Pesto A La Turca Tarifi

Pesto A La Turca Tarifi

Pesto A La Turca Tarifi

Tabiri caizse pestonun hastayım Bu mereti ilk tattığım günden beridir müptelasıyım. Fakat pesto denen şey sıkıntılı bir konu. Mevsimini bekleyeceksin, bol fesleğen bulacaksın, parmesan peynirine para bayılacaksın, yine paraya kıyıp çam fıstığı alacaksın. Seviyorum ya pestoyu, hem malzemeleri kolay bulunsun, her daim elimin altında olsun hem de ucuza gelsin istiyorum. Gönlüm rahat, şarabımı yudumlayıp ekmek üstü pestomu ısırayım istiyorum. İşte bu dürtülerle, her mevsim elimin altında olan malzemeleri katıp karıştırarak, a la turca bir pesto tarifi yarattım ben de. Fesleğenli pestonun yerini tutar mı derseniz, bence tutmaz. Onun gönlümüzdeki yeri ayrı; fakat bu tarifin kolaylığı, malzemelerin ulaşılabilirliği benim için alaturka pestoyu da vazgeçilmez hale getiriyor.

Tarifimiz her zamanki gibi basit;

Malzemeler:
1 demet nane
1 demet maydonoz
200 gr. sert İzmir tulumu
2 diş sarımsak
6-7 adet ceviz
Zeytinyağı

Yapılışı:

  1. Nane ve maydonozların saplarını ayıklayıp güzelce yıkadıktan sonra mutfak robotunun içine koyuyoruz. Üzerine tulum peynirini, cevizleri, sarımsak dişlerini ekliyoruz. Burada tulum peynirini sert olmasına dikkat etmek gerekiyor. Parmesana benzer sert bir yapısı olmalı peynirin. Her İzmir tulumu aynı sertlilkte olmayabiliyor. Elinizle yoklayın, bastırınca içe göçme oluyorsa muhtemelen uygun peynir değildir. Ben Moova’nın İzmir tulumunu denedim. Oldukça başarılı. 
  2. Tüm malzemeyi birbirine iyi karışıp macun kıvamına gelene kadar, zeytinyağı ekleyerek robotta çekiyoruz. Zeytinyağı için belli bir ölçü vermiyorum. Bol kullanın, elinizi korkak alıştırmayın. Çünkü malzemelerin birbirine tutunup, istediğimiz kıvama gelmesi için bol zeytinyağına ihiyacımız var. 
  3. Pestonuzda hakim renk yeşil olmalı. Peynir gözünüze fazla görünürse daha çok yeşillik ekleyin. 
  4. Bu sosu ister küçük kızarmış ekmek parçalarının üzerine sürüp şarabın yanında ikram edin, isterseniz de makarna sosu olarak kullanın. Makarna sosu olarak kullanacaksanız, ikram etmeden önce haşlanmış makarnayı geniş bir tavanın içine alın. Üstüne bolca pesto ilave edin. Sosumuz kalın, macun kıvamında olacağından, açmak için biraz su ve zeytinyağına ihtiyacınız olacak. Makarnayı pesto sosuyla birlikte, biraz su ve zetinyağı ilave ederek, makarnanın tümü sosa bulanana kadar tavada çevirin. Tavadan alıp, hiç bekletmeden, sıcakken servis edin. 

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir