En Sosyal Blog

Özgürlüklerin ve Yasakların Ülkesi : KUVEYT

Özgürlüklerin ve Yasakların Ülkesi : KUVEYT

Genel Bilgiler / Rehber

Kuveyt öyle ilginç bir yer ki, bir yandan özgürlükler ülkesi, bir yandan da yasakların. Şöyle açıklamak gerekirse, devlet halktan vergi almıyor, hatta her yıl 1500 kuveyt dinarı (yaklaşık 10 bin tl) dağıtıyor, bebeklere bile. Evlendiklerinde 1 dönüm arazi veriyor, ev yapmak için de yaklaşık 210 bin tl ödüyorlar. Ama öte yandan çok eşlilik serbest (sadece erkekler için), ayrıca içki kesinlikle yasak.

Ne Zaman Gidilir?

Nisan – Eylül dönemine denk gelen yaz sezonu oldukça sıcaktır. Bu dönemde nem oranı da çok yüksektir. Gündüz sıcaklığının 18 derece civarında olduğu kış ayları Kuveyt’i ziyaret etmek için en uygun zamanlardır. Türk Hava Yollarının günlük seferleri mevcut.

Nereleri Gezmeliyim?

The Avenues

The Avenues, Souq Sharq, Villa Moda ismindeki alışveriş merkezlerine gidebilir, şehrin simgesi haline gelmiş ‘’Kuwait Towers’’ yani Kuveyt Kulelerini görebilir.

Souq Sharq

Burasıda Mescid-i Kebir,10.000 Kişi kapasiteli, endülüs mimarisi ile yapılmış bir camidir. Gezilesi en önemli tarihi yerlerden birisidir.

Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?

Kuveyt’te Arap mutfağı ve Ortadoğu mutfağı hakimdir. Ancak bunun yanında ülkede çok sayıda italyan, fransız, hint, lübnan ve çin restoranları da bulabilirsiniz. Gece hayatı olmaması nedeni ile insanlar geceleri restoranlarda yemek yiyerek ve sohbet ederek vakit geçirirler. Geleneksel Kuveyt yemeği sunan restoran sayısı çok fazla değildir. Alkol kesinlikle yasaktır. Otellerde bile alkol satışı yapılmamaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Ülkenin ismi, Arapça’da “su kenarındaki kale” anlamına gelen akwat kelimesinden gelmektedir. Kuveyt, diğer Körfez ülkeleri arasında en muhafazakar olanıdır. Burada 1 erkek 4 kadın ile evlenebiliyor. Kuveytliler aynı zamanda devlete vergi de ödemiyorlar. Ülke dışından çalışmaya gelenler Kuveyt nüfusunun yüzde 65’ini oluşturmaktadır. Bir tur firmasıyla gitmeseniz bile çok zorluk çekmezsiniz, çünkü halkın çoğu İngilizce biliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.