börülcesi Tarifi

Deniz börülcesi yapmak çoğu kişiye zor gelir. Aslında çok kolay. Şimdi diyeceksiniz ki ‘’ sen de her şeye kolay diyorsun ‘’. Evet haklısınız. Eğer bir şeyi bilmiyorsanız o zordur. Biliyorsanız kolay. Bilmek ya da bilmemek işte bütün mesele bu. 🙂  İşte tam da bu noktada devreye ben giriyorum ve size nasıl yapacağınızı anlatıyorum.

Önce pazardan bir demet deniz börülcesi alınır. Güzelce yıkanır. Düdüklü tencereye konup, üzerini geçene kadar su konur. Daha sonra haşlanır. Piştiğini nerden anlayacağız? Deniz börülcesinin dallarından birini tutup sıyıracağız. Kolayca gelirse ve alttan beyaz sert kılçığı çıkarsa işlem tamam demektir. Bu kadar… Sonrası size kalmış. Nasıl severseniz öyle yapın afiyetle yiyin..

Rakı balıkla çok iyi arkadaştırlar. Ben her sene bolca alıp haşlayıp, ayıklayıp buzluğa atarım. Her rakı soframda mutlaka onu da yaparım. Hazır tezgahlarda görülmeye başlamışken siz de deneyin.

İşte tarif…

Malzemeler :

  • 2 demet deniz börülcesi
  • İki adet közlenmiş kırmızı biber
  • Sarımsak
  • Zeytinyağı
  • Limon

Yapılışı :

  1. Önce börülceleri haşlayın. Yukarıda anlattığım şekilde ayıklayın. 
  2. Kırmızı biberleri közleyin. Soyup, tohumlarını ayıklayın. Küpler halinde küçük küçük doğrayın.
  3. Börülceleri ve kırmızı biberleri birbirine karıştırın.
  4. Üzerine bolca ezilmiş sarımsak, limon ve zeytinyağı ekleyin. Tuz eklemeyin, çünkü deniz börülcesi kendinden tuzludur. Sarımsak sevmiyorsanız, sarımsaksız da yapabilirsiniz. 

Afiyet olsun…

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir