Pazarlamada Ambalajın Önemi – (Ketçap Örneği)

Pazarlamada Ambalajın Önemi – (Ketçap Örneği)

Pazarlamada Ambalajın Önemi – (Ketçap Örneği)

Ne üretiyorsanız üretin ön plana çıkmanız gerekir. Ketçap şişeleri ön plana çıkmak için neler yapıyorsa sizin daha fazlasını yapmanız gerekecek.
Heinz, yumuşak plastikten yapılmış, kolay sıkılabilir ve hafif şişeleri yaptığı zaman bu şişeleri kullanan evlerdeki ketçap tüketiminin %12 arttığını fark etti bunun nedeni tipik bir çocuğun tipik bir yetişkinden %60 daha fazla ketçap tüketmesiydi. Bunlar küçük bir çocuğun kendi başına kontrol edebilecekleri şişelerdi.
Psikolojimiz alacağımız ürünün fiyatı konusunda bizi çeşitli şekillerde etkiler. Tüketiciler raftan ketçap alırken ürünün gerçek ağırlığına bakarak tercih yapmazlar. Ürünün hacmine bakarak tercih yaparlar. İşte bu yüzden bazı markalar şişelerinin daha büyük görünmesi için algısal hilelere başvururlar. Ketçap üreticilerinin daha uzun boylu ve dar kaplı şişeler kullanmasının da sebebi budur.  
Tasarımları ince ve kadın hatlarına benzeyen şişeler, insanların satın alma üzerindeki nöro pazarlama etkisinin fazla olduğu için daha çok tercih edildiği belirtiliyor. Kimse kendini tombul bir ketçap şişesiyle özdeşleştirmek istemeyeceği için tüketicilerin tombul tasarımlı şişelerden uzak durduğu belirtiliyor.
Eskiden tüketiciler ketçap şişesinin dibinde kalan son ketçabı sıyırmak için bıçak, kaşık gibi araçlara yöneliyordu. Ketçap üreticileri baş aşağı ya da ters ketçap şişelerini tasarlayarak tüketicilerin şişedeki tüm ketçabı kullanabilmelerini hem de ketçabı daha hızlı kullanabilmelerini sağladı. Bu sayede daha fazla ketçap tüketimini sağladılar. 
Ürün tadını algılamada, tüketicileri ürünün tadından çok ürünün imajının etkilediği daha önceleri ortaya konmuştur. (Bkz. Duygusal Markalandırma)

Cam şişe içindeki ürünleri ve diğerleri arasında fark olduğunu iddia eden müşterilerine, Coca-Cola bütün ürünlerdeki tadın aynı olduğunu söylüyor ve tat farkının tüketicilerin algısından dolayı kaynaklandığını belirtiyor.Cam şişedeki ketçaplarda tüketicilerde doğal, saf, gerçek, sağlıklı gibi algılar uyandırmaktadır. Bu yüzden bazı ketçap üreticileri ürünlerinin dışarından görülebilmelerini isterler. 


Ketçap şişesini tasarlarken bile müşterilerinizin tepkisini ve satın alma kararını etkileyecek gerçekten değerli bir şey sunun. Marka yaratmak ve güçlendirmek gittikçe daha zor olmaya başladı. Markalar için farklı yaklaşımları bütün platformlarda kullanmak gerekiyor. Ketçap şişesi sadece bir şişe değildir.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir