Öksürük Nasıl Geçer Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürük Nasıl Geçer Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürük Nasıl Geçer Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürük Nasıl Geçer

Özellikle hava değişimleriyle ortaya çıkan öksürük, hemen hemen herkesin belli aralıklarla yaşadığı rahatsız edici bir durumdur. Öksürük akciğerleri duman ve mukus gibi maddelerden arındırır.

Ciğerlerin korunması ve temizlenmesi için faydalı olmakla birlikte bazen daha ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu yüzden öncelikle küçümsememek ve bir uzmana görünerek yardım almak gerekebilir.

Öksürük vücudumuzda aynı hapşırma, aksırma gibi doğal bir refleks olarak kabul edilse de çok rahatsız edici olabilir. Kronik bir şekilde devam eden öksürük vücudumuzda olumsuz durumlara sebep olabilir.

Göğüs ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesi, idrar kaçırması gibi problemler yaşayabiliriz. Öksürük hemen doktora gidilebilecek, ilaç kullanılacak bir rahatsızlık olmadığından tedavisini evde kendi yöntemlerimizle yapabiliriz.

Bir yemek kaşığı zeytinyağına bir kaç damla limon ekleyerek gece yatmadan önce içmeliyiz. Bu karışımı beş gün üst üste tüketirsek öksürük de azalma görürüz.
Bir diğer yol ise annelerimizde sürekli duyduğumuz ve bir çoğumuza küçükken zorla içirilen bal ve karabiber karışımıdır. Bir tatlı kaşığı süzme bala bir tutam taze çekilmiş karabiber ekleyerek yutulmalıdır.

Ayva, tarçın, taze zencefil, limon kabuğunu bir litre suda kaynatarak içmek göğüslerin yumuşamasına ve öksürüğün hafiflemesine yardımcı olacaktır. Öksürüğü olan kişilerin temiz havayla teması oldukça önemlidir. Bulundukları ortamlar havalandırılmalı; toz, duman gibi tetikleyici maddelerden olabildiğince uzak tutulmalıdır.

Kuru ortamlar öksürüğün şiddetini arttıracağından nemli ortamlar tercih edilmelidir. Sigara kullanan bir kişiyseniz kesinlikle sigarayı bırakmalısınız.

Kahvaltılarda üzüm ve dut pekmezi tüketmek öksürüğün iyileşmesinde yine size yardımcı olacaktır. Artan hava kirliliğiyle öksürük şikayetlerini arttırmıştır. Bu gibi durumlarda iki adet küp şekeri emmek de çok basit her yerde uygulayabileceğiniz bir yöntemdir.

Ağız ve diş sağlığına dikkat etmek ve kuru öksürük ve gıcık durumlarında ağızı elma sirkesiyle gargara yapmak da öksürüğü engellemeye yardımcı olacaktır.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir