Özgüven Nedir? Nasıl Arttırılır?

Özgüven Nedir? Nasıl Arttırılır?

Özgüven Nedir? Nasıl Arttırılır?

Öz güven Nedir?  Bireylerin kendine olan güven duygusudur. Özgüven, anlam olarak bireylerin, kendi olumlu ve olumsuz özelliklerini tanıması ve kendi sınırlarını fark etmesidir.

Özgüven kavramı, hayatın her evresinde önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özgüveni arttırmak için neler yapılabilir?

Özgüven, ilk olarak aile tarafından kazanılır. Ailenin tutumu çocuğun duruşunu belirleyen bir konudur. Her konuda kötü yönde eleştirilen çocuklar, yavaş yavaş kendine olan güven duygusunu kaybetmeye başlar. Buna bağlı olarak; cesaretlendirilen çocuklarda özgüven sorunu olmayacaktır. Çocukların başarılarının onay almaması ve hatalarının çok sık yinelenmesi özgüven eksikliğinin temellerini atar. Özgüven sorunu, hem çocuklarda hem yetişkinlerde, belirli yöntemlere başvurularak çözülebilir.

1-Kişinin kendini tanıması

Özgüven sorununu ortadan kaldırabilmek için bireylerin kendini tanıması gerekir. Kendini iyi tanıyan bireyler, sorunların üstesinden daha rahat gelirler. Bireylerin iyi ve kötü özelliklerini tanımlayıp, bunlar üzerinde çözümlemeye gitmesi gerekir. İyi yönlerin fark edilmesi ve bunların arttırılması, kötü yönlerin ise azaltılması sağlanmalıdır.

2-Başarılar elde etmek

Kişinin ilgi duyduğu hobilere yönelmesi ve bu alanda elde edeceği başarılar, kişinin özgüvenini geri getirmek için bir yöntemdir. Zamanla elde edilen başarılar, bireylerin özgüvenini yerine getirecektir. Ayrıca bu yönde bireyler akıl hocalarına danışabilir ve özgüven sorunları için fikir alabilirler.

3-Kendini sevmek

Özgüven sorunu yaşayan bireylerin sık yaptığı hatalardan biri kıyas yapmaktır. Kişiler kendilerini başka insanlarla statü bakımından mukayese etmemelidir. Bu kıyaslama kişilerin motivasyonunu düşürür. Başkalarıyla yapılan kıyaslamalar kişiye her zaman olumsuzluk olarak geri döner. Kişinin kendini başkalarıyla kıyaslamayı bırakıp, başkalarının ondan üstün olduğu fikrini bir kenara atması gerekir.

4-Olumlu düşünmek

Ayrıca geçmişte elde edilen başarılara odaklanmak, özgüven eksikliğini gidermek için motive kaynağı olabilir. Olumlu düşünmek ve geçmişteki başarılardan ilham almak gerekir. Geçmişte başarılar düşünülerek, pozitif bakış açısı kazanılmalıdır. Olumlu veya olumsuz düşünceler kişiye aynı şekilde geri dönecektir.

5- Hatalardan ders çıkarmak

Kişinin yaptığı hatalara tahammülsüz olması, beraberinde daha fazla hatayı getirir. Geçmişteki hatalar bir başarısızlık olarak değil, tecrübe olarak görülmelidir. Hatalardan ders çıkarılmalı ve hata yapmanın insanlar için olağan bir durum olduğunu fark etmek gerekir.

6- Sosyal Aktiviteler

Bunun dışında aile ve arkadaşlarla zaman geçirmek gerekir. Aileden konu hakkında yardım almak ve sorunu tam olarak ifade etmek gerekir. Aile ve arkadaşlar ile geçirilen zamanlar bireylerin iletişimini güçlendirir. Bireyin kendisini daha iyi hissetmesini ve daha iyi ifade etmesini sağlar.

7- Kendine İnanmak

Kişilerin işlerine başaramama korkusu taşıyarak başlamaları başarısızlığa neden olabilir. Bu yüzden kişiler işlerine başarı odaklı başlamalıdır. Bu durumda kişi kendini motive etmeyi öğrenmeli ve negatif duygulardan arınarak düşünmelidir.

Özetle özgüven eksikliği sorunu kişinin kendi psikolojisine ve onu yönetme biçimine bağlıdır. Özgüven sorunlarının çözülmesi ise, tamamen kişinin kendisine bağlı bir süreçtir. Kişilerin düşüncelerine olumlu ve iyi anlamlar yüklemesi ile özgüven eksikliği sorunları ortadan kalkacaktır.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir