En Sosyal Blog

Ölümle Burun Buruna Gelmiş İnsanların Farklı Uyku-Uyanıklık Kontrolleri Var

Ölümle Burun Buruna Gelmiş İnsanların Farklı Uyku-Uyanıklık Kontrolleri Var

Ölümle burun buruna gelmiş insanların Uyku-Uyanıklık durumlarını kontrol eden farklı uyarılma sistemleri sistemleri var (Amerikan Nöroloji Akademisi Jurnali).

Araştırma için ölümle burun buruna gelmek can tehlikesi yaratan bir olayın (trafik kazasıö kalp krizi gibi) yaşanması sırasında hissedilen çeşitli duygular (vücudun dışında olma hissi, sıradışı farkındalık, güçlü bir ışık görmek) olarak tanımlandı.

Araştırma 55er kişilik 2 gurubu karşılaştırdı. Bir gurubun üyeleri ölümle burun buruna gelmişken diğerlerinin benzer bir tecrübesi yoktu.

Sonuç olarak ölümle burun buruna gelmiş insanların uyarılma sistemlerinin uyku ve uyanıklık arasındaki sınırının belirsiz olduğu bulundu. REM uyku durumunun da (hızlı göz hareketli uyku) uyanıklık halindeki bilince geçiş yapabileceği de belirlendi. Bu duruma örnek olarak uyandıktan hemen sonra hareket edememe hissi, bacaklarda halsizlik, uykuya dalmadan önce yada uyandıktan sonra sesler duyduğunu sanmak gösterilebilir.

Ölümle burun buruna gelmiş insanların %60ı REM uykusunun bilinçli haldeyken oluşmasından şikayetçi oldu. Diğer gruptaki insanların ise sadece %24ü bu durumdan şikayetçi oldu.

Çeşiti faktörler bu tezi desteklemekte. Uyku sırasında oluşan uyku felci, narkolepsi ve nöbetler REM durumudayken olustuğu daha önce saptanmıştı. Işıkların içinde olma hissi REM uykusu sırasında oluşan görsel aktivitenin bir ürünü olduğu düşünülüyor. REM uykusu sırasında kaslar tonlarını veya gerginliklerini kaybedebiliyorlar.

REM durumunun uyanıklıga sıçraması narkolepsi ve Parkinson hastalığı ile de bağlantılı.

Amerikan Nöroloji Akademisi Jurnali

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.