Paskalya Çöreği Tarifi

Paskalya Çöreği Tarifi

Paskalya Çöreği Tarifi

Noel değil yortu değil, eniştem bize niye paskalya çöreği yaptı?” demeyin. Bu çöreği yemek için bayram seyran beklenemez çünkü. Bilenlerin çöreğin adını duydukları anda ağızlarının suyu akmaya başladı zaten ama ilk defa duyuyorsanız şimdiye kadar hayatınızda büyük bir eksik varmış demektir, oturun ağlayın. Yok yok oturmayın, ağlarken bir yandan malzemeleri hazırlayın da daha fazla uzatmayın hemen bu güzelliğin tadına varın.

Evet Yunanların tsoureki (çöreki) dedikleri tarifin özelliği şudur ki; Hıristiyanlar Paskalya Yortusu’nu (İsa’nın yeniden dirilişini kutlamak adına yapılmış bir bayram) kutlamak için Osmanlı zamanında Müslüman komşularına bu çörekleri ve rengarenk boyanmış yumurtaları götürürlermiş.

Bizim tarafımızdan da oldukça benimsenmiş olan bu tarif Müslüman evlerinin de vazgeçilmezi olmuş.

Hikayesi kendi kadar güzel olan bu çöreğin evde yapılamayacağını pastaneden alınması gerektiğini söyleyenler olacaktır, onlara kulak asmayın. Haydi, sonu garantili bu tarifi yapmaya başlayalım. Tarifimizden yaklaşık 4 ekmek büyüklüğünde çörekler çıkıyor. Azaltıp arttırmak sizin inisiyatifinizde.

Paskalya Çöreği Malzemeleri

  • 1 kg un
  • 5 yumurta
  • 300 gr tereyağı
  • 250 ml süt (1 büyük bardak)
  • 400 gr toz şeker ( 2 bardak)
  • 2 küp yaş maya (veya 2 paket instant kuru maya)
  • 1 çorba kaşığı mahlep
  • 2-3 damla sakızı dövülmüş

Üzeri için:

  • file badem
  • 1 çorba kaşığı bal

Paskalya Çöreği Yapılışı

Sütü ısıtıyoruz (parmak yakmayacak kadar). Bir çorba kaşığı toz şeker ve mayayı süte karıştırıp mayanın canlanması için 10 dakika bekletiyoruz. Sütün üzeri köpüklendiğinde hazır olmuştur. Bir kapta kısık ateşte tereyağını eritip, ılınmaya bırakıyoruz. Unu eleyerek bir karıştırma kabına koyup ortasına bir havuz açıyoruz. 4 yumurtayı bu havuza kırıp beşinci yumurtanın sarısını bir kaba ayırıp akını hamura ilave ediyoruz. Yumurtaları elimizle çırpıp yavaş yavaş unla karıştırıyoruz.

Erimiş yağı ekleyip şekeri ekleyip, karıştırmaya devam ediyoruz. Maya eritilmiş sütü de koyup hamuru yoğuruyoruz. 

Mahlep ve dövülmüş damla sakızını da ilave edip hamurun durumuna göre eğer gerekiyorsa biraz daha un ilave ediyoruz. Ele çok yapışmayan ama yumuşak kıvamda bir hamur elde etmemiz gerekiyor. 7-8 dakika yoğurduktan sonra hamuru toparlıyoruz. Kabın üstünü örtüp mutfakta sıcak bir yerde mayalanmaya bırakıyoruz. Ortam ısına bağlı olarak 1,5-2 saat içinde hamur iki katına kadar mayalanacaktır.

Tezgahı hafifçe unlayarak mayalanmış hamuru tezgaha alıyoruz dört eşit parçaya ayırıyoruz. Her bir parçayı tekrar üç eşit parçaya ayırıyoruz. Bu küçük bezeleri yuvarlayarak yaklaşık 2 cm çapında 30 cm uzunluğunda yuvarlıyoruz.

Bu çubukların uçları hafifçe daha ince orta kısımları ise daha tombulca olsun. Üç parçayı en tepede birleştirip saç örgüsü şeklinde örüyoruz. Pişirme kağıdı serili fırın tepsisine alıp diğer hamurları da aynı biçimde şekillendiriyoruz.

En sonunda dört büyük saç örgülü hamurunuz olacak. Hamurları oda ısısında tepsi mayası için bekletiyoruz. 15-20 dakika sonra tekrar kabarmış olacaklar. Ayırdığımız bir yumurta sarısını çok az süt ve bir kaşık bal ile karıştırıp fırçayla üzerlerine sürüyoruz. Kıyılmış file badem ile süsleyip 170 dereceye ısıtılmış fırında üzerleri güzelce kızarana kadar pişiriyoruz.

Paskalya çöreklerimiz hazır. Mayalı bir hamur olduğu için biraz elimizi uğraştırsa da bu lezzete inanın değiyor. Bir kere yaparsanız zaten bir daha vazgeçemezsiniz. Hadi şimdiden afiyet olsun.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir