Para kazandıran site fikirleri

Para kazandıran site fikirleri

Para kazandıran site fikirleri

50 İlginç Site Fikri

1.Lucky Store Sitesi: Bu site fikirin de bir mağaza açıyorsunuz ve ürünleri çekilişle satıyorsunuz. örneğin 100 lira değerindeki bir ürüne 1 lira atarak çekiliş hakkı kazanıyorsunuz. %1 ihtimalle bu ürünü 1 liraya alma imkanı doğuyor. Türkiye’deki hukuki durumu hakkında bilgim yok fakat bu iş coin ve benzeri sistemlerle yapılabilir. Yada farklı ülkeler için bu tarz bir site hazırlayabilirsiniz.

2.Uluslararası aracı e-ticaret sitesi: Alibaba,ebay ,amazon gibi büyük sitelerden alışveriş yapmak isteyen çok insan var fakat gerek paneli kullanamadıklarından gerek ingilizce bilmediklerinden gerekse kredi kartı v.b ödeme yöntemlerinden dolayı güvenilir bulmadıklarından alışveriş yapamıyorlar. Bu site fikri yabancı alışveriş siteleri arasında aracı olup komisyon ile gelir elden bir site fikridir.

3.Alım bazlı e-ticaret sitesi: Günümüzde tam olarak örneği bulunmayan bir fikirdir. Kısaca size şöyle özetleyim. Bu sitede sadece alıcılar ilan verebilecek. Kategorilere ayrılmış alanlarda kişiler satın almak istediği ürünü yazacak ve satıcıların kendisi ile iletişime geçmesini bekleyecek. Örneğin alıcı x dizisinde gördüğü bir giyim ürününü buradan ilanını verebilecek ve satıcılardan alım bekleyecek. Bu sitenin mantığı şudur satıcılar zaten satmak için hazırdır her türlü alım ilanını takip edip etkileşime girerler.Fakat alıcıları hazır bulmak zordur. Bu site hazır alıcıları bir araya toplayacağı için satıcıları da otomatik olarak çekecektir

4.Alternatif Reklamcılık Sitesi: Son zamanlarda digital reklamcılık sektörü büyük değişimler yaşadı ve artık reklam verenler çok çeşitli alternatiflere sahip. Bunlara örnek verirsek çeşitli sözlüklerde,forumlarda kendi markalarına yorum yazdırmak yada tanıtmak satılan ürünün altına yorum yazdırmak,çeşitli haber sitelerinde tanıtım yazıları yayınlatmak yada çeşitli popüler youtube kanallarına sponsor olmak .Twitter yada instagram gibi sosyal ağların fenomen kişilerine ürünlerini giydirmek v.s. gibi ucu bucağı olmayan bir alana kaydı. tavsiyem bionluk benzeri bir site kurarak reklam verenlerin alternatif küçük reklamları satın alabileceği bir site kurmak. Bu sitenin bionluktan ne farkı olacak diyebilirsiniz, çok farkı olacak çünkü bionluk genel bir freelancer sitesidir. siz tek bir alana yönlendiğiniz ve hedef kitlenizin belli olması sebebi ile çok kısa sürede yükselebilirsiniz.

5.Online Market Sitesi: Süper Market alışverişleri için online bir alışveriş sitesi kurun. (Ah bu yapılmış, bu makaleyi ilk kez yazdığım zamanlar henüz bir örneği yoktu, sadece istanbulda kısıtlı bir bölgede yapılıyordu)

Hit Sitesi Fikirleri:

(Hit siteleri genellikle reklamlar üzerinden gelir elde eder, günlük 50.000 tekil ziyaretçi genellikle 4.000-5.000 lira aylık kazandırır)

6.Dert sitesi: İnsanların dertlerini yazacağı bir site oluşturun.

7.Tartışma sitesi: Türk milleti kadar yorum yapmayı seven yok. Türkler youtube yorumlarını en aktif kullanan milletmiş. Eğer böyle bir site tutturabilirsiniz, editör çalıştırmanıza gerek yok. Günlük tüm haberlerin başlıklarını kullanıcılar yazar ve tartışırlar. Böylece bir haber sitesi işletiyormuşcasına kazanç elde edebilirsiniz.

8.Dedikodu sitesi: Dedikodu üzerine bir site oluşturun.

9.Soru Cevap sitesi: Çok sayıda bu tarz site açıldı ama hiç biri tutmadı, yani en azından yeterince tutmadı diyebilirim. Peki soru cevap siteleri neden tutmuyor? Kendinizi ziyaretçilerin yerine koyun ne zaman bir sorunuz olduğunda gidip soru cevap sitelerinde sormayı tercih ettiniz. Mesela ben hiç soru cevap sitelerini kullanmadım kullanacağımı da sanmıyorum çünkü soru sorabileceğim farklı siteler var. Sorunun ilgili olduğu bir forum bulup orada sorarım konu ile alakalı facebook gruplarında sorarım vesaire zaten bunu yapacak çok fazla yer var. Burada tavsiyem soru-cevap sitesi açmak istiyorsanız açacağınız site sadece soru cevap sitesi olmasın. Sözlük gibi yapın. Farklı kategorilerde olsun. insanlar soru sormak haricinde de orada zaman geçirebilsinler. İnsanlar sitede zaman geçirmeye başladığı zaman hazır elinin altında olduğu için aklına gelen soruyu da siteden sormayı tercih ederler. Yani insanları sitenize sadece soru cevap üzerinden değil farklı kanallar üzerinden de bağlayın.

10.Niş Site: Sadece belli bir konu üzerine odaklanmış bir site oluşturun. Bu tarz sitelerin ilerleyen zamanlarda değerinin artacağını düşünüyoruz. Odaklanılan konuda içerisinde her şeyi barından sitelerin önüne geçersiniz. Bu tarz sitelerden 7-8 tane kurup iyi gelir elde edebilirsiniz.

11.Kişisel Blog: Kendi hayatınızla ilgili konularda yazıp çizeceğiniz fikirlerinizi ve gündemle ilgili düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz bir blog oluşturun. Tabi eğer gerçekten yazdıklarınızın ilgi çekeceğini düşünüyorsanız bunu yapın.

12.Nasıl yapılır sitesi: Neyin nasıl yapılacağını, pratik bilgilerin ve püf noktalarının yer aldığı bir site oluşturun. Bu sitenizi Youtube kanalı ile desteklemenizi yada bu tarz youtube kanalı ile iş birliği içerisinde çalışmanızı tavsiye ederim.

13.Kilo Kaybı Günlüğü Sitesi: Kilo vermek isteyen insanların diyetlerini ve gün gün gelişmelerini paylaşabileceği bir site oluşturun. Konu üzerine yazılan makaleler ile de sitenizi destekleyin.

14.Online Mezarlık sitesi: Bu sitede ölen insanların sanal mezarlarını oluşturun. Ana sayfa da Tarihte bugün ölenleri listeleyin. Günlük olarak taziyeler gelsin. Özellikle ünlülerin ölüm yıl dönümlerinde epey yorum gelecektir.

15.En iyi listeler sitesi:Her şeyin en iyisini yazın. Örnek: En iyi 10 Alman tankı, En iyi 10 cilt bakım yöntemleri…

16.En iyi 100 listesi: Her şeyin en iyi 10’u hemen hemen yapıldı. Eğer en iyi 100 listeleri yaparsanız Google aramalarında bu siteleri geçebilirsiniz. Çok yorucu olabilir ama hit kazandırır.

17.Kadın erkek ilişkileri: İlişkileri taze tutmak, Sizden hoşlandığının belirtileri, kız-erkek tavlama yöntemleri gibi konularda yazılar girilir. Türkiye gibi bir ülkede tutmamasının imkanı yok yeter ki siz yeteri kadar içerik girin. Aynı zamanda kızlarsoruyor sitesi gibi soru cevap eklentisi de yaptınız mı tadından yenmez.

18.Cover Sitesi: insanların şarkı söylebileceği yada söyledikleri şarkıları upload edecekleri bir platform oluşturun. Şarkı söyleme karşılığında insanlara küçük ücretler ödeyin. Ve satın aldığınız cover şarkıları Youtube üzerinden pazarlayarak reklam geliri elde edin. Bu bir nevi şarkı söyle para kazan sitesidir.Bu iş tutarsa ilerleyen zamanlarda insanlara para ödemenize de gerek kalmaz, çünkü daha fazla izlenmek ve dinlemek için size gönüllü başvuracaklardır.

19.Yorum sitesi: Yorum sitesi kurun. İnsanlar burada konulara yorum yapsın yada bir şeyleri yorumlatsın. Türk insanı malum her konuda fikri vardır.

20.İngilizce Ekşi Sözlük: Ekşi sözlüğün ingilizcesini yapın. Bunu deneyen bazı kişiler oldu ama başarılı olamadı. Ekşi sözlüğün kurucusu da bunun tutmayacağını ve bir kültür meselesi olduğunu söylemiştir. Ben yaparım diyorsanız birde siz deneyin, sadece İngilizce değil farklı dillerde yapabilirsiniz. Azerice var mı bilmiyorum ama Azeri sözlük yoksa yapın kesin tutar. Zaten Azeri Türkleri ekşiyi takip ediyor az çok jargonu ve formatı öğrenmişlerdir.

21.Yeni bir Türkçe sözlük açın: Orjinal fikirlerle işim olmaz hazır tutmuş formatları alır reklam yaparak siteyi tuttururum derseniz.. eh açın madem bir sözlükte siz.

22.Forum sitesi açın: Belirli bir konu üzerine forum açın. Tavsiye : yeni çıkan online oyunları takip edin. Tutan oyunların forumları belirli bir süre iyi iş yapmaktadır.

23.Kahve falı sitesi: Online fal bakılan bir site kurun.

24.Omu-Bumu sitesi:İki şey arasında kararsız kalanların kullanabileceği bir sitedir. Örneğin bir ayakkabı beğendi fakat siyah rengi mi daha güzel yoksa beyaz rengimi karar vermiyor. Hemen sizin uygulamanıza girip paylaşıyor ve yorumlar alarak tercihini yapıyor.

25.Kim hatalı sitesi: Özellikle kadın erkek ilişkilerinde kullanılacağını düşünüyorum. Buraya taraflar üye olur ve herkesin huzurunda problem yaşadıkları konuyu yazarlar ve kimin haklı olduğu insanların oylamasına açılır.

26.Tarihte bugün sitesi: Tarihte bugün neler olduğunu listeleyebileceğiniz bir sitedir.

27.İcatlar sitesi: ilk icatları ve buluşları listeleyebileceğiniz bir sitedir.

28.Düello sitesi: Kişileri yada markaları düelloya açabileceğiniz bir sitedir. xxx vs yyy gibi.

29.Troll Akım siteleri: Bu fikir internet trollerini bilmeyenler için saçma gelebilir. Fakat trollerin sayısından haberdar olan kişilere mantıklı gelebilir. Belirli konular üzerine Trollüklerin yapıldıkları siteler kurun. (30 ve 31. maddelerdeki fikirler Trol akımı sitelerine örnektir.)

30. (Bu fikir çok saçma olduğu için kaldırdım.)

31. (Bu fikir çok saçma olduğu için kaldırdım)

32.İndirim sitesi: Markalara ve İllere göre kategoriler yapılıp nerede hangi tarihte indirim varsa listeleyebileceğiniz bir sitedir.

33.Sosyal Medya Sitesi: Facebook çok fazla yere kol attığı için insanlar sıkılmaya başladı. Biraz daha sade ve belirli amaca hizmet eden sitelere ihtiyaç var. Benim tavsiyem sadece grupların olduğu bir site oluşturun. Bu gruplar ilgi alanlarına göre olacaktır. Aynı konuya ilgi duyan insanlar bir araya geldiği zaman çeneleri durmaz. Çoğu zaman karşımızdaki kişiyle ortak konu bulamadığımız için konuşmaz ve sıkılırız. Ama bu fikir sizin konuşmak istediğiniz konular üzerine pek çok odanın yada grubun olduğu bir site fikridir.

34.Pixel Reklam sitesi: Alex Tew’in 1 milyon doları nasıl kazandığını biliyorsunuzdur. Bir site kurdu ve sitesini 1 milyon pixele bölüp bir pixeli 1 dolardan satarak zengin oldu. Daha sonra yüzlerce benzer site kuruldu fakat hiç birisi tutmadı. Fakat devir değişti şuanda freelancer siteleri var. böyle bir site kurup freelancer sitelerinin reklam alanlarında pixel satabilirsiniz. hemen hemen her ülkenin freelancer sitesi var. Böyle bir site kurup bu siteyi freelancer sitelerinde pazarlarsanız tutabilir.)

(Freelancer siteleri bilmeyenler için : sadeceon,fiverr ,bionluk gibi sitelerdir. )

35.Tahmin et hangi ülkedenim: Bu fikir global bir site fikridir. Burada insanlar fotoğraflarını paylaşacak ve yorumlarda hangi ülkeden olduğu tahmin edilmeye çalışacak. Buna benzer bir facebook grubu görmüştüm ve epey hareketliydi. Tüm dünya insanlarına açık olacağı için kitlesi de geniş olacak. Ve ona göre de geliri olacaktır.

36.Takas sitesi: Paranın geçmediği sadece takasın yapıldığı bir site kurun.

37.Sağlık sitesi: Sağlık konuları üzerine bir site kurun.

38.Ürün inceleme sitesi: Ürünleri ve özelliklerini inceleyen bir site kurun.

39.Kıyaslama Sitesi:Popüler ürün yada servislerin kıyaslandığı bir site kurun.

40.Para Kazanma Fikirleri sitesi: Para kazanma yöntemleri ve iş fikirleri üzerine bir site kurun.

41.Sen olsan ne yapardın sitesi: İnsanların hikayelerini paylaşabileceği bir site kurun. Hikaye sahipleri siz olsanız ne yapardınız? şeklinde sorular sorsun.

42.Paralı sözlük: Yazarlarına reklam gelirlerini dağıtan bir site kurun.

43.Kadın Sitesi: Kadınları ilgilendiren konular üzerine bir site kurun.

44.Yaş tahmin sitesi: İnsanlar fotoğraflarını yüklesin ve üyeler yaşını tahmin etsin.

45.Kilolu İnsanlar için giyim sitesi: Kilolu insanlar kendilerine uygun giyim ürünlerini kolay bulamıyor. sadece kilolular değil çok fazla uzun boylu olanlar yada cüce olanlar… Bu tarz insanların kendilerine uygun giyim eşyaları bulabilmesi için bir ticaret sitesi kurabilirsiniz.

46. Karakalem yada yağlı boya tablo satışı yapan bir eticaret sitesi açabilirsiniz. Normalde ressamlar, kendi sitelerinden sipariş alıyor fakat siz tüm ressamları bir araya toplayarak komisyon ile bu çalışmaları pazarlayabilirsiniz. kişiye özel porte hediye için gerçekten güzel fikir. Fakat bu sektör kıyada köşede kalmış ve yeterince değer gören bir iş değil. Şuan benim gördüğüm bir boşluk bu. Aklıma bu fikir gelmişti hatta bunun için biraz domain’de baktım. Eğer hala boşsa ressamdan.com alan adını alıp bu işe girebilirsiniz. Tüm ressamları bir araya toplayıp sipariş almalarını sağlarken bir yandanda site içinden ressamlara resim malzemesi satabilirsiniz. Ayrıca ressamlara hazır yapılmış tablolarınıda satılığa çıkarma için imkan sağlayabilirsiniz. Türkiye’de çok fazla güzel sanatlar mezunu var, ressam bulma konusunda zorluk çekeceğinizi sanmıyorum. İyi bir reklam yöntemi ile iyi paralar kazanılabilir.

47.) Dışkı gönderme sitesi Daha önceden odungonder.com adında bir siteden sevgiliye manalı bir hediye olarak kütük sipariş edebiliyordunuz. Hatta site kurucuları beyaz show’a katılarak işlerin iyi gittiğini v.s söylemişti. Bunun farklı bir versiyonu olarak hediye paketi içerisinde dışkı satabilirsiniz. Çok saçma bir fikir olduğu için reklam yapması kolay, insanlar arasında kulaktan kulağa yayılabilir. Popüler youtube kanallarında birer kutu hediye gönderir, hediye paketi açılımı yaptırırsanız sitenizi 1 milyon kişi ziyaret edebilir ve miktar dışkıyı hediye paketi içerisinde satabilirsiniz. Ha gerçekçi olmak gerekirse pek uğraşılacak bir iş değil, denemek isteyen bir fantezi olarak deneyebilir elbette.

48.) İngilizce site açın: Eğer amacınız google adsense ile gelir elde etmekse Türkçe içerik kazançları ile ingilizce içerik kazançları arasında en az 10 kat fark olduğunu söylebilirim. Pek çok içerik üreticisi artık Türkçe içeriği bırakmış ve İngilizce belirli niş alanlara yönelmişlerdir.

Şimdi söyleyeceğim fikirleri ise büyük başlıklarla yazacağım çünkü bunlar henüz olmayan ve gelecekte olacak olan şeylerden oluşuyor.

49.Tahmin piyasası sitesi oluşturun.

Günümüzde artık veriler çok değerli ve şirketler kamu nabzını yoklamak için anket vb çalışmalar yapıyorlar. Şimdi kısaca size projeyi özet geçiyorum. Bir uygulama çıkaracaksınız; içerisinde markalar sponsorlu olarak tahmin anketleri başlatacak. Örneğin bilyoner sponsorluğunda gs-fb maçı kaç kaç biter gibisinden bir anket. Yada x dizisinde, ana karakter olan oyuncu bir sonraki bölümde ölecek mi ölmeyecek mi gibi dizinin sponsor olduğu anketler. Yada daha önemlisi altınve döviz fiyatlarına olan beklentiyi ölçmek için kur tahmini anketleri… Milyonlarca örnek verilebilir, buradan hem veri toplanıyor hemde ayrıca sponsor olan markalar tanıtım yapıyor. Peki insanlar buna nasıl katılacak. Merak etmeyin 3-4 yıl içerisinde muhtemelen herkesin bir digital cüzdanı olacak yada çeşitli browser eklentileri ile basit ödüllendirme jetonları çıkacak. Bu sistemleride bu uygulamaya entegre ederek, insanlara katıldıkları her anket için küçük ücretler ödenir. Sponsorlu anket açmak atıyorum 1000 lira ise; ankete katılan kullanıcılarada 800 lira pay edilir. Uygulama buradan %20 kar kaldırır. Zor bir proje ve çok maliyet istiyor.

50.) duygusal zeka verilerini toplayan bir site açmak.

Buda biraz ütopik diyeceğim ama aslında değil. Şimdi duygusal zeka nedir bunun verisi nedir ne işe yarar kısaca açıklamak gerekir. (Google üzerinden duygusal zeka ve alışveriş olarak aratırsanız ne denli önemli bir konu olduğunu anlayacağınız içeriklere ulaşacaksınız) Alışveriş yaparken insanlar kararlarını bir kaç saniye içerisinde alır. Bir şey ya çirkindir yada güzeldir. Bu saniyeler içinde gerçekleşen bir karardır. İşte bugün markaların eksiği bu verilere sahip olamamalarıdır. Adamlar bir ayakkabı tasarlıyor ama bakalım insanların gözünde bu ayakkabı nasıl görünüyor. Dahada zor olanı her kültürün farklı bakış açısı olacağı için farklı toplumlarda ayakkabı çok şık bulunurken, bazı toplumlarda iğrenç bulunabilir. Yine yaş gruplarına göre farklı farklı bakış açıları olabilir. 47.maddede söylediğim tahmin piyasası site fikrine ek olarak duygusal zeka verilerini toplayan bir sitemde yapılabilir. Bu sistemde prototip ürün tasarımları insanlara sunularak beğenileri ölçülür ve üretimler bu verilerin ışığında tekrar gözden geçirilebilir. 49 ve 50. madde aslında aynı proje içerisindeki farklı kollar olarak düşünebilirsiniz. İnsanların bu tip verilerini toplayabilmek için elbette onlara da bir şeyler dağıtmanız gerekecek.

Bu fikir güzel ama bence bunu google-facebook gibi şirketler gelecekte kendi büyük sistemleri üzerinden zaten ortaya atacağını ve bu veri piyasasını iyice domine edeceklerini düşünüyorum. Yinede sizler için yazmak istedim, belki sizin aklınıza bu sistemlerin daha farklı versiyonları gelebilir.


3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir