Performans Düşüklüğü Sebebi İle İşten Çıkarma Hakkında

Performans Düşüklüğü Sebebi İle İşten Çıkarma Hakkında

Performans Düşüklüğü Sebebi İle İşten Çıkarma Hakkında

Soru: Haksız yere ben ve kız arkadaşım işten çıkarıldık, bu konu hakkında yardım almak istiyorum.

1 yıl 4 ay çalıştığım şirketten (bahane) performans düşüklüğü nedeni ile işime son verildi. Kıdem+ihbar tazminatım asgari ücret üzerinden belirlendi. Bende dahil olmak üzere bir çok kişinin maaşını asgari ücret üzerinden gösterip, sigortamı asgariden yatırıp, geri kalan maaşımı elden veriyorlardı.

Ne tür haklarım ve hangi davaları açmaya hakkım vardır? Yakın bir tarihte şirket kağıt imzamalam için çağırdı. Bu aşamada avukat vs. yardımcı birisi var mıdır acaba?

Cevap: İşe iade koşulları (dava şartları uygunsa) varsa ile iade davası açabilirsin.Bu yok ise gerçek ücretin üzerinden bakiye kıdem ve ihbar tazminatı talep edebilirsin. Sebep sadece performans düşüklüğü ise performans cizelgelerini görmek lazım. İş sozlesmenizi görmek lazım ücret konusunda da demek istediğinizi anladım elinizde bulunan tüm evraklar ile bir avukata danışmanız lazım. Sözleşmeleri belgeleri görmeden buradan yorumlamak sorun olabilir işe iade teknik bir dava bakılması gereken kriterler var. Dava açmak en doğal hakkınız ancak durumunuzu en doğru şekilde mahkemeye yansıtabilmek önemli o nedenle evraklariniz ile yüzyüze bir görüşme yapmanız lazım, ümit ediyorum haklarınızı alırsınız iyi günler.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir