En Sosyal Blog

Ormanların Az Bilinen Yararları

Ormanların Az Bilinen Yararları

Orman ürünleri denince aklımıza kereste ve onunla ilgili mobilya, kağıt gibi endüstriler ve yakacak odun gelir. Fakat bu ürünlerin üretimi ve kullanımı sırasında endüstriyel öneme sahip bazı başka maddeler bulunur. Atık işlemi gören bu maddeler ilaçlar dahil bir takım endüstriyel ürünlerin de hammaddesi olma durumundadır. Bu maddeler asıl ürünlerin yanında atılır, yakılır veya ormanda çürümeye bırakılır. Şimdi bir AB projesi bu önemli endüstriyel maddelerin elde edilmesi yöntemlerini geliştiren bir projeyi tamamlamış bulunuyor.

AFORE adı verilen projede araştırmacılar, endüstriyel öneme sahip kimyasal maddeleri hem teknik hem de ekonomik olarak elde edecek kimyasal teknikleri geliştirdiler. Proje başarısı ilaç, kozmetik, gıda, yakıt, karbon elyaf, ve kompozit malzeme endüstrilerinde ham madde ihtiyacının karşılanmasına yönelik yeni bir kaynak demekti.

Bugün Avrupa’daki kağıt ve selüloz endüstrisi için kesilen ağaçların ağırlık olarak yarısı, son üretilmiş malzemeye dönüşmekte, diğer yarısı ise yakılmakta, peysaj işlerinde dolgu maddesi olarak kullanılmakta, veya ormanda çürümeye bırakılmaktadır. Daha önce orman ürünlerinden bu maddelerin elde edilmesine engel teknik ve ekonomik unsurlar vardı. Gerekli kimyasal süreçler yeterli ekonomik düzeyde değildi. Petrole dayalı daha ucuz ve kolay diğer kaynaklar vardı.

Projede geliştirilecek teknolojilerle, polimer ve yakıt endüstrisinde ihtiyaç duyulan bazı maddelerin alternatif kaynaklara göre daha ekonomik üretimi amaçlandı. Projenin koordinatörü Finlandiya VVT Teknik Araştırma Merkezinden Dr Suurnakki, “hedeflenen maddelerde yeterli saflık ve kaliteyi verimli süreçlerle elde etmek ticari başarı için şarttı” demekte. Laboratuarda başarı elde edilse de bunu pilot ölçeğe ve endüstriyel büyüklüğe taşımak ayrı bir sorun olarak araştırma çabaları gerektirdi.

Proje sonunda AFORE ekibi pilot düzeyde çalışan altı değişik teknoloji ortaya koydu. Bunlardan ikisi xylan denen maddenin üretimi ile ilgiliydi. Xylan beton katkısı olarak, bazı tutkalların ham maddesi olarak ve gıda endüstrisinde kullanılmakta.

Geliştirilen bir teknolojik süreç hemiselüloz üretimi içindi. Bir diğer süreçte ise kanserli tümör tedavisinde kullanılan bazı asidik ilaç ham maddeleri elde edilebilmekteydi. Proje ekibi ayrıca katalitik piroliz (pyrolysis) denen yüksek sıcaklıkta lignin işleyen ve bir tür biyo-yağın üretimini sağlayan bir teknoloji geliştirdi. Lignin, kök ve gövdenin sert odumsu yapısını oluşturan maddedir.

Pilot tesislerde başarı ile çalışan bu yeni geliştirilmiş teknoljiler, daha büyük endüstriyel tesislerin inşası yolunu açmaktalar. Orman ürünleri endüstrisi için şimdi atık maddelerini azaltırken, katma değer ve kazanç oranını da yükseltme fırsatı ortya çıktı. Her firma kendi yolunu kendi belirleyecek.

Proje ortakları Finlandiya koordinatörlüğünde İsveç, Norveç, Portekiz, Almanya, Avusturya, Romanya, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletlerinden kuruluşlardı. 5,7 milyon avroluk projenin 4,3 milyon avrosu AB tarafından karşılandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.