En Sosyal Blog

OKUDUM: Kendinizle Barışık Olmak

OKUDUM: Kendinizle Barışık Olmak

Nevzat Tarhan

Ruh sağlığını korumanın yolu, insanın kendisiyle ve çevresiyle barışık olmasından geçer. Kendimizle barışmak; duygularımızı denetim altına almayı başarmak ve hayatımızı amaçlarımız doğrultusunda yönlendirebilmek demektir. Bunun için duygularımızı eğitmeyi öğrenmemiz gerekir. Çünkü duygularımızı yönetebilmek bizim elimizdedir.Profesör Doktor Nevzat Tarhan, Kendinizle Barışık Olmak’ta tıbbın ve psikoloji biliminin verileriyle, kendinizle ve çevrenizle uyum içinde bir yaşama kavuşmanın ipuçlarını veriyor.

Kendinizle Barışık Olmak, Nevzat Tarhan’ın Timaş yayınları tarafından basılmış olan 190 sayfalık psikoloji kitabıdır.

Bu kitabı, bir psikoloji öğrencisi olarak Nevzat Hoca’nın bilgilerinden ve öngörülerinden faydalanmak için seçtim. Fakat Nevzat Hoca bu kitapta zaman zaman akademik bir dil kullansa da hem psikolojiye merakı olanların hem de psikoloji bölümüne yeni başlamış olanların kolaylıkla anlayabileceği bir üslupla ilerlemiş.

 Kitabı okumadan önce daha faklı bir içerik bekliyordum ancak kitabın başlığıyla içeriğinin pek alakalı olmadığını okumaya başladıktan sonra anladım. Açıkçası benim için pek hayal kırıklığı olmadı, kitap her ne kadar bilimsel içerikli dursada anlaşılır tarzıyla sürüklemeyi başarıyor. İçerisindeki testlerle insanların kendini keşfetmesini sağlarken bir yandan da eğlendiriyor. Ailelerin çocuklarını nasıl faydalı bir şekilde yetiştirmeleri gerektiğini ve kişilerin toplumda iletişimlerini nasıl kuvvetlendirebilecekleri gibi birçok konuda tavsiyelerde bulunuyor.

 Biz psikoloji ögrencilerinin Nevzat Hoca’dan öğreneceği çok şey olduğunu düşünüyorum . Eğer siz de Kendinizle Barışık Olmak kitabını okuduysanız veya kitap tavsiyesinde bulunmak istiyorsanız yorum kısmına yazabilirsiniz.  Keyifli okumalar dilerim…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.