Para Nasıl Biriktirilir ve Para Nasıl Değerlendirilmelidir?

Para Nasıl Biriktirilir ve Para Nasıl Değerlendirilmelidir?

Para Nasıl Biriktirilir ve Para Nasıl Değerlendirilmelidir?

Günümüzde paramızı doğru bir şekilde yönetmek çok daha önemli bir hal aldı diyebiliriz. Hepimiz daha çok paraya sahip olmak ve daha iyi bir yaşam kalitemiz olsun diye daha çok çalışıyoruz, daha iyi meslekler ve işler tercih etmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda internetin sunmuş olduğu olanaklardan da faydalanmaya çalışıyoruz.

Bizim olsun diye hayalini kurduğumuz birçok istek var. Çok beğenilen bir araba, daha iyi bir ev, tüm yıl çalıştıktan sonra hayalini kurduğunuz tatil, beğendiğiniz markanın yeni sezon ayakkabısı gibi herkesin kendince hayalleri var. Bu hayalleri gerçekleştirmenin yolu ise paranızın olmasından geçiyor. Gerçekten iyi bir işe sahip olabilirsiniz ama paranızı yönetmeyi bilmiyorsanız yine bu hayallerinizi karşılayacak paranız olmayacaktır.

Para Biriktirmek Gerçekten Zor mu?

Para biriktirmek bazılarımız için gerçekten zor olsa da bazıları bu işi gayet güzel bir şekilde başararak isteklerine daha kolay ulaşıyor diyebiliriz. Para biriktirmeyi kimse başaramamış olsaydı belki zorluğuna inanabilirdik ama para biriktirip tatilini yapan, arabasına veya evine peşinat ödeyen milyonlarca insan var. Bu insanlar bu işi nasıl yapıyor diye bir gözlemlemenizi öneririm.

Elbette para biriktirme aşaması başta size zorlu gelebilir, mutsuz edebilir ama sonuçta hayalinize yaklaştığınızı gördüğünüz zaman emin olan bu mutsuz zamanlarınızı hatırlamayacaksınız. Ayrıca elinize geçen paranın kıymetini de daha iyi anlayacaksınız. Tutumlu bir insan olmaya alıştığınız zaman gerçekten çok daha iyi bir yaşamınız olacaktır.

Nasıl Tutumlu Biri Olurum?

Tutumlu olmak aslında basit bir özelliktir. Nasıl musluğu sürekli olarak açık tutmayıp suyun akmasına izin vermiyorsanız, aynı şekilde paranızın de akıp gitmesine izin vermemelisiniz. Buna neden olan faktörleri bir gözden geçirerek bu işe başlayabilirsiniz. Örneğin hiç hesaba katmadığınız bozuk paralarınızla bu işe başlayabilirsiniz.

Ufak harcamalarınızı pek önemsemeyerek aslında hayallerinizden uzaklaşıyorsunuz da diyebiliriz. Hatta genel olarak söylenen “adam beş kuruşun hesabını yapıyor” sözü aslında sizi zenginliğe götürecek bir sözü de içinde taşıyor. Ünlü zenginlerin konuşmalarına ve tavsiyelerine baktığınız zaman küçük harcamalarınızı dikkate almanızı söylediklerini göreceksiniz. Yani para biriktirmeye bu beğenmediğiniz beş kuruşları hesap ederek başlayabilirsiniz.

Hesaba katmadığınız küçük harcamalarınızı azaltın. Örneğin hemen her akşam arkadaşlarınızla çıkıp eğleniyorsanız öncelikle bu akşamların sayısını azaltın. Ayrıca giyecek hiç kıyafetim yok dediğiniz zaman gerçekten dolabınızı bir karıştırın ve düzenli bir hal almasını sağlayın. Belki dağınıklığınız yüzünden giyecek kıyafet bulamıyor da olabilirsiniz.

Aylık giderleriniz gelirinizden fazla ise geçinmeniz gerçekten imkansız bir hal alacaktır. Bu nedenle öncelikle aylık giderlerinizin bir tablosunu çıkartmayla işe başlayın. Bu giderlerin zorunlu olanlar ve olmayanları bir ayırın. Zorunlu olanlar ev kiranız, faturalarınız, varsa sağlık giderleriniz, mutfak ve market harcamalarınızdır. Elbette bu zorunlu olan harcamalar arasından da küçülmelere gidebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Gereksiz elektrik, su harcamalarından kaçınarak, mutfak malzemelerinde israfın önüne geçerek bu harcamalarınızı da minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Zorunlu olmayan harcamalarınızı zaman listelemeye başladığınız zaman hatalarınızı hemen fark edeceksiniz. Kredi kartı kullanan bir insansanız gereksiz harcama yapmanız da kolaylaşır. Aslında sahip olmadığınız bir paraya güvenerek yaptığınız harcamaların bir borç olduğunu bilin ve kredi kartı ekstrenizle karşılaştınız zaman üzüleceğinizi de bilin. Zengin olma yolları hakkında konuşmalar yapan uzman kişiler borçtan uzak durmanız gerektiğini söylüyor.

Biriktirdikçe Biriktiresiniz Gelir!

Psikolojik olarak birikim yapmaya bir kere başlayan pek çok kişinin daha fazla biriktirmek için istekli olduğu saptanmış. İlk adımı attıktan sonra gerisi daha kolay gelecektir.

Tasarruf Yapmak Para Kazanmaktır!

Gereksiz harcamalardan kaçınarak elinizde kalacak olan paranın kazanılmış paradan bir farkı yoktur. Bir nevi tasarruf yapmayı para kazanmak olarak görebiliriz.

Alışverişe Liste Yapmadan Gitmeyin!

Alışverişe çıkılmadan önce ihtiyaçların listesini yapıp liste ile yola çıkmanız tavsiye edilir. Eğer plansız bir şekilde alışverişe çıkarsanız, gördüğünüz ürünlerden etkilenip gerekli gereksiz ayrımı yapmak için düşünecek zamanınız olmayacak ve pek çok gereksiz şey satın almış olacaksınız. Türkiye’de benim gördüğüm kadarı ile evlerde çok fazla eşya var. Hediyelik süs diyebileceğimiz eşyalar vitrinlerden taşıyor. Evde gereğinden fazla halı,yatak,kilim bulunuyor. Spor salonuna giden bir arkadaşımın evinde aynı zamanda koşu bandı vardı. Bence ikisinden birini tercih etmeliydi. Dahada tasaaruflu olan aslında halka açık ücretsiz açık alanlarda koşu yapması olurdu. Tabi her şeyi sıkmak olmaz, önemli olan burada ölçü.

Market Alışverişine Tok Karnına Gidin

Markete aç karnına gidildiği zaman gereksiz abur cubur alımı artıyor. Aç olduğunuz için tüm gıda maddeleri çekici geliyor ve bir bir sepete atmaya başlıyorsunuz. Hata bu durumun sonunda tüketemeyeceğiniz kadar gıda almış olabilirsiniz ve bunların bir kısı bozularak çöp kutusuna gider.

Paramı Nasıl Değerlendirebilirim?

Bankalar faiz verir fakat bu faizler enflasyon oranına göre hesaplandığı için paranızın değerini koruyabilirsiniz. Doğrudan elinzideki paranın alım gücünde bir artış genellikle olmaz. Yatırım aracı olarak daha riskli varlıklar alıp satabilirsiniz. Risk ne kadar yükselirse kazanç ve kayıp oranıda o kadar artar. Bu yazıda doğrudan yatırım tavsiyesi vermem doğru olmayacaktır. Fakat en azından iktisat dünyasının bir özlü sözünü size söylebilirim. ”Yumurtaların hepsini tek sepete koymamak.” 40.000. liranız varsa bunu 4 parçaya bölerek 4 farklı varlığa araştırma yapıp riski değerlendirerek yatırım yapabilirsiniz. Böylece dengeli bir yatırım yapmış olursunuz ve ciddi kayıp yaşama ihtimalinizi ortadan kaldırırsınız.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir