En Sosyal Blog

Piyano Kursları & Velilere Tavsiyeler

Piyano Kursları & Velilere Tavsiyeler

Öncelikli olarak belirtmeliyim ki bu yazım da herhangi bir hoca veya kurs tavsiyesi vermiyorum.

İlk olarak vurgulamak istediğim konu, ülkemizde kültür mantarı gibi her apartman dairesinde biten ‘sanat’ evleri veya bir diğer değiş ile müzik kursları.

Nedeni basit!

Klasik Batı Müziği, teorisi ve pratiği ile üzerinde okuma yapılması gereken bir sanat.
Çocuğunuzu yüzme kursuna yazdırırken ki rahatlık, piyano hocasına teslim ederken ki gerginlik ile karşılaştırılamaz öyle değil mi?

Kontenjanları anında dolan müzik kurslarından seçme görüntüler ise bu işin ne denli savsaklandığını net bir şekilde ortaya koyuyor.

Yukarıda ki gibi resimleri görmek için Instagram üzerinde #piyanodersi veya #piyanokursu hashtag’i ile arama yapmanız yeterli.

Bu yazıyı okuduktan sonra temel seviyede bilinçlenmiş bir veli olacaksınız. Lütfen yakın çevrenizi de bilinçlendirin! Böylelikle bu işi layıkıyla yapan kişilerin hakkı yenmemiş olacak.

Son olarak çocuğunuz müzik kursuna veya piyano dersine gidiyor ise, siz de dersin ilk dakikalarında onunla kalın. Yazıda belirtilen temel prensiplerden uzak bir ders yapılıyorsa hocaya burada öğrendiklerinizi ISRARLA sorun.

Bu yazımda paylaşacağım bilgiler, 18. Yüzyıldan bugüne uzanan bir yelpazede piyano pedagojisinin temelini oluşturan kişilere ait, yazılı ve kaynağı belirtilmiştir.


Piyano Başında Doğru Pozisyon ile El/Bilek Pozisyonları

‘Piyano başında kendinizi öyle konumlandırın ki, klavyenin her iki tarafına da eğilmeden uzanabilin. Dirseklerinizi beyaz tuşlar ile aynı seviyede olmalı. Eller ne sola ne de sağa dönük olmamalı.’

-F. Chopin (Metod Skeçleri, Projet de methode)

‘Piyano başında biraz yüksek otur ve olabildiğince az hareket et’
‘Kollar, parmakların kölesi olmalıdır.

-Chopin’in öğrencileri arasında ki mektuplaşma (Courty/Aguettant)

‘Chopin dirseklerini vücuduna yakın tutar, sadece parmak dokunuşuyla çalardı. Kol kuvveti kullanmazdı.’

-Hipkins


Piyano Taburesinin Yüksekliği ve Postür:

‘Piyano taburesi, dirseklerin beyaz tuş seviyesinden hafif yüksek olacağı şekilde ayarlanmalıdır. Taburenin ortasına değil, ucuna oturulmalıdır.’

-Mlle. Yvonne Combe, Fundamentals of Piano Practice, 3rd Edition


Aşağıdaki resimler Madeline Bruser tarafından yazılmış ve çok satanlar listesinde ilk sırada yer alan ‘Çalışma Sanatı’ isimli (The Art of Practicing) kitaptan.
Kitabı ilk aldığım yıl Bach’ın Fransız Suitlerine çalışıyor, ancak bir pasajda başarı sağlayamıyordum. Bu kitap sayesinde birkaç saatte bölümü geçmiş ve şaşkın şaşkın kitabı okumaya devam etmiştim. Profesyonellere de tavsiye ederim!

Son olarak ünlü isimlerin tavsiyelerine göz atalım:

Mischa Levitzki: ‘Piyano başında gevşeme büyük öneme sahip. Yumuşak bilekler, vücuttan serbest şekilde aşağı sarkan omuz ve kollar.’

Leopold Godowsky: ‘Yıllardır üzerinde durduğum esas prensip piyano başında gevşemiş olabilmektir.’

Carl Friedberg: ‘Kolun serbest ve gevşek olması gerekir.’

Ernest Hutcheson: ‘Öğrenci omuz ve kolları gevşetmeyi başarmadan başka bir şey yapılamaz.’

M. Clementi ‘Piyano çalma sanatına giriş’ kitabında el ve kolun yatay olması gerektiğini savunur. Franz Hünten’de ‘yeni metod’ isimli kitabında kolun tuşlara yatay olması gerektiği prensibi korur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.