Peynirli Çörek Tarifi

Peynirli Çörek Tarifi

Peynirli Çörek Tarifi

Sabah kahvaltısında peynirin zeytinin yanına ya da ikindi vakti çayın yanında atıştırmak için size süper bir tarif. Peynirli çörek.

Aslında hamurunun poğaça hamurundan farkı yok. Sadece vereceğimiz şekil farklı. Ama ben şunu gördüm ki; hamuru içeriği aynı olsa da değişik biçimlerde pişirdiğinizde, sonuç da değişik oluyor. Ve bu hamurun en güzel hali, şimdi size anlatacağım hali.

Dikkat edilecek pek bir şey yok. Zaten hepimizin aşağı yukarı bildiği bir tarif. Kullanacağımız tüm malzemeler oda sıcaklığında olacak, bu önemli. Onun haricinde, bir de peyniri yağlı inek peyniri kullandım. Genelde böyle tariflerde yağsız peynir kullanırlar eriyip gitmesin diye ama , bence yağlı peynir lezzeti ayrı bir boyuta taşıyor.

Son bir şey, bu hamur öyle çok mıncıklamaya gelmiyor. Eğer gözenekli sünger gibi bir yapıya da sahipse, tebrikler!! Becermişsiniz demektir…

İşte tarifimiz…

Malzeme :

 • 6 bardak un
 • 2 büyük ya da 3 küçük yumurta
 • 2 bardak yoğurt
 • 1/2 bardak zeytinyağı
 • 1 bardak tereyağı
 • 2 tatlı kaşığı karbonat
 • 500 gr tam yağlı inek peyniri
 • 1 demet maydanoz (isteğe bağlı )
 • Çörekotu ve susam
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı şeker

Yapılışı :

 1. Yoğurt, yumurta ve yağları karıştırarak güzelce çırpıyoruz.( yumurtalardan birinin sarısını, daha sonra çöreklerimizin üstüne sürmek için ayırıyoruz) Malzemelerin oda sıcaklığında olması önemli. Alacağınız sonucu etkiler.
 2. Daha sonra un ve karbonatı da ekleyerek, çok mıncıklamadan tüm malzemeyi birbirine karıştırıyoruz. Hamur gözenekli bir yapıda, sünger gibi olacak. Ele yapışmayan, kolay şekil verilebilecek bir kıvamda olmalı. Eğer öyle değilse biraz daha un veya biraz daha yağ ekleyerek o kıvamı bulabilirsiniz.
 3. Bir kenarda peyniri çok ufalamadan çatalla ezerek ya da elinizle parçalıyoruz. Bu aşamada isteyenler maydanozu da incecik kıyarak ekleyebilirler.
 4. Hamuru bir kesme tahtasının üzerinde işleyeceğiz. Yapışmaması için tahtanın üzerine az bir şey yağ sürüyoruz. Daha sonra hamurdan bir büyükçe bir parça koparıp hafifçe tahtanın üzerine yayıyoruz.
 5. Üzerine bolca peynirli içten yayarak hafifçe hamurla karıştırıyoruz. Çok ezmeden, çok karışması gerekmiyor. Peynirle hamur yarım yamalak karışacak. Peyniri hamurun üzerinde görebilmemiz lazım. 
 6. Şimdi bu hamura dikdörtgen şekil veriyoruz. Yaklaşık bir buçuk parmak kalınlığında olacak. Genişliği de üç parmak civarı olabilir. 
 7. Sıra hamuru kesmeye geldi. Ben verev şeklinde parçalar kestim. Piştikten sonra şekli pek belli olmuyor aslında. Yani siz nasıl isterseniz öyle kesebilirsiniz. Ama kalınlık ve genişlik verdiğim ölçülerde olursa iyi olur. 
 8. Ayırdığımız yumurta sarısını bir tatlı kaşığı kadar yoğurtla karıştırıp, fırçayla çöreklerimizin üzerine sürüp, çörekotu ve susamla süslüyoruz.
 9. Fırını önceden 200 derecede ısıtıyoruz. Çöreklerimizi üzerleri nar gibi kızarıp çıtır çıtır olana kadar, yaklaşık 30 dakika kadar pişiriyoruz. Her fırın farklılık gösterir, o yüzden size tavsiyem ilk pişirmenizde sık sık kontrol etmeniz.

Afiyet olsun…

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir