Pagerank Nasıl Artar?

Pagerank Nasıl Artar?

Pagerank Nasıl Artar?

Pagerank Nasıl Arttırırım

Öncelikle, Google Pagerank nasıl arttırırım? Diyorsanız, sabırlı ve dikkatli olmanız gerektiğini söylemeliyiz. Google, web sitelerinin Pagerank değerini belirlerken güncellik, özgünlük, alınan kaliteli backlink sayısı, sayfalar arası geçiş ve açılış hızı gibi etkenleri göz önüne alarak 10 puan üzerinden bir işlem gerçekleştirir. Trustrank gibi değerlerden daha fazla ilgi gören Pagerank, Türkçe blog ve siteler için çok önemlidir. Google’ın Pagerank değerini önemsemesi ve ülkemizde en çok kullanan site olması sebebiyle, Pagerank sisteminin değeri ortaya çıkmaktadır.

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız, Google Pagerank değerinizi yüksek tutmalısınız. Blog ve siteleriniz için benzersiz bir ihtiyaç olan bu değerin ne olduğu ve nasıl yükseltebileceğiniz hakkında sağlam izlenimlerde bulunmalısınız.

Google Pagerank Nedir?

Google Pagerank nedir? Sorusuna yanıt olarak, sayfa ve web sitelerini değerlendirme sistemi olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Web sitesinin ziyaretçi sayıları, tasarım kalitesi ve içerikleri baz alınarak Google’ın 10 puan üzerinden verdiği bir değer sistemidir.

Pagerank Yükseltme Yolları Nelerdir?

 • Bloğunuzu özgün ve kaliteli içerikli yazılarla doldurmalısınız. Böylelikle, değerlendirmelerde olumlu sonuçlar alacak ve üst sıralarda yer bulacaksınız.
 • Mümkün olduğu kadar yeni yazılar eklemeye çalışmalısınız. Bu yazılarının, sade ve tutarlı bir anlatımda olmasına da dikkat etmelisiniz. Farklı sitelerden alıntı yapmaksızın, özgün içerikli ve kaliteli yazılar Google tarafından bir saat içerisinde endekslenebilme şansı olduğunu aklınızda bulundurun.
 • Eski yazılarınızı ilk haliyle bırakmamalı ve güncel tutmaya özen göstermelisiniz. Güncel ve yeni yorumlarla sitenizi ayakta tutun.
 • Farklı sitelere link vermeli ve yazılarınızla ilgili aktif paylaşımlarda bulunmalısınız.
 • Yazılarınızda, genellikle bir görsel veya video kullanın. Salt yazı içerikli bir eklenti pek okunmayabilir ve değerlendirmede alt puan alabilirsiniz.
 • Bloğunuzun ilgi görmesini istiyorsanız, Blogcatalog ve Technorati benzeri arama motorlarına kaydetmelisiniz.
 • Popüler arama kelimelerini tespit etmeli ve bu doğrultuda yazılara ağırlık vermelisiniz. Yazılarınızla alakalı aramaların nasıl gerçekleşeceğini düşünmeli ve bu yönde başlıklar atmalısınız. Google Trends’i kullanabilir ve hangi kelimelerin, hangi ağırlıkta olduğuna bakmalısınız.
 • Web sitenizi veya bloğunuzu arama motorlarında üst sıralara çıkarabilmek için optimize etmelisiniz. Pagerank değerinizi arttırmak için, SEO kurallarına uymalısınız. Başlık, etiket, font, anahtar kelime ve site tasarımınıza dikkat etmelisiniz.
 • Hangi konular hakkında yazdığınızı bilmeli, bolca okumalı ve araştırma yapmalısınız. Bunun getirisi olarak, ziyaretçi ve kullanıcılarınız kaliteli içerikli bilgiler aktarabilirsiniz.
 • Pagerank değerinizi yükseltebilecek sitelere öncelik vermeli ve link almalısınız. Düşük puanlara sahip sitelerin linklerinden ziyade, Pagerank puan değeri yüksek sitelerden sadece 1 link almak bile yeterli olabilir.

Pagerank Değeri Nasıl Arttırılabilir?

Google Pagerank değeri fazla olan siteleri araştırmalı ve Backlink almaya çalışmalısınız. Google’ın güvenini kazanmış sitelerin büyük bir kazanım olduğunu unutmamalısınız. Backlink alamadığınız noktalarda, kaliteli toplist oluşturabilirsiniz.  Web sitelerinde kalma sürelerinizi arttırmalı ve yazı içeriklerinize yeni linkler vermelisiniz. Kullanıcıları yoracak link önerilerinden uzak durmalısınız.

İçeriklerinizin, güncel ve özgün olmalarına dikkat edin. Herhangi bir alıntı durumunda kaynağınızı belirtmeli ve kaynaksız alıntıların çalıntı olduğu gerçeğini aklınızdan çıkarmayın. Sayfa ve bloğlarınıza ekleyeceğiniz yazıların SEO uyumlu olması gerektiğini bilmelisiniz. Resim ve benzeri eklentilerde etiket ve başlıklara yer verin.

Pagerank Değeri Yükseltme Püf Noktaları Nelerdir?

Birçok insan tarafından merak edilen, Google Pagerank değeri yükseltmek için, özgün içerik ve kaliteye önem vermelisiniz. Web siteniz veya bloğunuzdan alıntı ve paylaşım yapılmasını sağlayacak yazı ve resimler bulundurmalısınız. Site içeriklerinde, link alışverişleri gerçekleştirebilir, verimli bir kullanıma kavuşabilirsiniz.

Sitenizin Pagerank puanı düşükse eğer, farklı sitelerdeki ana sayfalardan link almaya çalışın. Web sitenizde kullanacağınız resimlerin, tutarlı bir şekilde eklendiğine emin olmalısınız. Aynı kelimeleri tekrarlamamalı ve özen göstererek kelime seçimi yapın. Böylelikle, Google İmage’de bulunmanız kolaylaşacaktır.

Site İçeriklerinize Dikkat Etmelisiniz!

Eski yazılarınızı incelemeli ve güncellemeyi aksatmamalısınız. Her paylaşımınızı kontrol etmeli ve yorum almaya çaba göstermelisiniz. Sitenizin içeriğinde Pagerank puanınızı yükseltecek seçenekler yaratmalısınız. Ana sayfanızda linkler sayfası açabilir ve farklı sitelerin buradan link alımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede, karşılıklı bir link alışverişin gerçekleşmesi de kaçınılmaz olacaktır. Ziyaretçi ve kullanıcı artışlarınız oldukça önemlidir.

Google’a reklam vermeli ve sitenizin değerini yükseltmelisiniz. Reklamların önemi, freame kullanımın link getirisi olması ve sitenizin birçok insan tarafından tanıması açısından önemlidir. Aynı zamanda, Google Pagerank değerinizin yükselmesi de gerçekleşecektir. Web sitenizdeki sık kullanılanlar bölümüne ekle scrtiptini yerleştirmelisiniz. Pagerank puanınızın büyük ölçüde değişmesi ve üst sıralara yerleşmeniz için bu çok önemlidir.

Pagerank Kaldırılması Ve Sonuçları

Yoğun bir kullanım alanına sahip olmasının yanında, web site ve kişisel bloğlarınız için oldukça önemli olan Pagerank, üst sıralara çıkabilmeniz, popüler ve büyük kazanımlar elde edebilmeniz için eşsiz bir fırsattır. Kullanım alanın geniş ölçüde olması ve ekstra bir kazanç kaynağı yaratmasıyla bilinmektedir. Peki, Pagerank değeri kaldırılması sonucunda olumlu ve olumsuz nelerle karşılaşabilirsiniz?

 • Hacklink sayesinde, illegal çalışmalar son bulacak ve gelir kapılarınız sonuna dek kapanacaktır.
 • Pagerank kaldırılması sonucunda, TrustRank’ın değeri ve önemi artacaktır.
 • Alexa değerlerinin de büyük ölçüde ihtiyaç olması kaçınılmazdır.
 • Domain Authority, büyük bir ihtiyaç olacaktır.
 • Sitelerin benzer özelliklerde görünmesi, yeni ve farklı sitelerin de önünü açacaktır.
 • Yeni ve eski sitelerin ayrımı son bulacak ve hangi sitenin kazanacağını, ziyaretçi, özgün içerek ve benzeri faktörler belirleyecektir.
 • Pagerank sistemiyle link satanların fiyatları düşecek ve ekonomik bir zarara maruz kalacaksınız.
 • Google’ın içerik kaliteniz, hitiniz ve site hızınıza bağlı olarak, SEO metrik ölçütlerinizi baz alarak indeksleme işlemi gerçekleşecektir. Yeni ve eski site ayrımının kalmaması da hem gelirleriniz, hem de site içeriği açısından ekstra bir kayıp olacaktır.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir