Online.io (OIO) Token Nedir?

Online.io (OIO) Token Nedir?

Online.io (OIO) Token Nedir?

Bugün inceleme konumuz güvenli İnternet deneyimi için geliştirilen online.io isimli proje olacak.

Online.io nedir?

Online.io ile ziyaret ettiğiniz web sitelerini derecelendirme şansınız olacak ve her bir sitenin itibar puanı olacak. Böylece sahte,dolandırıcı, casus yazılım içeren web siteleri yada güvenilir olmayan alışveriş siteleri yüksek puana sahip olmayacakları için tercih edilmeyecektir. Yüksek derecelendirmeye sahip web siteleri ise güven kazanacak, böylece kullanıcı doğru içeriğe ulaşmak için zamandan tasarruf edecektir. Onlinne.io ile gereksiz, rahatsız edici reklamlardan da kurtulacağız. Online reklamsız bir İnternet deneyimi sunacak. Bu durum web sitesi sahiplerini endişendirmesine gerek yok, çünkü onlineio ile sitenize giriş yapan kullanıcılar web sitesine tokenler ile değerlendirme yapabilecek, yani farklı bir gelir kapısı açılmış olacak.

Problem nedir?
2016 yılında yapılan anketlere göre İnternet kullanıcılarının %91’i digital reklamlardan rahatsız olduklarını belirtmişlerdir. Ayrıca kullandığımız tarayıcıların ve kullandığımız sosyal medyaların kulluanıcı hakkında çok fazla kişisel veri toplamasından rahatsızlık duyduklarını ifade ettiler.
Günümüzdeki müdahaleci ve rahatsız edici İnternet deneyimi blok zincir teknolojisi ile daha farklı bir evreye geçmesi bekleniyor. Onlineio ziyaretçilerin gizliliğini garanti alacak ve 2018 Mayıs itibari ile yürürlüğe giren Avrupa Birliğinin düzenlediği GDPR ile uyumlu olacak.

Ziyaret ettiğimiz web siteleri, alışveriş siteleri, sosyal medya siteleri ve kullandığımız web tarayacıları… Sürekli olarak yaptığımız aramaları, etkileşime girdiğimiz reklamları, hangi sitede ne kadar zaman geçirdiğimiz gibi pek çok bilgiyi kayıt ediyor. Ortaya çıkan bu verilerde genellikle reklam şirketlerine satılıyor. Yeni çıkan kanunlara göre veri toplamak ve veri satmak eskisi kadar kolay olmayacak fakat yinede yasal olmayan bu veri satışı devam edecektir. Reklamcılar açısından bakıldığı zamanda satın aldıkları verilerin güncelliği ve doğruluğunun bir kesinliği yoktur. Kullanıcı kendi verilerinin sahibi değildir ve onları değiştiremez yada rızası dışında satışına engel olamaz. Verilerin para etmesi sebebi ile bu alanda pek çok kötü amaçlı yazılım yapıldı. Yeni çıkan telefon,tablet ve bilgisayar bu sorunu çözmek için sürekli olarak geliştiriliyor.
Ayrıca reklamlar ve zararlı yazılımlar İnternet’in hızını yavaşlatmaktadır, kullanıcı istemediği bu engellerden kurtulduğu zaman daha güvenli İntenet’in yanında daha hızlı bir İnternet’ede kavuşmuş olacaktır.

Proje kişisel bilgilerin korunması ve kişisel bilgileri ele geçirmeye çalışan casus yazılımlardan korunaklı bir yapıda insanlara reklamsız bir İnternet deneyimi sunmayı amaçlıyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir