Pesto Soslu Tost

Pesto Soslu Tost

Pesto Soslu Tost

Bu tarifi ilk kez yıllar önce Home TV de Emeril’de görmüştüm. Emeril genelde bu tarz sıcak sandviçler, tostlar yapar programında. O an bu tarifin çok özel olduğunu anlamıştım. 
Adından da anlaşıldığı gibi bu bir İtalyan lezzetti. Ne yalan söyleyeyim İtalyan mutfağına bayılıyorum. Onlar ne yapsa yenir, hem de bayıla bayıla yenilir. 🙂
Aslında bu tostu paylaşmak için heyecanla baharın gelmesini bekliyordum. Çünkü bu tam bir bahar lezzeti. Çok hafif, ferahlatıcı ve bir sürü aromayı barındırıyor ama asla baymıyor. 
Tarif için çok fazla malzemeye gerek yok. Pesto sos, peynir, domates. Ben kendi yaptığım ekşi mayalı çavdar ekmeğine yaptım tostumu, siz herhangi bir ekmeğe yapabilirsiniz. Ama şu ekşi mayalı Trabzon ekmekleri var ya, onlar da tost için nefis oluyor.
Pesto sosumu da kendim yapıp buzluğa atmıştım. Siz hazır alabilirsiniz tabi. Ama en azından bir kere kendiniz evde yapıp denemelisiniz, dışarıda satılanlarla alakası olmadığını ve harika olduğunu göreceksiniz. Ben Cafe Fernando’da Cenk’in tarifini uyguladım. Çok başarılı oldu. Eğer siz de denemek isterseniz tarife buradan ulaşabilirsiniz.
Orijinal tarifte maskarpon peyniri kullanılıyor. Maskarpon peyniri tuzsuz ve taze bir İtalyan peyniri. 
Ama her zaman bulamayabilirsiniz. Fiyatı da oldukça pahalı. Onun yerine tuzsuz köy peyniri kullanabilirsiniz, ben Hatay haşlama peyniri kullandım; bulabilirseniz Hatay haşlama peynir tostlar için çok iyi bir alternatif. Burada önemli olan kullandığınız peynirin tuzsuz olması, çünkü pesto sos oldukça tuzlu, bu durumu dengelemek lazım. 
Şimdi gelelim tostumuza. İşte tarif…

Malzemeler:

  • İnce dilimlenmiş ekşi mayalı ekmek
  • Pesto sos
  • Tuzsuz köy  peyniri
  • Domates

Yapılışı :

  1. Ekmek dilimlerimizin içine resimde gördüğünüz şeklide, bolca pesto sos sürüyoruz. 
  2. Daha sonra kalınca dilimlediğimiz peynirimizi tostumuzun içine koyup, tost makinesinde güzelce pişiriyoruz.
  3. Tostumuz piştikten sonra makineden çıkarıp, arasını dikkatlice açarak, kalınca dilimlenmiş halka domatesimizi tostumuzun arasına koyuyoruz.

Afiyet olsun…

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir