Omad Diyeti Nedir? Omad Diyeti Nasıl Yapılır?

Omad Diyeti Nedir? Omad Diyeti Nasıl Yapılır?

Omad Diyeti Nedir? Omad Diyeti Nasıl Yapılır?

Soru: Son dönemlerde inanılmaz biçimde diyet listeleri, beslenme biçimleri vs çıksa da bunlardan ziyade omad denen bi olay var. Günde tek öğün beslenme üzerine kurulu. Ve bunu yapan insanlar çok kısa sürede kilo verdiklerini ve sağlık durumlarının düzeldiğini söylüyor. Bunun bilimsel bir temeli var mıdır?

Cevap: Kesintili oruçtaki mantık, vücudun 15-16 saat aç kaldıktan sonra yağ yakmaya başlaması. Örn. akşam 8’de son öğünü yedikten sonra ertesi gün öğlen 12’ye kadar sindirim sistemini rahat bırakıyorsunuz. Kilo vermek haricinde, daha enerjik hissediyorsunuz. Atalarımızın da kahvaltı edecek imkanları olmadığını düşünürsek, ilk yiyecekleri muhtemelen öğlen civarı tüketiyorlardı.

Güneş battıktan sonra da yemek yemek çok pratik değildi – avcılardan korunma, uyku vs. kaygısı ön plandaydı. Bu düzeni avcı-toplayıcılıktan daha öncesine dayandırmak mümkün.

Bir diğer araştırmaya göre, İsveç’te kıtlık yaşanan bir kasabada ortalama ömrün bolluk zamanına göre artış göstermesi. Çok kesin bir neden-sonuç ilişkisi sunmasa da, ilginç.

Kesintili oruç düzenine alıştıktan sonra farkı anlamak daha kolay. Bir seferde çok yediğinizde daha fazla şişkinlik hissedebiliyorsunuz mesela. Yaş ve hayat tarzına göre kilo vermek biraz daha kolay veya zor olabiliyor. Herkesin metabolizma hızı aynı değil sonuçta.

Asıl amaç, kendini enerjik hissetmek olmalı; kilo vermek, bir nevi bonus. Ayrıca su tüketimini aksatmamak gerekiyor. Yemenin serbest olduğu saatlerde sağlıksız beslenmek de tavsiye edilmez.

Kesintili orucun bazı sıkıntıları da var haliyle. Kahvaltıyı saat 10-12 civarında yapmak, mesai açısından zor; başkalarının düzenine uymak zorlaşabiliyor.

Bazıları biraz da bu nedenle akşam tek öğünü tercih edebilir. Yüzbinlerce yıl boyunca tek veya sıfır öğünle yaşadığımıza göre, tek öğünün belli bir mantığı var. Üç öğün düzeni, özellikle kahvaltının öne çıkarılması, görece yeni ve Avrupa kaynaklı gelişmeler. Sanayi toplumuna geçilmesiyle, bu düzen daha da perçinlenmiş oldu.

Omad Diyetinin Zararı:

Bu tür değişik kişiye özel olmayan diyetlerde kaslar zayıflıyor eriyor .

Yağdan kaybetmemiz bizi sağlıklı yapar bu ise uzman kişilerce size özel ve ayda 5-6 kg verilerek yapılan diyet . Kendi başına diyette sık görülen kaslarının erimesi yüzde çöküntü, önemli iç organ kaslarında (kalp gibi )zayıflık geri dönülmez durumlara yol açabiliyor .

Sağlıklı kendinize özel yeme alişkanliğini öğrenmeli ve uygulanmalı . Dişin ağrıdığında dişçiye gitmek gibi. Sağlık problemi bu ve siz gazeteden kestiğiniz diyetle başaracağınızı sanıyorsunuz. Omad diyetini yukarıdaki nedenlerden dolayı kişisel olarak mantıklı bulmama rağmen, her işin uzmanına gitmek en doğrusu, bu yüzden diyetisyene gidip diyet planı hazırlamanız doğru olacaktır.

Çünkü sağlık açısından her birey farklıdır, vitamin mineral eksiklikleriniz göz önüne alınırak kişiye özel diyet listeleri hazırlanır. Omad diyeti ile hızlı zayıflayabilirsiniz fakat bu sağlıklı olur mu? Belkide sizin için uygun değildir.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir