En Sosyal Blog

Nebraska (2013) – Film Analizi

Nebraska (2013) – Film Analizi

Yaşlı bir amca “ben bir milyon dolar ödül kazandım” diyip yola düşer. Bunun bir araç ile olduğunu düşünmeyin. Oğlu da babasını tek başına bırakmamak adına, sevgilisinden de yeni ayrılmış, arkasında bekleyeni de yok, ‘tamam beraber gidelim’ der. Giderler. Bize de bu macerayı izlemek düşer ya da düşmez.

Detay

 • Yaşlanınca çocuklaşan insanlar pek bir tatlı olmuyor mu  sizce de?
 • Kendinize ait bir hayatınız varken sevdikleriniz uğruna ne kadar feragat edebilirsiniz? Karşılaştırma imkanını bu filmle elde edebilirsiniz.
 • Babanızı ya da annenizi ikna etmeye çalışırken artık kırılacağını düşünüp ölümüne korktuğunuzda kendinizi yavaş yavaş geriye çektiğiniz oldu mu? Öyleyse siz önden buyurun.
 • Akla ara sıra Şener Şen’in ‘Milyarder'(Mesudiyeli Mesut)  filmini getirir.
 • Kendinizi hayırlı ya da hayırsız bir evlat görüyorsanız ya da hiç bunu düşünmedim de diyor olabilirsiniz , film düşünmenize ya da düşüncenizi değiştirmenize sebep olabilir.
 • Oscara aday oldu ve hiç ödül alamadı. Bunu bir iyiye işaret olarak görüyorsunuz belki.

Arta kalanlar

 • Film sakin başlayıp sakin bir şekilde devam ederken ancak sonlara doğru biraz hareketlenmeye başlıyor. Zaten hiçbir zaman da bu doğallıkla beraber gelen sakinlik sizi sıkmıyor. Böyle filmlere ihtiyacımız var.
 • Baba oğulun gazeteden ödülü almak için nihayet hedefe vardıklarındaki göndermeli konuşma var olan yüzyılın insan saflığına ettiği zulmü sanırım gözler önüne seriyor.

– Bu sıkça olur mu?

-Genelde baban gibi yaşlı insanlar gelir. Alzheimer’ı mı var?

– Sadece insanların söylediklerine inanır.

-Çok kötü

 • Ödül kağıdının arka tarafında (çok küçük bir biçimde sanırım öyle tahmin ediyorum)  “kazanan numaralarla ile bu kağıdı getirirseniz bir milyon dolarınızı alabilirsiniz” diyor. Peki bunu amca okuyamıyor mu? Ed Pegram barda okuyana kadar belki de okumak aklına gelmedi. Peki ondan sonra neden hala ısrar ediyor? Çünkü ön sayfada öyle demiyor. Kağıdı bir bütün olarak düşünemiyor çünkü. Tercihini kağıdın ön yüzünden yana yapıyor.
 • Peki David neden yolculuğa çıkmadan bu kağıdın arkasını okuyup da babasına söylemedi?

Aslında bu kağıdı hiç okumaya değer görmedi David. Biliyordu tuzak olduğunu. Babasını bir türlü ikna edemeyeceğini de anlayınca her şeyi babasının kontrolüne bıraktı, amcanın gönlü olsun diye. İyi de yaptı.

 • Lafını hiç sakınmayan teyze beni  bol bol güldürdü. Ya sizi?

Mezarlıkta yaptığı o yorumlar , gördüğü her erkeğe “bu da beni zamanında götürmek istiyordu” demesi kahkaha attırdı yalan yok. Ama amcanın da ‘annenle evli olsan sen de içerdin’ fikrine katılmamak elde değil.

 • Küçük küçük ayrıntılar
 1. Amcanın barda oğlu ile konuşurken oğlunun neden çocuk yaptınız sorusuna, çünkü seksi seviyorum diye cevap vermesi.
 2. İçiyorsam içiyorum vergimi veriyorum vatanıma hizmet ettim istediğimi yaparım sen de yap diye öğüt vermesi

David’in çocukluğunun pek de iyi geçmediğini anlamamıza yardım ediyor.

 • Filmin afişinde amcanın kafasının üstünde  ‘Nebraska’ yazılı olması başka bir şey yazmıyor olması ile film boyunca varsa yoksa oranın söz konusu olmasını ilişkilendirebiliyorsak bu filmin afişini de başarılı görebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.