Pazara Sonradan Girmek ”İkincilere Tavsiyeler”

Pazara Sonradan Girmek ”İkincilere Tavsiyeler”

Pazara Sonradan Girmek  ”İkincilere Tavsiyeler”

Hiçbir zaman arkama bakmam. Önce nerede olmak istediğimi saptar, bir vizyon geliştirir, o hedefe doğru yürürüm. Oraya varmak için öğrenilmesi gereken ne varsa öğrenirim. Olimpiyat madalyalı Dan’ Jasen hayatında bir kez yarış kaybetti. O’da rakibiyle arkasındaki mesafeyi görmek için dönüp arkasına baktığı yarıştı.” Patricia De Stacey Harrison
Her şeyin güzel gittiği zamanlarda, pazara ilk giren firmaları da arkasına bakmaya zorlayan, geliştirdikleri vizyonu yok etmeye çalışan En İyi İkinci firmalar vardır.
Pazara ilk girmek ne kadar avantajlı görünse de bugün ilk 500 global firma listesine bakarsanız, lider olanların hemen hemen hepsi pazara sonradan giren ve oyunun kurallarını değiştiren firmalardır.
Pazara ikinci girmenin avantajlarına bakacak olursak:

  • Pazara ilk girip başarılı olan firmalar tüketici ve pazar koşullarını sizin yerinize iyice araştırmışlardır.
  • En İyi İkinciler yeni bir pazar yaratmaya çalışmaz. Sektöre ilk girenin yarattığı pazarı kullanır.
  • En İyi İkinciler, pazara ilk girenlerin hatalarından ders çıkarır.
  • En İyi İkinciler daha yenilikçidirler. Müşteri davranış ve alışkanlıklarını değiştirebilecek ürün/hizmet sunabilirler.
  • Pazara ilk girenler genellikle jenerik marka olarak anılırlar. Kötü ikinciler onu taklit ederler ve bu kötü taklitlerde jenerik markaya zarar verir.
  • En İyi İkinciler oyunun kurallarını değiştirir. Pazara ilk girenlerin karşısına değişiklik ve yenilik maliyeti çıkarırlar.
  • En İyi İkinciler, pazara ilk girenlerin ürünlerini/hizmetlerini beğenmedikleri halde kullanmak zorunda kalan müşterileri kolayca kazanabilirler.
  • Pazara ilk girenler ihtiyaç yaratırken, En İyi İkinciler satışı gerçekleştirir.

En İyi İkinciler daha önceki “Müşterileriniz Ne İstiyor?” yazımda da önemini vurguladığım gibi pazara ilk girenlerin ürünü yerine pazarın ihtiyaç ve isteklerine odaklanıp yepyeni bir fikir ve ürün sunmalıdırlar. Yoksa birinci kötü bir taklidi olmaktan ileri gidemezler.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir