Ne İçin Lokma Dökülür?

Ne İçin Lokma Dökülür?

Ne İçin Lokma Dökülür?

Neden Lokma Dökülür?

Lokma yaptırmaktaki öncelikli amaçlardan bir tanesi hayır yapmaktır. Araplar tarafından ortaya çıkarılan bu lezzet, tarihte ilk kez 1400’ü yıllarda ortaya çıkmıştır.

Un, tuz, şeker ve maya ile birlikte hazırlanan lokma tatlısı, şerbetle tatlandırıldıktan sonra servis yapılmaktadır. Okul önlerinde, işlek caddelerde, cami önü veya kalabalık ortamlarda yapılabilen dökme işlemi, genel olarak birkaç farklı sebep dolayısıyla yapılmaktadır.

Dini ve kültürel nedenler altında toplanan bu sebeplerden bazıları sünnet düğünü, cenaze, kandil veya hayır yapmaktır. Sevilerek tüketilen tatlılar arasında yer alan lokma, bu işin erbabı olan Lokmacı tarafından hazırlanmaktadır. Lokma, gerek tazeliği gerekse nefis lezzetinden dolayı severek tüketilen Türk tatlıları arasında ye almaktadır.

Sıvı yağ içerisinde kızartılarak ve koyu kıvama sahip bir şerbet ile tatlandırılan lokma, hafif şerbetinden dolayı istenildiği miktarda tüketilebilmektedir.

Diğer tatlı çeşitlerinin aksine, fazla yenilmesi durumunda tıkanma veya rahatsızlık yaşamadan tüketilebileceğiniz lokma, mutluluk hormonlarını da aktifleştirmektedir.

Birçok farklı sebep dolayısıyla yapılsa da, en fazla Hayır Lokması olarak yaptırılan bu eşsiz lezzet, ülkemizin hemen hemen er bölgesinde bu hizmeti veren kişiler tarafından rahatlıkla döktürülebilmektedir.

Arapça kökenli olan ‘lukma’ kelimesinden Türkçeye geçen lokma, dünyanın pek çok bölgesinde bilinmekte ve severek tüketilmektedir.

Lokma Çeşitleri

Şerbetli veya sade olarak yapılabilen lokma, ortası yuvarlak ve küre olmak üzere 2 tipte karşınıza çıkmaktadır. Küre şeklinde olan lokmaya Saray Lokması denilmekle birlikte, bu lokma İzmir lokması olarak da bilinmektedir. Osmanlı Saraylarında sıkça tüketildiğinden ötürü bu ismi alan Saray Lokması, halk arasında da oldukça yaygınlaşmıştır. Teknoloji etkisiyle de oldukça kısa sürede yapılabilen lokma tatlısı, uygun fiyatı ile de göz kamaştırmaktadır.

Bunun yanı sıra bazı yörelerde sade olarak yapılan lokma, pişiye benzerlik göstermekte ve peynir ile birlikte tüketilmektedir. Özellikle Lokma Döktürme işlemi ülkemizin Ege kısmında oldukça yoğundur. Gün içerisinde birçok kez karşılaşabileceğiniz dökme dağıtma arabalarında veya köşe başlarında yapılan lokma tatlısını, ücretsiz olarak tüketebilirsiniz.

Özel günlerin en büyük kurtarıcıları arasında yerini alan bu eşsiz lezzet, popülerliğini her geçen gün biraz daha arttırmaktadır.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir