Peynirli Yumurta ( Mıhlama Tarifi)

Peynirli Yumurta ( Mıhlama Tarifi)

Peynirli Yumurta ( Mıhlama Tarifi)

Yıllar önce Karadenizli bir arkadaşım öğretmişti bana bunu yapmayı. Aslında o mıhlama diyordu. Ama mıhlama deyince aklımıza sadece un, tereyağı ve kolot peyniri ile yapılan yemek geliyor genelde. O yüzden ben buna peynirli yumurta dedim.

Hani küçük küçük peynirler kalır peynir tabağında, çeşit çeşit. Atsan atılmaz, yiyeyim desen, kırıntı olduğu için hoşa gitmez. Böyle durumlar için ideal bir tarif.

Bütün peynirleri koyun tavaya, çeşit çeşit. Hatta ne kadar çeşitli peynir olursa o kadar iyi. Sonra pişirin. Yanına da bir çay. Ohh miss.. Hem pratik hem çok besleyici.

İşte tarifimiz…

Malzemeler
1 kap (klasik bardak ölçüsünde) kadar küp doğranmış çeşitli peynir ( kaşar, tulum, kolot, çeçil, izmir tulumu, koyun, keçi  vs )
2 yumurta
2 çorba kaşığı tereyağı
1 tepeleme çay kaşığı mısır unu
½ çay bardağı su

Yapılışı

  1. Çayınızı demleyin, zira çaysız olmaz bu iş. 🙂
  2. Peynirleri küçük küpler halinde doğrayın, tavaya koyun. Ben 1 kap dedim ama peyniri istediğiniz kadar koyabilirsiniz. Malzemeleri de aynı oranda arttırırsınız.
  3. Tavaya koyduğunuz peynirlerin üzerine kendi hizalarının biraz altında kalacak şekilde su ekleyin. Üzerine de unu serperek karıştırın.
  4. Tavanın altını yakın, kısıktan biraz fazla ateşte kaynamasını bekleyin. 
  5. Kaynadıktan bir süre sonra peynirler erimeye ve birbirine karışmaya başlayacak. Bu aşamada yumurtaları kırın. Çok karıştırıp çırpmadan sadece çatalla ileri geri giderek yumurtayı tavada homojen bir şekilde yayın.
  6. Yumurta pişerken bir kenarda tereyağını yakın. Yumurtalar piştikten sonra tereyağını üzerine dökün. Bir cızırdama sesi gelecek ama, gelmezse olmaz… 🙂

Afiyet olsun….

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir