Pazarlamada Algı Savaşları Nelerdir?

Pazarlamada Algı Savaşları Nelerdir?

Pazarlamada Algı Savaşları Nelerdir?

“Pazarlama savaşı 15 cm genişliğinde bir savaş alanında, müşteri adayının zihninde yürütülür. Pazarlamanın özünü anlamak bakımından bu kritik bir kavramdır. Daha iyi bir ürünle kazanamazsınız. Daha iyi bir algıyla kazanabilirsiniz.
Pirelli kendisini yıllarca yüksek performans lastikleri olarak konumlandırdı ve bu iletişim çalışmalarında güçlü markalarla güçlü algılar oluşturdu. “Kontrolsüz güç, güç değildir.” Sloganıyla birlikte bu konumunu iyice pekiştirdi.
Yüzyılın başında beri motor sporlarına sponsor olmuş ve bir çok zafere imza atmış Pirelli bu yıl Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi olarak anlaşma imzaladı. İleri teknoloji ve güç kavramının ruh bu olduğu bu organizasyonun tek lastik tedarikçisi olarak Pirelli’nin gücüne güç katmasını beklerken rüzgar bir anda ters yönden esmeye başladı.
Çünkü; 
Alonso: “…tek pitstoplu yarışlardan farklı olarak burası daha fazla pitin olduğu yarışlar arasında yer almıştı. Çünkü lastik aşınması oldukça yüksek” ifadelerini kullandı.
Vettel: “…Pirelli lastiklerinden memnun değilim. Lastiklerin dayanıklılık sorunu var.”
Formula 1 takımlarından tutunda, eleştirmenleri hatta seyircilerine kadar bu yıl herkesin ağzında çabuk aşınan Formula 1 lastikleri yer almaktadır. Tabi bunda en büyük etki çabuk aşınan lastiklerin yarışlara getirdiği heyecan.
Pirelli’den Hembery, pistte yer alan lastik parçaları için “yumurta kırmadan omlet yapamazsınız” dedi. Pirelli Başkanı Provera ise “…bizden daha hassas ve çok fazla ileri gitmeyen lastikler tasarlamamızı istediler” diyerek Formula 1’e heyecan kattıklarını belirttiler. 
Şimdi pazarlamanın bir “Algı Savaşı” olduğunu hatırlayalım. Dünyanın en çok izlenen spor organizasyonlarından birinde pistteki lastik parçaları, spikerlerin dilinden düşmeyen çabuk aşınan lastikler ve yarışçıların daha fazla hata yapmasına neden olan lastikler bu Pirelli’nin müşterilerine karşı yaratmak istediği algının tam tersi ve insanlar duyduklarından çok gördüklerine inanırlar.
Pirelli’nin işi Formula 1’i eğlenceli hale getirmek değil. Pirelli’nin işi dayanıklı, güçlü ve teknoloji içeren lastikler üretmektir ve sponsorluklarında bu özelliklerini ön plana çıkarması gerekir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir